עופר עולה לנו ביוקר

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

שר האוצר, יובל שטייניץ, המריא אמש לסין לכמה פגישות חשובות. שם, בארץ הענקית, יזכה להרבה כבוד ויקר, כיד המארחים הטובה עליהם. זה אולי ישמש לו פיצוי קטן על המרורים שאכל מעופר עיני.

לפני זמן מה עשה ממנו עיני צחוק, כאשר כפה עליו את העלאת שכר המינימום. אחר כך השבית את המשק בגין עובדי הקבלן, והוציא משטייניץ 800 מיליון שקל. בהמשך תמך יו"ר ההסתדרות בהשבתת הרכבת והשבוע התייצב לימין עובדי הנמלים שסגרו את שערי המדינה כדי לסחוט תוספות שכר ותוספת לפנסיה. אתמול הוא הכריז על סכסוך עבודה באל-על, מע"ץ והטלויזיה הלימודית. ועוד חרבו נטויה.

לעיני יש מוסר כפול וגמיש מאוד. כשיצא בתמיכה גורפת בעובדי "פרי הגליל", אמר: "הבעלים נהגו באופן ברוטלי וגס כאשר סגרו את המפעל. זו התעללות של ממש בעובדים. ההסתדרות רואה בחומרה את הצעד הבריוני הזה, אם יש בעיה מול הממשלה, שילכו ויפתרו אותה במשא ומתן. על הבעלים לפתוח מיד את המפעל". מלים כדורבנות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

אבל באותו יום ממש תמך עיני בהשבתת הנמלים. שם היתה לו עמדה אחרת, הפוכה בתכלית. עיני הצדיק לחלוטין את העובדים שסגרו את שערי המדינה. לא תבע מהם להיכנס למשא ומתן עם האוצר ולא אמר שמדובר בצעד בריוני, ברוטלי וגס. גם לא ציין שמדובר בהתעללות בעם ישראל. כי זאת לדעת: כל אחד מאתנו משלם "מס נמל", המתבטא במחירים הגבוהים במשק. כי ברגע שיש עיצומים, שיבושים והשבתות בכל שני וחמישי - הוצאות היבוא עולות באופן חד והמחירים ממריאים.

אנשי עיני סיפרו לנו, שעובדי הנמל רוצים בסך הכל להגן על כספי הפנסיה שלהם. הם מבקשים להעביר את הכסף לניהול חיצוני, כך שגם אם הנמל ייקלע לקשיים, לא תוכל ההנהלה לשלוח יד בכספי הפנסיה. זו עמדה צודקת, שהאוצר אף מוכן לקבלה, אלא שיש ויכוח על פרטים והתחשבנות.

על זה לא משביתים נמל. גם הוועד יודע זאת. הוועד השבית את הנמלים בגין תביעות אחרות לגמרי, שאותן השמיע רק בתוך חדרי המו"מ. הוועד תבע, שהאוצר לא יתערב ב"מועצות הייצור" הקובעות את הפרמיה. מדובר בוועדות פריטטיות, המאוישות בשני חברי הנהלה ושני חברי ועד (הרי בנמלים אין ניהול בלי הוועד).

הוועדות קובעות את גובה הפרמיות, וכך גם את גובה השכר. הואיל וההנהלה רוצה בשקט תעשייתי אין לה קושי להיכנע לדרישות הוועד; כלומר, לשלם פרמיות גבוהות בעבור תפוקות נמוכות. האוצר מתנגד לכך כי התוצאה היא גידול בלתי נשלט בשכר, ועל כך עיקר הסכסוך.

הנה, למשל, עכשיו דורש הוועד באשדוד לאשר לעובדי דור א' בבתי המלאכה תוספת שכר של 7,000 שקל לחודש בגין "פרמיות". מדובר באנשים המשתכרים בממוצע 30 אלף שקל בחודש. בנמל חיפה דורשים, למשל, להקטין את הרף המזכה ב"פרמיית הסטייקים". גם שם רוצים לחגוג במסעדות; מה יש, המסעדות בחיפה טובות פחות מאלה שבאשדוד?

בנושא הפנסיה הוועד רוצה לחזור לשיטת החישוב הישנה והטובה, ולפיה הפנסיה נקבעת על פי השכר בשלוש השנים האחרונות (כלומר, כאשר השכר בשיאו), ולא על פי ממוצע השכר של כל שנות העבודה. זו כמובן שיטה מושחתת, שתביא לקריסת קרן הפנסיה, אך בנמל לא מודאגים: קודם יקבלו את הפנסיה המנופחת, אחר כך ישבתו כדי שהמדינה תכסה את בור הגירעון.

לכן ראוי ששטייניץ יקח הפסקה בפגישות בסין ויעשה חשבון נפש. האם צדק כאשר קירב את עיני למלכות, נתן לו מעמד של מוציא ומביא במסדרונות השלטון, חתם אתו על הסכם "השולחן העגול", וכך העצים את כוחו ומעמדו של יו"ר ההסתדרות? האם נכון היה לחבק את עיני, לקרוא לו "שותף נאמן", וגם לתת לו סדרה ארוכה של הישגים וחוקים שפגעו במשק ומנעו ביצוע רפורמות חשובות?

הנה עכשיו קם הגולם על יוצרו, בעט בשטייניץ, ניפץ את "השולחן העגול", ופגע גם בעם ישראל כולו.

Read this article in English: The minister and the monster

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ