נתניהו בשירות אובמה

שלמה שמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר

הכלכלה מתאוששת, שיעורי האבטלה בירידה, המועמדים הרפובליקאים מגחיכים וממאיסים את עצמם על הציבור. אבל את זריקת העידוד הטובה לסיכויים להיבחר לקדנציה נוספת קיבל הנשיא ברק אובמה מכיוון בלתי צפוי - מישראל.

בעוד שליחי הנשיא ובכירי הפנטגון מתאמצים למנוע התקפה ישראלית על מתקני הגרעין באיראן - תרחיש שנתפש כסיוט בבית הלבן - שני המנהיגים המרכזיים של ישראל, נשיא המדינה שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו, מגיעים לוושינגטון בעיתוי, שמבחינת אובמה לא היה יכול להיות טוב ומועיל יותר. זו לא רק איראן, אלה הבחירות, טיפש. ערכן של תמונות משותפות על רקע הבית הלבן, עם פרס ובמיוחד עם נתניהו, לא יסולא בפז בעבור אובמה בעת הזאת.

צילום של ראש ממשלה בעייתי מבחינת הממשל, שאינו נמנה עם אוהדי אובמה ואוהביו, כשהוא ניצב מחויך ליד הנשיא, הוא המתכון שיפתח בעבור אובמה את הלב (ואת הארנק) של היהודים, במיוחד אלה המתגוררים במדינות המאוכלסות יותר בארצות הברית, שלדפוסי ההצבעה שלהם השפעה בלתי מבוטלת על התוצאה הסופית של הבחירות.

פגישה מתוקשרת בין אובמה לנתניהו ומחווה מצולמת, שתראה את אובמה מקשיב בכובד ראש לנשיא פרס, יפילו את חומת העוינות לאובמה, שעדיין נתמכת על ידי יהודים במיאמי ביץ' ומוחזקת על ידי אחיהם בפנסילווניה ובניו ג'רסי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

הצהרה של נתניהו על "האווירה הידידותית" ששררה בפגישה עם אובמה ועל "ההבנה וחיזוק שיתוף הפעולה והתיאום בין שתי המדינות" תפיג באחת את הזעם שהיהודים חשים כלפי הנשיא על "יחסו האוהד לערבים" - זעם הרווח בקרב יהודים דתיים, שהם רוב המצביעים בכמה מאזורי הבחירה בניו יורק - ולבם ייהפך לאהדה את אובמה.

גם מפגן ידידות, בהשתתפות הנשיאים אובמה ופרס, הוא מבחינת הבית הלבן בעל ערך מוסף ליהודים ליברלים שהם תומכי המפלגה הדמוקרטית. מחמאה צפויה מצד נשיא המדינה פרס, על "הבנתו של אובמה את האתגרים שישראל מתמודדת עמם" עשויה לרכך את מורת הרוח של היהודים הליברלים, ובמיוחד העשירים, מהמדיניות הכלכלית של אובמה.

הדחקת רגשותיו האמיתיים כלפי אובמה והופעה לצדו כאוהד ומסייע בעונת בחירות יניבו רווח פוליטי נאה לנתניהו. הוא ישוב לישראל מחוזק פוליטית, ובאמתחתו מטען אהדה שיקבל מנשיא של מעצמת-העל היחידה בעולם. התאפקות של אובמה מהחצנת רתיעתו לנוכח ההתנשאות של נתניהו תביא לנשיא האמריקאי דיווידנדים פוליטיים בזירה הפנימית, ובמיוחד בקרב המצביעים היהודים, שבשנת בחירות קשה להגזים בערכם.

פגישת אובמה ונתניהו תתפרש בקרב הכתבים והפרשנים המלווים את המרוץ לנשיאות 2012 כהוכחה וסימן מובהק לכך, שראש ממשלת ישראל מעריך שניצחון אובמה בבחירות בנובמבר מובטח. נתניהו נחשב למי שמתמחה בהבנת הלכי הרוח באמריקה וכמבחין בתנודות בזירה הפוליטית הפנימית. פגישתו עם הנשיא בשנת בחירות תוצג על ידי פרשנים בוושינגטון כהוכחה לכך, שנתניהו כבר הפנים שלאובמה נכונה תקופת כהונה שנייה בבית הלבן.

קרוב לוודאי, שיועצי אובמה ישתמשו בפרשנויות האלה, במיוחד בקרב יהודים. ובבוא העת, אם אכן יתאמתו תחושות נתניהו ביחס לסיכויי אובמה להיבחר שוב, הנשיא האמריקאי יזכור לטובה את הסיוע לבחירתו שקיבל מראש ממשלת ישראל.

הביקור הנוכחי של נתניהו בבית הלבן יתגלה כמוצלח ביותר מבחינת שני הצדדים, והוא יהיה שונה מאוד מהביקורים הקודמים, שכל אחד מהם רק החריף את המתח בין שני המנהיגים. מי אמר שפוליטיקאים צריכים לאהוב איש את רעהו?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ