הז'לובים בשלטון

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

הביטוי "ז'לוב" מקבל בארצנו, להבדיל ממדינות המקור (רוסיה, בלארוס או אוקראינה), משמעות חדשה. סביר להניח ששום ז'לוב מקורי - לרוב יצור גס רוח, די טיפש, המדיף ריח של וודקה ובצל, לא העלה בדעתו המוגבלת שעמיתו הישראלי יכול, למשל, להגיע למעמד רם של שר בכיר ואף לפתח כישורי נבואה בכל הנוגע לתהליכים דמוקרטיים. נקרא לו הז'לוב המחליט או הז'לוב הקובע - ובמציאות איווט. זה יצור חזק, בוטה ושונא הכרעות דמוקרטיות, שאותן הוא מכנה "פופוליזם". כשעיתונאי באחד הערוצים בשפה הרוסית שאל אם ידוע מתי יתקיימו פריימריס במפלגתו של הז'לוב המחליט, ענה האחרון: "ידוע - אחרי ביאת המשיח..."

מתברר שבסיועו של הז'לוב המחליט (והקובע) איווט אפשר להגיע לגדולה, למשל למעמד של שגריר, לאו דווקא בשל כישורים דיפלומטיים מרשימים, אלא הודות לקשרים פוליטיים. הלה מוכר כחובב של דמוקרטיות מזרח אירופיות, שאחת מהם מכונה במערב "הדיקטטורה האחרונה ביבשת". הז'לוב שהתמנה לשגריר, יוסף שמו, טרם למד את המצב במדינה שאליה נשלח. הוא כן הספיק להפנים שבמקום מושבו החדש, בלארוס, אין אסירים פוליטיים. הוא, לפחות, "אינו יודע על אסירים פוליטיים כאן". די דומה להצהרה של הז'לוב הקובע בדבר טוהר הבחירות ב"אמא רוסיה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

באופן לא מפתיע, ז'לוב גם יכול ללבוש חצאית ולהגיע לפרלמנט בשם רומנטי כמו "אנסטסיה". ז'לוב בחצאית על תקן נבחר ציבור יפגין את צדקת טיעוניו בישיבות בכנסת באמצעות ניסיון תקיפה של אדם אחר - או, במקרה הטוב, יארגן מקלחת ליריב פוליטי שמשמיע הערה על הצעותיו. למען האמת, הז'לוב המקורי לא הכיר את המושג "יריב פוליטי", אחרת היה מגלה איפוק בפרלמנט, מקום העבודה שלו ומקור פרנסתו.

באותה מסגרת יצוץ לו ז'לוב אחר, בן ארי שמו (אל תתבלבלו, לא "ריצ'רד לב הארי" - בכנסת אין מזמן אדם מסוגו) - ממושקף, מזוקן ושונא כל אדם שאינו דומה לו ולאלה מסוגו. איננו יודעים מה היה אומר הז'לוב המקורי - אבל סביר להניח שהצלחת נבחרת הכדורגל של ארצו היתה מעוררת בו שמחה, גם אם בהרכבה היה מופיע מישהו שמסיבות אלה או אחרות אינו מצהיר השכם והערב על נאמנותו לז'לוב הממושקף. כך, קריאתו של הלוחם על טוהר הנבחרת, "DRUZEN RAUS", היא רק צעד ראשון בדרך להפיכת ישראל למדינה שהיא "ARABEN-FREI".

בדרך כלל ז'לוב הוא יצור נוח להסתה - מקטטה עם השכן ועד לפוגרום, לא עלינו. אבל בישראל, בצמרת הגבוהה ביותר, התפתח ז'לוב מסוג מתוחכם יותר. זהו ז'לוב בעל שם חביב, "ביבי", ז'לוב מוביל, מפריד ומושל - הז'לוב המסית. עם חיוך על השפתיים והתנהלות של פיל בחנות רהיטים. ז'לוב זה מחפש לו אויבים - כפי שעשה בעבר (בהצלחה לא מבוטלת) אינקוויזיטור קתולי בשם היינריך קראמר, אשר ב-1487 פירסם את היצירה "MALLEUS MALEFICARUM" ("פטיש המכשפות").

לא, אין בכוונתו של הז'לוב המסית שלנו לגרום לכך שעשרות אלפים, אם לא מאות אלפים, של נשים הנחשבות מכשפות יועלו על המוקד. הוא בוודאי יסתפק בהטחת כמות מסחרית של בוץ במבקריו הפוליטיים. לכל היותר ישברו למישהו את הראש, לא ביג דיל. גם אם ירצחו מישהו - זה כבר קרה כאן במאה הקודמת.

אנחנו מדברים על הז'לוב שמכונה "שקרן" על ידי ראש מדינה אחת, ומעורר תיעוב כמעט בלתי נשלט אפילו במדינה הנחשבת לידידה הגדולה ביותר של ארצו. נכון, מדובר באותו אחד, המחובר לז'לוב הקובע, אביגדור-איווט, המעוות באופן קבוע את ענייני החוץ, משרד שאליו הגיע בהברקה מדינית-קואליציונית של הז'לוב המסית.

ואנחנו רק בתחילת הדרך. עוד מעט חבורת הז'לובים מתכוונת להנחית עלינו הצעת חוק שמי שלא שירת בצבא או בשירות לאומי לא יוכל להיבחר לכנסת. כך היא שתשאיר לנתח די גדול מהאוכלוסייה את החובה לפרנס אותה, אך תשלול ממנו את זכות היסוד לנסות להשפיע. הרי כאמור אין בכנסת מקום לאלה שלא שירתו. אולי גם, חלילה, תשלול זכות זו מנכים - שגם הם לא יודעים לצעוד "שמאל-ימין-שמאל". ומדוע שהז'לובים יוותרו על מקומם לטובת עולים שהגיעו לכאן אחרי גיל מסוים?

הם רבים, הז'לובים הישראלים. הם מתוחכמים, צעקנים וכבר מזמן חברו גם להון וגם לשלטון. אבל מתוך מהות המושג "ז'לוב" ועם סיוע מצד הציבור (עדיף בבחירות הקרובות), הם ישובו לירוק איש על רעהו, לאו דווקא בכנסת, ולהריח לא טוב.

כי זאת דרכם של הז'לובים. הם זקוקים רק לדחיפה קטנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ