פרדוקס התמיכה בנתניהו

גבי שפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבי שפר

הדיבורים וההכנות המעשיות לקראת הבחירות הבאות, שאולי יוקדמו, קשורים קשר בל יינתק לפרדוקס חברתי-פוליטי עמוק ומדאיג, הבא לידי ביטוי בפער בין מה שרוב הישראלים חושבים על תפקוד הממשלה הנוכחית בתחומים שונים לבין העמדות המוצהרות שלהם בדבר ההצבעה בבחירות, אם היו מתקיימות עתה.

בסקר "מדד השלום ינואר 2012", שערכו אפרים יער ותמר הרמן, נמצא, כי בראש רשימת העניינים שהציבור הישראלי היהודי סבור שעל הממשלה לטפל בהם עומד צמצום הפערים החברתיים-הכלכליים. בדירוג נמוך הרבה יותר נמצא חיזוק המצב הביטחוני.

עוד נמצא, כי רוב גדול מאוד בקרב הישראלים היהודים סבור כי ממשלת בנימין נתניהו לא תבצע את רוב ההמלצות של ועדת טרכטנברג, ותומך בחידוש המחאה החברתית.

זאת ועוד, הרוב סבור, כי בתחומים החברתיים והכלכליים ממשלת נתניהו מזיקה יותר מאשר מועילה. רוב קטן יותר סבור, שהממשלה אינה עושה דבר בתחום המלחמה בשחיתות. בענייני ביטחון, רוב הציבור סבור שמצבנו שפיר.

למרות חוסר האמון המובהק בממשלה בכל הנוגע לנושאים החברתיים-הכלכליים סקרים מראים, שאם היו הבחירות מתקיימות עתה, היה הליכוד מקבל 30 מושבים בכנסת, העבודה, השנייה בגודלה על פי הסקרים האלה, 16 מושבים, ואחריה המפלגות "הפרטיות" של יאיר לפיד ושל אביגדור ליברמן.

אם כן, רוב המצביעים היהודים מתכוונים להצביע לליכוד אף על פי שהם סבורים שהממשלה בראשותו כיום גורמת נזקים חברתיים וכלכליים. זו גם הממשלה המתנגדת לשלום עם הפלסטינים, ועל ידי כך מגדילה את האפשרות לעימות חריף עמם, מכבירה דברים על סיכון קיומי מצד איראן וחוככת בדעתה אם להפציץ את הכורים הגרעיניים שם, ומעלה את תקציב הביטחון עוד ועוד, על חשבון תקציבים העשויים לסייע לפתרון הבעיות הכלכליות-החברתיות.

אפשר להעלות על הדעת כמה סיבות אפשריות לפרדוקס הזה. ראשית, תהליכי ההפרטה האישית (האינדיווידואליזציה) ו"השבטיות" (בעיקר הדתית והחרדית) בחברה הישראלית. למרות ההתפרצות המבורכת של המחאה החברתית בקיץ, מחאה שייתכן שתתפרץ שוב, רוב הישראלים שקועים בענייניהם האישיים והמשפחתיים, ולכן אינם שמים לב לעובדה הבסיסית, שממשלות הליכוד (וגם אלה שהורכבו מהליכוד והעבודה ביחד) מימי מנחם בגין ועד ימינו, הן שגרמו ליצירת הפערים הכלכליים הגדולים ולמצב החברתי-הכלכלי הקשה בישראל.

עוד סיבה אפשרית לפרדוקס היא המצב הירוד של מפלגות השמאל ומפלגות המרכז-שמאל. הן אינן מציגות תפישות ומצעים שיעידו על שוני של ממש בינן לבין מפלגות הימין והמרכז-ימין וימשכו את הציבור אליהן.

סיבה שלישית: האמונה, שממשלה חדשה בראשות נתניהו תוכל לפעול היטב בתחום הביטחוני (בעוד למעשה ממשלה כזאת עלולה לגרור את ישראל למצבים ביטחוניים קשים). והסיבה הרביעית: האמונה המוטעית במנהיגות של העומדים בראש - בעיקר במנהיגות של נתניהו. האמת היא, שהיכולות של רוב מנהיגי ישראל כיום, ובהם גם נתניהו, רחוקות מאוד מהיכולות של דוד בן גוריון ובגין, שעיצבו - לטוב וגם לרע - את החברה הישראלית.

מה צריכים הישראלים לעשות? עליהם להכיר בקיומו של הפרדוקס הזה, להשתחרר ממנו, ולתבוע מכל ראשי המפלגות כי יבהירו במדויק מה הן עמדותיהם בכל הנושאים החיוניים, ובראש ובראשונה בנוגע למצב החברתי-הכלכלי ולמצב הביטחוני. יש גם לתבוע ניקיון כפיים של כל הפוליטיקאים הבכירים.

הכותב הוא פרופ' אמריטוס במחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ