כולם לצבא

משה ארנס
משה ארנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ארנס
משה ארנס

חרדים, מוסלמים או נוצרים פטורים מלשאת בנטל ההגנה על המדינה לצד רוב האזרחים היהודים ואזרחים דרוזים, למרות היותם אזרחי ישראל. אין כאן אפליה. קהילות אלה שוות כשמדובר באי הגנה על המדינה. למען הדיוק, לא כולם; צעירים בני הקהילה הצ'רקסית הקטנה, למרות היותם מוסלמים, מגויסים לשירות חובה. הם היוצא מן הכלל.

לניסוח פסיקת בית המשפט העליון שפסלה את חוק טל - שפטר את החרדים משירות צבאי - יש אולי חשיבות בעיני משפטנים, המבינים בוודאי למה התכוונו השופטים כשכינו את החוק לא חוקתי ולא מידתי. לכל האחרים אין צורך במונחים משפטיים: היה ברור להם, שאין זה צודק שנטל ההגנה על המדינה אינו שוויוני.

אבל אין למקד את כל תשומת הלב בעניין זה בקהילה החרדית דווקא, ולהתעלם מאי שירות של בני הקהילות המוסלמיות והנוצריות. השוויון אינו ניתן לחלוקה, גם לא על פי קווים דתיים. הדבר נכון בעניין זכויות שוות לכל האזרחים ובאותה מידה לחובות האזרחיות שלהם.

ועם זאת, בישראל תקפה האפליה הבוטה של חרדים, מוסלמים ונוצרים, ומספר הצעירים שאינם מתגייסים לצה"ל גדל מדי שנה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

את המצב האנומלי הזה מתרצים בתירוצים רבים. ביחס לחרדים נאמר, כי "לימוד תורה" חשוב למדינת ישראל יותר מאשר שירותם בצבא. ביחס למוסלמים ולנוצרים נטען, שבהיותם ערבים, אינם יכולים להילחם באויבים הערבים של ישראל. האמת היא, שהקהילה החרדית אינה רוצה שצעיריה יתערבו עם צעירים אחרים בצבא, והמפלגות החרדיות השתמשו בכוחן הפוליטי למניעת כל שינוי בפטור משירות צבאי לבני קהילתם. אשר לקהילה הערבית, היא מקבלת בהסכמה שבשתיקה את ההטבות המשמעותיות למדי שצוברים מי שאינם משרתים שירות חובה, ומיעוט קטן בקרבה מתנדב לשרת בצה"ל.

פסילת חוק טל מספקת הזדמנות לטפל במצב אנומלי זה. החובות הכרוכות באזרחות צריכות להתחלק שווה בשווה בין כל אזרחי ישראל. ברור שהדבר לא יוכל להיעשות באמצעות חוק אחד; שכן המצב הנוכחי הוא מציאות רבת שנים, והוא נוגע לאזרחים רבים מדי מכדי לשנותו בבת אחת. תהליך הנורמליזציה צריך להתבצע בהדרגה, שנה אחרי שנה.

יש להרחיב את המסגרות המיוחדות שנקבעו בצה"ל בשנים האחרונות כדי להקל על שירות של חרדים, ויש להכפיל את מספר החרדים המשרתים בצה"ל בכל שנה.

בסוגיית הצעירים המוסלמים והנוצרים יש לנקוט כמה צעדים: להרחיב את גדוד החי"ר הבדווי, שבו משרתים בדווים על בסיס התנדבותי. להקים עוד גדוד כזה ולקדם ולעודד התנדבות לשירות צבאי של ערבים ישראלים. יש להטיל שירות חובה על הבדווים בגליל, שם שיעור ההתנדבות משמעותי כבר היום.

בעניין ההצעה להמיר את השירות הצבאי בשירות לאומי או שירות אזרחי למי שאינם משרתים בצבא - זאת גישה מוטעית. על פיה, מגזרים מסוימים בציבור רשאים להימנע משירות צבאי, שהוא חובה על יתר האוכלוסייה. גישה זו, הגורסת שחלק מהאוכלוסייה פטור מלהגן על מדינתו בגלל השתייכותו הדתית, אינה קבילה ולא תהיה קבילה לעולם. ההגנה על המדינה היא החובה האולטימטיבית של אזרחי המדינה כולם, בלא יוצא מן הכלל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ