אמיתי. בטח שאמיתי. וגם ביוטיפול

ליאת אלקיים
ליאת אלקיים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאת אלקיים
ליאת אלקיים

הנה החלה התוכנית "אחי נדבר בבית". גואל פינטו מדבר מביתו. ברקע מאחוריו, מדפי ספרים, ציורים ממוסגרים ורהיטי עץ. הוא פונה לליהיא גרינר. מאחוריה אפשר להבחין בקווי המתאר של שיש מטבח, ספלים לקפה וצנצנות תבלינים. הוא התרבותי והיא האשה. לו יש תחביבים וידע. היא מקומה במטבח. הנה לכם אמת אחת.

והשניים דנים ב"אמת". של השבוע. הדייר תמיר (הידוע בכינוי מוקי חתולי) נחשף ברגעי כאב, ממרר בבכי, כי שוב חשדו בו שהוא לא אמיתי (בעוד האח הגדול עצמו מאשרר באמצעות העריכה האמפתית: אמיתי. בטח שאמיתי. וגם ביוטיפול).

המלה החשובה ביותר בעונה הזאת של האח הגדול היא "אמיתי". לא רק הדיירים עצמם, אלא גם הצופים בבית והמגיבים בטוקבקים שואלים את עצמם מה אמיתי. למשל: כמה אמיתי יכול להיות המועמד-המוביל-לשעבר קותי, בהתחשב במבטים הצדיים, המחושבים היטב, שהוא שולח למצלמות ברגעים דרמטיים (והתשובה היא, כנראה, אמיתי בדיוק כמו השפתיים של אביבית).

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

המנגנון המילולי הערכי שבו המלה "אמיתי" מוצבת כנגד מזויף, שקרי, מניפולטיבי (ובדיעבד גם מפסיד) אינו חדש בעולם הריאליטי. מלה זו כיכבה בעבר בתוכניות אחרות ("הרווק", "כוכב נולד" ועוד), אך השימוש המוגבר בה, האובססיבי כמעט, בעונה הנוכחית של האח הגדול, די בו כדי להצביע במדויק על הסדק הטמון בעצם המושג ריאליטי. ריאליטי באשר הוא. וסדק הוא המקום שדרכו נכנס האור.

עוד סדק שכזה, שלא לומר שבר, יצרה הדיירת יעל ברון, שהודחה השבוע. בעונה הנוכחית הצופים נחשפים לשלל תחלואי נפש: התמכרויות למיניהן (סמים, אכילה, התאהבות), מחשבות טורדניות, הפרעות כפייתיות, משחקי שליטה, הלם קרב, בעיות בדימוי גוף, נרקיסיזם. כל אלה כה ברורים, כה נוכחים, עד שאין צורך באיש מקצוע לסמנם. ובכל זאת "קשת" טרחה להביא לתוכנית דיירת שתעשה זאת. הקואצ'רית יעל.

יעל הציפה אל פני השטח של התוכנית מושגים מעולם בריאות הנפש, הפסיכולוגיה והניו אייג'. מ"משוגעת" ו"כישורים חברתיים לקויים", דרך "אני אשים לך מראה", ועד "המורה יבוא כשהתלמיד מוכן". היא הבהירה לדיירים בדיוק מה הבעיות הנפשיות שלהם. כמקובל בקואצ'ינג, היא גם לא היססה לשמש בעצמה קטליזטור לשינוי ולומר להם מה בדיוק לעשות כדי לזוז מהמקום שבו הם נמצאים. כפי שיסכים ודאי כל פסיכולוג או משתתף קבוצת גשטלט, בית האח הגדול היה מאז ומתמיד זירה של דינימיקה קבוצתית, רק שזוהי הפעם הראשונה שבה הוכנס לקבוצה מנחה מוגדר.

הנוכחות של יעל מעידה על הפופולריות של תחום הקואצ'ינג בישראל בימים אלו (לכולם יש מאמן אישי או מדריך רוחני, ומי שאין לו הוא כנראה אחד בעצמו. רישמו "מאמן אישי" בגוגל וראו את מספר התוצאות). אבל יש עוד עובדה קטנטנה המסתתרת מאחורי הליהוק שלה לתוכנית. כידוע מראיונות עבר שהעניקו דיירי האח, במהלך התוכנית זכה כל מתמודד לסדרת פגישות אישיות עם פסיכולוג. "בטיפול" אם תרצו. פינטו אף הודה בראיונות שבעת שהותו בבית האח קיבל מרשם לכדורים פסיכיאטריים, שהקלו עליו להתמודד עם השהות בבית.

מתעוררת השאלה מדוע תרופות פסיכיאטריות הן משהו שצריך להסתיר מהצופים? איפה האמת? הרי די בהסתרת הטיפולים והכדורים כדי לשמוט את הקרקע מתחת ליומרה לשדר לצופים "מציאות". דרמות גדולות מתחוללות מתחת לפני השטח של "האח הגדול". רובד שלם של מציאות נסתר ואינו משודר. מעניין כמה כסף היינו מוכנים לשלם בשביל לראות את הסשנים של אלירז עם פסיכולוג הבית? בזבוז כזה של משאבים דרמטיים פוטנציאליים בוודאי מתסכל לא מעט את קברניטי התוכנית, אלו שכל עונה מאמצים את מוחם מחדש בשאלות למי יש רייטינג, אה סליחה, אח, גדול יותר, ואיך בדיוק אפשר להגדיל אותו.

אך מאחר ששום פסיכולוג שפוי בדעתו לא היה מסכים לקרוא לטיפול מצולם "טיפול", ומאחר שממילא מרגע שהטיפול היה מצולם, הוא היה מפסיק להיות טיפול והופך למשהו אחר - נדרש פתרון אחר. הפתרון נמצא בליהוק של מי שאינו פסיכולוג מוסמך, אך בעל יכולת להציף את תכני הרגש והנפש אל פני השטח, ולגרום לקלחת לבעבע. אכן, בהיעדרה של יעל מהבית ציינו יאנה וסופי שעכשיו יש להן שקט. נעים. זה היה השקט של אחרי ההדחקה. ועדיין, אף על פי שהצליחה לבצע את המשימה האמיתית שהוטלה עליה, יעל הודחה, די מהר.

הדחתה מזכירה שכל תוכנית ריאליטי נידונה לרדוף לנצח אחר הזנב החמקמק של המציאות ולעולם לא לתפוס אותו. כי הרי (כמו שמלמד הניסוי המחשבתי הידוע עם החתול של שרדינגר) עצם הצפייה בניסוי משנה את תוצאותיו. צילום בני אדם משנה את התנהגותם, ובסופו של דבר כל שיעורי הקואצ'ינג של יעל הותירו את הצופים רק עם פלסטיק ביד, עם הדהוד של טיפול ולא עם הדבר האמיתי. אולי בפעם הבאה אפשר ללהק מישהו מ"הפורום של לנדמרק" או מהסיינטולוגיה, ולהרוויח בכך גם תוכן שיווקי. תודו שזה רעיון גאוני. אה, ועוד "אמת" קטנה אחת לסיום: תמיר יזכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ