ההגנה הטובה ביותר היא יוזמה מדינית

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

"הוא שוחט אותנו, חתך את המחירים שלנו ב-30%", התמרמר דודו רחמני, קבלן עבודות עפר מעפולה, בהצביעו על המגדר הלאומי, ערן אופיר. תת אלוף אופיר, בן 54, ראש מינהלת מרחב התפר במשרד הביטחון ובמטכ"ל, הוא אחד ממשרתי הציבור היעילים ביותר בישראל. אופיר, בוגר פינוי דרום לבנון ועזה ובינוי גדרות בכל הגזרות, מינה את עצמו לקבלן הראשי של "שעון חול", גידור הגבול המצרי, וסילק את שלבי התיווך שבין המזמין הביטחוני לבין קבלני הביצוע.

רחמני ועשרות ממתחריו, שקיוו להתפרנס יפה מהצורך הבהול בחסימת הקווים שבין ישראל לשכנותיה, נאלצים להסתפק ברווח מזערי. זיכרונות ותיקי הענף מחגיגות הפזרנות והשחיתות בבניית קו בר-לב בסיני, במלחמת ההתשה, נבלעים באבק שולי כביש 12 בואכה אילת. כאן, בלי ועדים והסתדרות, הכל מיקור חוץ. לפנים, בימי הרמטכ"ל השני יגאל ידין, הפעיל צה"ל מכבסות ומאפיות. אחר כך העדיף הצבא לשכור גופים חיצוניים בתנאי תחרות, בלי להעמיס על גבו את תשלומי הגמלאות והשיקום של עובדיהם; אבל רק לאחרונה הוא עושה זאת בחסכנות.

המלה "גדר" מטעה. נחוץ מונח אחר, אולי "מגדרת", למערכת של שתיים-שלוש גדרות מסוגים שונים, תעלות, חפירות, אמצעי תצפית והתרעה, סיורים, מודיעין, כוחות תגובה מהירה (לפיגוע-גבול הנמשך דקה או שתיים וסופו נסיגה למדבר ונסיעה זריזה למחבואי עזה) ויכולת פיקוד ושליטה שתאזן בין הצורך במרדף מיידי, למשל כדי לחלץ חטוף בטרם יועלם, לבין הכרה ברגישויות אזוריות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ישראל היתה נראית אחרת, לא כה מצולקת מלחמות, אילו השכילה בשנות ה-50, או לכל המאוחר בשנות ה-60, להתגדר היטב מפני ההסתננות. רב אלוף בדימוס ידין, שהפך ליועץ לעת מצוא למטכ"ל במלחמת יום הכיפורים (ובסיומה, למרבה השערורייה, לא נפסל לחברות בוועדת אגרנט), תמך ב-7 באוקטובר 1973 בהצעתו הפזיזה של מפקד האוגדה אריאל שרון לעבור למתקפה בסואץ, בטרם הושלמה הבלימה. "חשוב לזכור את העיקרון המקובל על צה"ל", דיקלם ידין. "ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה". ואכן, כישלונות ישראל באותה מלחמה נבעו מהזנחת ההגנה.

בישראל 2012 לא הופנמה משמעות הזעזועים במצרים ובסוריה והסחף התת-קרקעי בירדן: מגמת התפוררותו של השלטון המרכזי, במדינות-לאום ערביות - לעתים מלאכותיות - לנוכח התחזקות זרמים שבטיים, דתיים ומחוזיים. ההסכמים החתומים עם ממשלות ויחסי שיתוף הפעולה עם צבאות שכנים אינם מספיקים כאשר תופעות עממיות והמוניות מאיימות לשטוף את הגבולות, בין כתחליף אזרחי להפעלת שריון וטילים ובין בד בבד עמו. לעתים זאת אמנם ספונטניות מאורגנת, כמו בשיירות האוטובוסים שהביאו אלפי מפגינים מעמאן, חצי שעה נסיעה מהנהר, אל גשרי הירדן ב"יום הנכבה". שם מנעו מהם כוחות הביטחון הירדניים להתקרב למסוף הישראלי; מה יקרה אם בלחץ מתנגדיו יתקעקע מעמדו של המשטר ההאשמי, עד הפלתו או למצער עד לצינון מדיניותו כלפי ישראל?

ההתפתחויות במצרים ובירדן והקיפאון המדיני משפיעים ישירות על הציבור הפלסטיני, המסוגל להימתח כקפיץ שישתחרר באלימות. הרגיעה העכשווית, הרתיעה מערעור המצב הכלכלי בשטחים, הנחיית אבו-מאזן למנגנוני הביטחון לשתף פעולה עם צה"ל והשב"כ - כולן קיימות ומשפיעות, אך גם מטעות, בהיותן תלויות הקשר ולכן גם בנות חלוף.

די בשבוע מקרי אחד של סיורים בחברון עם מפקד החטיבה אלוף משנה גיא חזות, בבקעת הירדן עם סגן מפקד אוגדה 162 אלוף משנה איציק בר ובאוגדה המרחבית 80 -- החולשת על כמעט שליש משטח מדינת ישראל, בערבה ובנגב - עם מפקדה תת אלוף נדב פדן ועם תת אלוף אופיר כדי להתרשם שצה"ל ממקם בגזרות הרגישות את מיטב קציניו. הסיור גם מבהיר עד כמה המצב הביטחוני שברירי, ללא אשליה שיש בצד השני גורם-כוח מכריע ומוכרע, שהתקפה ישראלית עליו תשיג שקט כנוע. ההתקפה הטובה ביותר היא יוזמה מדינית; ההגנה הטובה ביותר היא ההגנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ