נאורי כל העולם, התאחדו!

לי און הדר
לי-און הדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי און הדר
לי-און הדר

"מועדון הכובעים המצחיקים" היתה הכותרת שנתן הקומיקאי האמריקאי ביל מאהר לתצלום של מפגש בהשתתפות הרבנים הראשיים, המופתי הירושלמי והבישוף הקתולי, שנערך בירושלים ביולי 2008. לרגע היה נדמה שאנשי דת יהודים, מוסלמים ונוצרים, שבימים רגילים נוהגים לעורר את היצרים השבטיים של המאמינים שלהם, עומדים לשלב ידיים ולשיר שבת אחים גם יחד. האויב המשותף, שהביא לברית בין הציוויליזציות המתנגשות, לא היו חייזרים שתקפו את כדור הארץ, אלא הומואים ולסביות שעמדו לערוך את מצעד הגאווה בעיר הקודש.

לכאורה, התחזקות כוחם של הפונדמנטליסטים בקרב שלוש הדתות המונותיאיסטיות היא חלק מרדיקליזציה גלובלית, המגבירה תהליכי פירוד דתיים, תרבותיים ולאומיים. אך למעשה, הפונדמנטליסטים היהודים, המוסלמים והנוצרים מחזיקים במערכת ערכים דומה, שבמרכזה המטרה להסב לאחור את השינויים הפוליטיים והחברתיים שהושגו במערב בעידן הנאורות, ובהם סובלנות תרבותית, חופש דת וזכויות שוות לנשים. מתקפת האנטי-נאורות הזאת אינה פוסחת על ארצות הברית.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

אלה מאתנו שחלמו שיבוא יום ויחסי דת ומדינה בישראל יהיו דומים לאלה שבאמריקה חייבים להתחיל לחפש מודל חיקוי אחר. ישראלי שיבחן את השיח הציבורי הנוכחי בארצות הברית בענייני דת יחוש "בבית". מנהיגי אחת משתי המפלגות הגדולות, שאחד מהם עשוי לשבת בבית הלבן בשנה הבאה, נשמעים יותר ויותר כנציגים של החזית הנוצרית הלאומית או אולי של "האחים הנוצרים". הם חולמים על אמריקה נוצרית, שבה ערכים דתיים יהיו הבסיס לחקיקה ולמדיניות, חזרת נשים לתפקיד של יולדות ומטפלות בילדים, והוצאת ההומוסקסואליות אל מחוץ לחוק.

אף על פי שהמשבר הכלכלי היה אמור לעמוד במרכז הדיון במערכת הבחירות לנשיאות, פעילים דתיים, בעידוד המועמדים הרפובליקאים לנשיאות, מנסים להחיות את מלחמות הדת של העבר ומאשימים את ברק אובמה - ואת האליטה החילונית-הליברלית שהוא כביכול מייצג - בניהול מלחמת חורמה נגד המאמינים הנוצרים.

ההתנגדות הנמרצת של הכנסייה הקתולית להחלטת הבית הלבן לחייב בתי חולים ומוסדות אקדמיים שבבעלות ארגונים דתיים לספק לעובדיהם ביטוח רפואי, כולל אמצעים למניעת היריון, נוצלה בידי מיט רומני המורמוני ושני המועמדים הקתולים, ריק סנטורום וניוט גינגריץ', לפתוח במסע צלב רעשני נגד אובמה, תוך כדי דרישה להחיות את הערכים השמרניים שהיו דומיננטיים באמריקה לפני המהפכה התרבותית והפמיניסטית של שנות ה-60.

סנטורום, קתולי אדוק מפנסילווניה, שלפי סקרים עשוי להביס את רומני במאבק על מועמדות המפלגה הרפובליקאית לנשיאות, מזהיר שאמצעי מניעה מעניקים רישיון לעשות בתחום המיני מעשים בלתי-מקובלים. בעבר האשים סנטורום את התנועה הפמיניסטית בכך שהיא מאלצת נשים לבחור בקריירה מקצועית ולהזניח את משפחותיהן והשווה מתן זכויות להומואים וללסביות למתן לגיטימציה לפוליגמיה וליחסי מין עם ילדים וכלבים.

רומני, בדומה לסנטורום, גינגריץ' ורוב הפוליטיקאים הרפובליקאים, תומך במינוי שופטים לבית המשפט העליון שיטילו איסור על הפלות ובביטול הזכויות שהוענקו בשנים האחרונות לקהילת הלהט"ב (כולל הזכות להתגייס לצבא ולנישואים חד-מיניים). הכנסייה המורמונית, שאליה הוא משתייך, עודדה ריבוי נשים עד לסוף המאה ה-19 ואסרה על שחורים להצטרף לשורותיה עד לפני כמה שנים (היא עדיין אוסרת על נשים נשואות לעבוד מחוץ לבית ומעודדת את מאמיניה ללבוש תחתונים מיוחדים, שאמורים לדכא את היצר המיני).

רוב חברי הקהילה היהודית בארצות הברית תומכים בלא סייג בעיקרון של הפרדת הדת מהמדינה, והתחזקות הזרם התיאוקרטי במפלגה הרפובליקאית מבטיחה, שלהוציא יהודים אורתודוקסים וחרדים, רוב היהודים יתמכו בבחירות הקרובות באובמה ובדמוקרטים.

יצטרפו אליהם בוחרים רבים מקבוצות אחרות, כולל רוב הקתולים, הסולדים מהניסיון של סנטורום לכפות עליהם את תפישתו הדתית הקיצונית. למרבה האירוניה, רוב הבוחרים המוסלמים בארצות הברית, המתקשים להיטמע בתרבות החילונית האמריקאית, נטו לתמוך ברפבוליקאים ובאוריינטציה התיאוקרטית שלהם, לפני שהמפלגה אימצה את האג'נדה האנטי-ג'יהאדית הנוכחית שלה.

זה מוכיח שהאנטי-נאורות, שלה שותפים חברי "מועדון הכובעים המצחיקים", עשויה להיות בסיס לשיתוף פעולה פוליטי בירושלים בין יהודים חרדים למוסלמים פונדמנטליסטים בעתיד הלא רחוק, לאחר הגירת רוב החילונים מהעיר. ייתכן שבביקורו בעיר הקודש לאחר המהפך בנשיאות ארצות הברית, יחוש הנשיא סנטורום אמפתיה כלפי מנהיגי הדת המוסלמים והיהודים, שהצליחו להחזיר את הנשים למקומן הראוי, להעניש את ההומואים ושאר החוטאים ולסגור את בתי השעשועים. הוא היה אולי מעדיף לחיות בירושלים של תקופת הצלבנים, אבל הוא בהחלט ירגיש בבית גם בירושלים של עידן הפוסט-נאורות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ