יהודה בן מאיר

בית המשפט העליון אמר את דברו, וללא קשר לוויכוח המשפטי המרתק בין הרוב למיעוט, קבע בהחלטה היסטורית, ראויה ואמיצה, שחוק טל הינו בלתי חוקתי ואין להאריכו מעבר לחודש אוגוסט - המועד שבו יפוג תוקפו. כך יושמט הבסיס החוקי מסמכותו של שר הביטחון לדחות ללא הגבלה את גיוסו לצה"ל של רוב מניינו ובניינו של הציבור החרדי.

יש לקוות שבכך יבוא הקץ למצב הבלתי מוסרי, הבלתי יהודי והבלתי נסבל, השורר כאן מאז קום המדינה, ולפיו ציבור שלם פטור לחלוטין מנשיאה בעול ההגנה על המדינה. הסדר סביר וראוי שקבע דוד בן-גוריון עם קום המדינה ולאחר הרס מרכזי התורה ברחבי אירופה בשואה - שעל פיו 400 תלמידי ישיבות בפועל ישוחררו מחובת השירות - עוות במשך השנים ונהפך לפארסה, למפלצת, כאשר במסגרתו שוחררו מצה"ל בשנת 2011 לבדה כ-8,000 חרדים - כמעט אוגדה שלמה.

אין זה מקרי, ששני השופטים הדתיים בהרכב היו בין שופטי הרוב וכתבו החלטות מנומקות ומרגשות בזכות ביטול החוק וביטול השחרור הסיטוני של המגזר החרדי מחובת השירות. מדובר בשני תלמידי חכמים, בוגרי ישיבות, המכירים היטב את ערך לימוד התורה. ולמרות זאת - ואולי דווקא בגלל זה - הגיעו למסקנה שאליה הגיעו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מושג המפתח בפסק הדין ההיסטורי הזה הוא מושג המידתיות. הנשיאה דורית ביניש הדגישה, שדין החוק להתבטל לא רק משום שהוא פוגע בשוויוניות אלא בעיקר משום שהוא פוגע בה בצורה לא מידתית. וזה בעצם כל הסיפור. לימוד תורה הוא אכן ערך מרכזי ביהדות וצריך להבטיח שבכל עת ובכל שעה יהיו בבתי המדרש תלמידי חכמים שילמדו ויעסקו בתורה. ואולם, מאז מתן תורה לא היתה בתולדות העם היהודי תופעה כזאת, שציבור שלם, מגזר שלם, רק יישב וילמד תורה - לא בתקופת בית ראשון, לא בתקופת בית שני, לא בבבל, לא באירופה ולא בצפון אפריקה. זה לא האידיאל של תורת ישראל.

הזכות שבלימוד התורה אכן מסייעת לצה"ל לנצח במלחמה, אבל מי שמכריע את הקרב הם חיילי צה"ל. כך היה מימי יהושע בן נון ועד היום. עמדת החרדים, שלפיה צריך לאפשר לכל מי שרוצה ללמוד תורה, ללא הגבלה, להשתחרר מצה"ל ולא לעבוד נגועה בצביעות וברמייה. החרדים הרי מייחלים למצב שבו כל עם ישראל יחזור בתשובה, ומה נעשה אז - נחזור ל"חלוקה" ונבקש מהאמריקאים להגן עלינו? עם ישראל זקוק לתלמידי חכמים, אבל הם מאז ומתמיד היו יחידי סגולה, מעטים - לא 72,000 איש.

יש מקום להסדר מיוחד, שלפיו יאפשרו בכל שנה למספר מוגבל ומוגדר של עילויים שתורתם היא באמת אומנותם להקדיש את עצמם ללימוד התורה. מעבר לזה כל בחור וטוב חייב להתגייס - זה עיקרון מקודש.

יש הטוענים שממילא החרדים לא יתגייסו לצה"ל. יכול להיות שזה נכון, אבל היום יש להם לגיטימציה לא לשרת והלגיטימציה הזאת היא אות קין על מצחה של החברה הישראלית. מחר, כאשר החוק יחייב אותם לשרת - גם בלי לשלוח שוטרים, מי שלא יתגייס יישא על מצחו-הוא את אות הקין, והמדינה תתייחס אליו בהתאם, על כל המשתמע מכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ