רופאים ללא שמות

דפנה גולן
דפנה גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה גולן
דפנה גולן

בשנת 1997 שאלתי רופא בכיר בבית החולים הדסה, איך הוא מסכים לנתח נער שהיה כבול באזיקים למיטה. הוא השיב לי ש"זה חרטא". שנים מאוחר יותר, בעת בדיקה שגרתית, הוא צרח עלי שגרמתי נזק תדמיתי לו ולבית החולים כשפירסמתי את סיפורם של שני נערים פלסטינים פצועים, שהיו אזוקים למיטה במחלקה שלו, והסבתי אי-נעימות לבת זוגו שהיתה צריכה להצטדק בפני כתבים זרים.

מהצעקות שלו למדתי על ההשקעה העצומה שלו בטיפול גם בפצועים פלסטינים, ולפני שהצלחתי לברוח לא שכח לקנח ב"אם זה היה הפוך, נראה איזה טיפול היית מקבלת אצלם". הסיפור הישן הזה רלוונטי מפני שרופאים בחמישה בתי חולים בישראל הסכימו לכך שאדם גוסס יהיה כבול באזיקים למיטה, רק כי הוא פלסטיני.

יכול להיות שהגיע הזמן לפרסם ברבים את שמותיהם של הרופאים והרופאות והאחיות והאחים שמטפלים בפלסטינים הכבולים באזיקים למיטה בבית חולים. אם המראה הנורא הזה לא מעורר בהם די אי נוחות כדי שיעשו משהו, אולי פרסום שמם יגרום להם לפחות נזק תדמיתי.

כמו שני הנערים שהיו אזוקים למיטה בהדסה ושוחררו מבלי שעמדו לדין, גם חאדר עדנאן ששבת רעב למעלה מחודשיים היה אזוק למיטות שונות בבתי חולים שונים, מבלי שהואשם והועמד לדין, ומבלי שמי מעשרות האנשים האמורים לטפל בו העז לערער על ההנחיה לאזוק אותו. כמו עשרות אלפי פלסטינים שנעצרו לחודשים ארוכים ב"מעצר מינהלי" מבלי שהועמדו לדין, גם הוא לא הואשם שעשה דבר מה, אלא נעצר מפני שבשב"כ סברו שהוא עלול לעשות מעשה בלתי חוקי בעתיד. ההסכמה לשחרר אותו ב-17 באפריל רק מחזקת את הצורך בדיון במעצר מינהלי בכלל וביחס לעצירים בבתי הכלא ובבתי החולים בישראל בפרט.

את המעצר המינהלי ירשנו מהבריטים, שעצרו אנשי לח"י ואצ"ל והחזיקו אותם ב"מעצר מונע" באריתריאה במשך שנים ללא משפט. אבל הבריטים, שהורישו לנו גם את תקנות ההגנה לשעת חירום ולימדו אותנו איך אימפריאליזם יכול להיות מסודר וחוקי, סיפקו לעצירים המינהליים היהודים של אז תנאים שהעצירים הפלסטינים אפילו לא יכולים לחלום עליהם היום.

מאז הקמת מדינת ישראל נעשה השימוש במעצר ללא משפט כלי שכיח יותר ויותר, ולצד קומץ אנשי ימין יהודים נעצרו עשרות אלפי פלסטינים. באינתיפאדה הראשונה נעצרו ללא משפט, על פי דרישת השב"כ, אלפי מורים ומרצים ורוב המנהיגים המתונים הפלסטינים. אז טיפחה ישראל את מנהיגות החמאס כתשובה למנהיגות הפתח ויאסר ערפאת. בשעה שבתי הספר והאוניברסיטאות בגדה היו סגורים במשך חודשים ארוכים כי אנשי השב"כ החליטו שיש בפתיחתם משום סיכון ביטחוני, האוניברסיטה היחידה שהורשתה לפעול היתה האוניברסיטה האיסלאמית בעזה.

עם השנים, כשכבר לא נותרו מנהיגים מתונים, הביאו אנשי השב"כ למעצרם של המנהיגים הפלסטינים המתונים פחות, וכל מי שנחשד שאי פעם הוא עלול לפעול נגד ישראל, נעצר ונכלא למשך חודשים ושנים.

עדנאן הוא אחד מאלפי פלסטינים שנכלאו ללא משפט במדינת ישראל, המתהדרת בהיותה מדינה דמוקרטית. כמו עשרות אלפי פלסטינים הוא עונה ונכלא וטופל בבתי חולים בישראל בלי שאיש מהשופטים, מהרופאים והרופאות, האחים והאחיות עצר לומר שהוא מסרב לדרישה הבלתי מוסרית (ובלתי חוקית) של השב"כ לאזוק אותו למיטה.

לכל הרופאים, האחיות והשופטים שלוקחים חלק במסכת ארוכת השנים של התעללות בפלסטינים יש שמות. אולי באמת הגיע הזמן לפרסם אותם. אם הם לא מסרבים לטפל באדם הכבול באזיקים למיטה במחלקה שלהם בבית החולים, אם הם, כמו עשרות שופטים צבאיים, לא טורחים לברר למה עוצרים אנשים לחודשים ארוכים ללא משפט, אולי למישהו מבני המשפחה שלהם יהיה, ולו לרגע, לא נעים לראות את השם שלהם מפורסם בהקשר הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ