קודם תמורה, ואז אגרה

נעמי דרום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעמי דרום

השבוע שוב קיבלתי את אגרת הטלוויזיה. כמו טריפ רע משנות ה-70 היא נוחתת בתיבת הדואר אחת לכמה חודשים, ומזכירה לי שלדעתו של השידור הציבורי אני עדיין הולכת לגן רינה ולמישהו יש סיבה לשלם כדי לראות את ערוץ 1. היא גם מזכירה לי, שלפני עשור בערך, כשחזרתי לארץ מחו"ל, הקשבתי לאמי והתקשרתי לרשות השידור כדי לדווח ש"היי, אני פה ויש לי טלוויזיה".

הפראיירית הזאת היא אני. מאז אני משלמת מס שנתי על ערוץ שאני לא צופה בו לעולם, בגלל שאני פוחדת שכמו בתשדירים, יקחו לי את הטלוויזיה (הם לוקחים גם את הממיר של יס?).

אגרת הטלויזיה לשנת 2012 הגיעה אלי עם מסר אופטימי: "רשות השידור החלה בימים אלה בתהליך הדרגתי של שינוי שמטרתו שיפור פני השידור הציבורי בישראל", נכתב שם. "בכוונתנו לפעול לכך שבמהלך השנה הקרובה השינוי יבוא לידי ביטוי בערוצי הטלוויזיה, רשתות הרדיו והמדיה החדשה של הרשות. מטרתנו להפוך את השידור הציבורי לגורם משפיע בחברה הישראלית, תוך שימת דגש על שידור איכותי, רלוונטי, ישראלי וחדשני".

המכתב הזה גרם לי, קודם כל, לגיחוך עצוב. מה שאני קוראת ושומעת על רשות השידור מסתכם במינויים פוליטיים, ניסיונות להשתיק אנשי מקצוע ראויים, פיטורים לא ענייניים, מינויים שנפסלים בצו בית משפט, וכמובן - הצהרות תקופתיות על רפורמות כושלות. מישהו עוד באמת מאמין שזה הולך לעבוד מתישהו?

אבל אחרי שגמרתי לגחך, התחלתי לכעוס. באמת יפה מצדכם שאתם מתכוונים להיות "איכותיים, רלוונטיים, ישראליים וחדשניים", אבל מה בדיוק עשיתם קודם? ומה אתם עושים עם מאות השקלים שאני משלמת לכם כל שנה - משחקים פינג פונג במועדון הצוות?

בשבוע שעבר חשף נתי טוקר ב-"TheMarker" ("כך הוציאה רשות השידור 4.7 מיליארד שקל", 20.2) על מה בדיוק מוציאה הרשות את הכסף: 45 מיליון שקל על נסיעות, אש"ל וטלפון לעובדים, 110 מיליון בשנה בעבור מבנה לא מנוצל, הוצאות הנהלה שהתנפחו ב-100% בתוך חמש שנים, שכר נדיב שנעשה נדיב יותר כל שנה ו-34 מיליון שקל כדי לוודא שאני ושכמותי (כלומר, הפראיירים והפחדנים) ימשיכו לממן את כל זה. לא פלא שעובדי הרשות מתקשים להפיק תוכן ראוי: הם עסוקים מדי בלספור חשבוניות. אז תגידו, מנהלי רשות השידור - כמה זמן לדעתכם אצטרך עוד לחכות עד שתצליחו לייצר קצת תוכן רלוונטי? וכמה כסף, באגרות ובמסים, אצטרך לשלם לכם עד אז?

כשנרגעתי מהכעס החלטתי להציע לרשות השידור עסקה - משתלמת לי וגם להם. בעיקרון אני דווקא ממש בעד שידור ציבורי, רק שכרגע, שירותי הטלוויזיה של הרשות אינם רלוונטיים לי בשום צורה, וכמו כל לקוח לא מרוצה - אני מעוניינת להפסיק את המנוי.

בצעו את הרפורמה שאתם מבטיחים במכתבכם האופטימי, תראו לי שאתם עובדים בשביל הכסף שלי. כשתסיימו - תרימו טלפון. רק אז, אם תהיו מספיק חדשניים ורלוונטיים, אני מוכנה לשקול להתיר לכם שוב כניסה לחשבון הבנק שלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות