איך נפלו גיבורים בפוליטיקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אנחת רווחה נשמעה בארצנו: לא זו בלבד שגשמי ברכה הפיגו חרדת בצורת, גם אבי דיכטר , והרוגי מתח גבוה קמו לתחייה. האם שווה מאמר? הדיכטריה שווה; זה נשמע כמו מחלה.

גבה מורמת קידמה את פני המתמודד: איך יצליח שלישי להיתחב בין שניים אלה, לבני ומופז, ואיך ייבחר בלי בוחרים. "זה לא ממש הפתיע את מי שמכיר אותו", כתבה סימה קדמון, "השאלה אם יש לו צל של סיכוי אינה עושה שום רושם על דיכטר, שבפריימריס הקודמים זכה לשישה אחוזים בלבד". אבי הוא איש כלבבי, הנפש יוצאת לנאבקים כנגד כל הסיכויים, ולבועטים במוסכמות.

דווקא במפלגתו שלו הלשונות רעות מרכלות מאחורי גבו: "דיכטר הוא איש לא מובן. קשה לדעת מה הוא יותר", נאנח בכיר בקדימה, "יותר אנטי ציפי או יותר בוק".

"בוק"? האם מי שהיה ראש השב"כ ושר לביטחון פנים הוא בוק? לא יכול להיות, ואוי לאוזניים שכך שמעו: הרי בוק הוא "טיפש, קשה תפיסה", לפי מילון אבן שושן, וגם לפי "מילון הסלנג המקיף" של רוביק רוזנטל. האם נחשף כאן סוד ביטחוני? האם מותר להגיד דבר כזה באשקלון - עיר מגוריו של דיכטר - שהיום יושבת מודאגת בספר? ודוק: הבוק אינו סתם טיפש מקשן, הוא תיש עקשן; מיידיש - "באק".

אנחת הרווחה מתחלפת באנחת מצוקה, המתפרצת מלב דואב: הבוק-באק הזה הופקד שנים רבות שומר על חומותינו. אנה אנו באים, אנה באנו, אם זה יישוב הדעת של הממונה על הביטחון שממשלות חיו מפיו; ומי לא חי, מי מת?

התפקידים מתחלפים, ממלאי התפקיד נשארים ורק משנים מקום - אותו מבנה אישיות, אותה אינטליגנציה: עדיין לא נשמע שראש לאלטרנטיבה מציג עצמו כזנב. הוא, דיכטר, מתחייב לצרף מיד את קדימה לממשלה. נו, חלב כבר לא ייצא מהתיש הזה.

לא האיש, התופעה מעניינת; כי הדיר הלאומי מלא תיישים כאלה, שחסד גדיותם זכור להם. על רבים מחבריו - רקע משותף ותולדות משובטות - מלחשים לנו דברים דומים: הם לא בדיוק חכמים, הם גם לא טיפשים במיוחד, הם "מוזרים", שלא לומר "תמהונים". ברור מאין באו - כולם מאותה יחידה - ולא ברור לאן הם הולכים, מה יש להם להציע, ובמה כוחם גדול, לבד מכוח הכוח. וכשאומרים על מישהו "מוזר" - די לומר, ואולי כבר אמרנו יותר מדי.

גם בוגי יעלון מוזר, שנולד עם נעל גבוהה ביד, גם מאיר דגן המואר במאוחר, גם שאול מופז, שטענתו לכתר לוקה בהערכת יתר, גם , גם מתן וילנאי , וגם אהוד ברק שאיש עדיין לא ירד לסוף דעתו, אם יש לה בכלל סוף. שורה ארוכה של דמויות משונות ולא באמת משנות, שתהילתן מסתמכת על כרעי תרנגול הודו; איך נפלו גיבורים בתוך הפוליטיקה.

זאת הקולקציה שבקרוב תסמוך את ידה על ההחלטה הכי גורלית בחיינו ובמותנו. מי בקואליציה ומי באופוזיציה, מי לפני מעשה ומי לאחריו - כאיש אחד הם יאשרו אותה. עוד בטרם פורענות, דיכטר "לא רואה הבדל בין הליכוד לקדימה", לא כל שכן - בעיצומה: שקט, מתפוצצים, לא יותר מ-500, מקסימום 1,000 ישראלים.

יחד-בוקי-ישראל יחרצו את גורלנו בשיקול דעת מוזר, מוכה דיכטריה, שרק להם ולבנימין נתניהו יהיה מובן; לא לנו, לא לעולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות