התרמית הגדולה של נתניהו

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

פרשת נתן אשל הפכה את מזכיר הממשלה, צבי האוזר, הדובר (לשעבר) יועז הנדל והמזכיר הצבאי יוחנן לוקר לגיבורים של טרגדיה יוונית. אף שהשלושה ידעו בוודאי מה צפוי להם לכשייוודע לבני הזוג נתניהו על "הסגרת" יקירם, הם שמו את נפשם בכפם ודיווחו ליועץ המשפטי לממשלה על מעללי ראש הסגל.

מעשה גבורה? מאימתי קיום החובה המשפטית והמוסרית לדווח לגורמים המוסמכים על חשד לעבירה במשרדם ראויה לציון לשבח? וכי איזו ברירה היתה להם? אלמלא התלוננו על התנהגות הפקיד רב העוצמה, הם היו עלולים להיות שותפים לעבירה של הטרדת עובדת ציבור. אולם בשעה ששלושת הגיבורים חילצו את עצמם מצרה בפרשת ראש הסגל של ראש הממשלה, הם נתנו יד לפרשה חמורה שבעתיים של הונאת הציבור ונבחריו בידי ראש הממשלה.

משרתי הציבור הבכירים שיתפו פעולה עם המזימה של בנימין נתניהו לקבור סופית את פתרון שתי המדינות ולהטיל את האשמה על הפלסטינים. לעבירה הזאת שותפים שרים בכירים, שגם עיניהם שזפו את המסמך, שעו"ד יצחק מולכו, השליח של נתניהו, הניח לפני הפלסטינים בשיחות בעמאן. גם הם יודעים מדוע לא התרגשו המתנחלים ונציגיהם בכנסת מהדיווח בתקשורת, ולפיו מולכו "הציע ויתור על ריבונות ישראלית ב-90 אחוז לפחות מהגדה המערבית".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אליכם

ב-15 בינואר בישר נתניהו בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, כי "הגשנו מסמך של 21 נקודות שיש עליהן הסכמה מקיר לקיר", והוסיף - "כל אחד פה בחדר היה מסכים עליו". בסוף השבוע שעבר הגיע לידי עותק מהמסמך הזה. אכן, אין בו שום מלה שנויה במחלוקת בקרב נציגי הציבור היהודי בישראל, מהבית היהודי ועד מרצ (בוועדה אין ח"כים ערבים). וכי איזו מחלוקת יכולה לעורר רשימת מכולת? במקום להציג את עמדות הממשלה בסוגיות הגבולות והביטחון, כפי שנדרש על פי תוכנית הקוורטט, קיבלו הפלסטינים 21 ראשי פרקים לדיון, בהם גבולות, התנחלויות, ביטחון, ירושלים, מים, אתרים ארכיאולוגיים וכיוצא בזה. שום רמז לעמדה ואף לא סימן למפה.

נתניהו עומד בסירובו לנהל את המשא ומתן על בסיס גבולות 67' וחילופי שטחים מוסכמים, כפי שמצוין במתווה הקוורטט ובהצהרת הנשיא ברק אובמה. על פי הנחייתו, מולכו שלל את השימוש במונח "שטחים כבושים", בטענה כי הגדה המערבית ומזרח ירושלים הם "שטחים במחלוקת". הוא דיבר על "גושי התנחלויות" בלי לפרט את היקפן, ולא הציע בתמורה פיצוי טריטוריאלי בתחומי הקו הירוק. הנושא היחיד ברשימת ה-21 שבו נתניהו הציג את עמדתו היה "הכרה בישראל כמדינת העם היהודי". ראש הממשלה יודע היטב, שהסכמה של הפלסטינים לדון במסמך הכולל את השורה הזאת, כמוה כקבלת סדר יום הכולל דיון בביטול זכות השיבה מכל הפליטים.

באותו דיון בכנסת שבו סיפר על "המסמך" טען נתניהו, שהוא מוכן לחזור למו"מ בכל עת בלא תנאים מוקדמים וכי "במשך שלוש שנים הפלסטינים סירבו למשא ומתן". מסמך 21 הנקודות הוא מהדורה חדשה של "ברק נתן להם הכל, והפלסטינים הגיבו באלימות", של "שרון נתן להם את עזה, והם גמלו בקסאמים", ושל "אולמרט הציע להם את ירושלים, ואבו מאזן ברח". הרי לכם, אזרחים יקרים, עוד הוכחה, שהבעיה היא הסירוב הפלסטיני להכיר בישראל כמדינת העם היהודי, ולא הכיבוש ועוולותיו. דרישה להקפאת התנחלויות היא "תנאי מוקדם" לא לגיטימי בעליל, בעוד הרחבתן היא כמובן אות מובהק לפיוס.

העיקר הוא, שכאשר המהומות שפרצו עתה בהר הבית יובילו לאינתיפאדה שלישית, והג'יהאד האיסלאמי ישתלט על הגדה, נוכל להיאנח: "מה לעשות, אין לנו פרטנרים" ולהפגין נגד מחיר השוקולד. נתניהו אפילו נתן להם נייר עם 21 נקודות, והם העדיפו לחזור לדרך הטרור. איפה הם היו, שלושת הגיבורים שלנו, כשהבוס שלהם, פוליטיקאי ימני שהתחפש למדינאי שקול, הוליך את כולנו שולל כל הדרך לתהום?

Read this article in English: Netanyahu's great swindle

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ