הפנטזיה על שירות לכל

יגיל לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יגיל לוי

לנוכח צהלות הניצחון וזעקות השבר על פסיקת בג"ץ שקבעה כי חוק טל אינו חוקי, ניתן להעריך כי לפסיקה יהיה אפקט מרכזי אחד - היא תמסד את האי-שוויון בגיוס, לא תבטל אותו, ובהדרגה תזרז את קצו של שירות החובה. חשוב לזכור כי מיסוד האי-שוויון היה האפקט של פסיקת בג"ץ בשנת 1998, זו שהביאה לחקיקת חוק טל. היא מיסדה למשך עשור מערכת של כללים שהלבינה את הפטור מגיוס של תלמידי הישיבות, והתוצאה מפורטת בפסיקת בג"ץ החדשה.

על פי תסריט אחד, שנחזה בהחלטת המיעוט של השופט אשר גרוניס, תקבל הכנסת חוק חדש שינסה לתקן במידה כלשהי את הפגמים שבחוק הנוכחי. זה יעורר שוב עתירות לבג"ץ מצד התובעים גיוס נרחב לצבא. בהנחה שאיננו רואים תסריט המבטל כל פטור לתלמידי ישיבות וכופה גיוס המוני, ראוי לבחון תסריט אחר. למשל, המהלך המקודם על ידי חלקים רחבים בכנסת ובמערכת הביטחון, של הטלת חובת גיוס לשירות אזרחי, ושיפור שכרם של המגויסים כדי לרפא את האי שוויון שיתקיים גם בעתיד.

התוצאה הישירה של מהלך זה תהיה ניסיון מלאכותי להקים מנגנון ענק של שירות אזרחי. הוא עשוי לכלול גם את האזרחים הערבים בישראל, שכן הפטור הגורף משירות הניתן להם הלכה למעשה, סותר אף הוא לכאורה את עקרונות החוק (גם אם הוא הולם ערכים אחרים ושכל ישר), ויש להניח שיאותגר יום אחד בבג"ץ על ידי קבוצה שמרנית כלשהי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

השירות האזרחי יהיה מטבעו קצר יותר משירות צבאי, ויציף את שוק העבודה בעובדי כפייה. יהיה זה כוח אדם זול, המסובסד על ידי המדינה וההורים, שבחלקו אף ידחק את מקומם של עובדים זולים אחרים בשירות הציבורי (לרבות קבלני המשנה שלו, כמו עמותות). אין כל סיכוי שסידור כזה יעבוד לאורך זמן, וכנראה גם לא לזמן קצר.

הואיל והממסד הביטחוני מבקש גם לשפר את שכר החיילים, סביר להניח ששיפור השכר יצמיח לחצים אפקטיביים לקיצור משמעותי של שירות החובה כדי להפחית עלויות, כך ששירותם של חיילי מנהלה יקוצר בהדרגה לשנתיים. זאת, ברוח החלטה שהממשלה כבר קיבלה בעבר והקפיאה בעקבות מלחמת לבנון השנייה (לפי המלצותיה של ועדה בראשות מי שהיה מנכ"ל משרד האוצר, אבי בן-בסט).

כך תתהווה היררכיה צבאית חדשה ובלתי שוויונית: לוחמים ישרתו שלוש שנים, חלקן בתמורה לתגמול מיוחד ואולי בהתנדבות, אנשי מנהלה ישרתו שנתיים ובשירות האזרחי ישרתו כשנה. ההיררכיה הבלתי שוויונית הזאת תהיה בחסות החוק. מובן שהיא תוכל לשרוד רק תקופה קצרה (אם בכלל), עד אשר יתעוררו מחדש לחצים לשוויון מלאכותי, לחצים שיתעוררו בין אם היררכיה זו תתהווה ובין אם לא, כי חוק טל ישתנה רק בשוליו. אלא שהפעם, יש להניח, הלחצים, גם הכלכליים, יהיו לביטול גיוס החובה הכללי, לרבות לשירות אזרחי, ולמעבר לשיטה של גיוס התנדבותי או בררני (כלומר, לא כולם ישרתו, והצבא יבחר את המגויסים), בשני המקרים תמורת שכר הולם.

ביטול גיוס החובה יהיה תוצאת המימוש המלא של רוח החלטת בג"ץ. ראוי שתסריט כזה יילקח בחשבון על ידי מי שמבקשים להביא לשירות לכל. ראוי שיבינו כי התוצאה הבלתי מכוונת עלולה להיות שירות צבאי שיקיף עוד פחות אנשים מאשר עתה.

פרופ' לוי, המלמד באוניברסיטה הפתוחה, כתב את הספר "מי שולט על הצבא"

Read this article in English: The fantasy of universal conscription

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ