מה לאהבה ולמשפחה

עמליה רוזנבלום
עמליה רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמליה רוזנבלום
עמליה רוזנבלום

יום המשפחה, שצוין בשבוע שעבר, היה הזדמנות להבחין באמפתיה הגוברת, או לפחות בסובלנות הרבה יותר, כלפי משפחות גרושות או זוגות חד-מיניים. מתוך השיפור היחסי הזה אפשר לשאול, אם לא הגיע הזמן להתחיל לדמיין מודלים אפילו יותר גמישים של משפחה.

כדי שיהיה אפשר לשרטט מודל גמיש כזה, יש להניח בצד את פיסות הלגו שאינן דרושות לבניית המושג "משפחה". נפתח בכך שאנחנו מקבלים כעובדה את יכולתה של משפחה להתקיים ללא נישואים. מדובר קודם כל בעניין טכני, שהרי לנישואים אין פונקציה ביולוגית. התפישה הזאת הולכת וצוברת פופולרית. לפי מחקר שעליו דיווח באחרונה ה"ניו יורק טיימס", בארצות הברית רוב הילדים לאמהות שגילן פחות מ-30 נולדים שלא במסגרת נישואים.

שנית, אחוזי הגירושים הגבוהים מלמדים שגם כשבני משפחה אינם גרים באותו בית, הם עדיין חלק ממשפחה. אבות רבים נאלצים לצאת מהבית שבו גרים ילדיהם, בעקבות גירושים, אבל כמאמר הקלישאה, "מאבא לא מתגרשים". הורים גרושים רבים אף מעידים שהגירושים הפכו אותם להורים טובים יותר. אם כך, גם מגורים בבית משותף אינם חיוניים להגדרה של "משפחה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

זוגות של הומואים ולסביות בעולם סללו את הדרך להבנה שלצורך הקמת תא משפחתי אין הכרח שההורים יהיו בני מינים שונים. ביותר ויותר מדינות הזכות לנישואים ולמשפחה מתחילה להיתפש כזכות אזרחית, ולא כעסקה מאגית שבה גבר קונה אשה מאביה בשם אלוהים.

ההתפתחויות הללו מלמדות גם שהורים אינם חייבים להיות בני זוג בשום שלב. חלק מהמשפחות החדשות סביבנו מורכבות מנשים ומגברים שמבחירה או מאילוצים שונים מביאים ילד לעולם ומגדלים אותו בשותפות עם מי שאינו בן זוגם.

לאחר שכל התנאים הפיקטיביים האלה לקיום משפחה הונחו בצד, אפשר לראות שיש עוד כמה אופציות שמשום מה אינן נתפשות היום כלגיטימיות. אם משפחה יכולה להיות מורכבת מאנשים בני אותו מין, שאינם בני זוג ואינם מתגוררים באותו בית, מדוע שתי חברות טובות אינן יכולות לגדל יחד ילד ולהיחשב משפחה לגיטימית? ומה עם שני ידידים? אם בחורה יולדת ילד לאדם שוויתר על זכויותיו כאב, מדוע אין אפשרות שאחיה ישמש לו אב באופן רשמי? מדוע לא תוכל אמה של האשה, במקרה שהיא מגדלת את הילד אתה, להיחשב אמו השנייה באופן רשמי? ולמה בעצם יכולים להיות לאדם רק שני הורים? מדוע אי אפשר לרשום שלושה מבוגרים כהוריו של ילד?

נשמע עתידני? לאו דווקא. לפני ההמצאה הקפיטליסטית והמופרכת של המשפחה הגרעינית, התקיימו בעולם מודלים משפחתיים מורכבים.

עד היום יש שבטים באפריקה ותרבויות בגבול סין-טיבט, שבהם תינוק מסתפח אוטומטית למשפחת האם, ובינו לבין אחי-האם מתקיימים יחסים של בן ואב. האם משפחה שאינה כוללת אבא, אמא ותינוק נשמעת כמשהו לא רומנטי? הסתכלו סביב. נדמה שהדבר העיקרי שמשפיע על יכולת התפקוד של המשפחה הוא יחס גבוה בין מספר המבוגרים למספר הילדים בה.

או כמאמר המשוררת (טינה טרנר), What's love got to do with it?

Read this article in English: What's love got to do with it?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ