הצרצר הקטן ששאג "איראן"

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

פיל ונמלה ייוועדו מחר בוואשינגטון לפסגה גורלית. אבל רק רגע, מי הפיל ומי הנמלה? מי כאן המעצמה ומי מדינת החסות? בתולדות העמים נרשם כעת פרק שמעולם לא התרחש דוגמתו. מעולם לא הכתיבה מדינה קטנה למעצמה גדולה את התנהלותה; מעולם לא נשמע צרצור הצרצר כשאגה כה רמה; מעולם לא דמה הפיל לנמלה - והנמלה לפיל. שום פרובינציה לא העזה להכתיב ליוליוס קיסר את התנהגותו, שום שבט לא העלה בדעתו לאלץ את ג'ינגיס חאן לנהוג על פי האינטרסים השבטיים שלו. רק ישראל. מחר, כשברק אובמה ובנימין נתניהו ייוועדו בבית הלבן, קשה יהיה לדעת מי בין השניים הוא מנהיג העולם האמיתי.

הצרצר הישראלי מצרצר בשנים האחרונות "איראן", והעולם נענה כהד עמום לצרצורו. זה לא שאיראן היא בעיה ישראלית בלבד, אבל צפון קוריאה עלולה היתה לסכן את יפאן לא פחות משאיראן מסכנת את ישראל, ובכל זאת העולם לא קם על רגליו לגונן על יפאן. ישראל של נתניהו הצליחה להכתיב לעולם את סדר יומו באופן ששום מדינה קטנה לא הצליחה מעולם, וזה עוד קורה דווקא בתקופה שבה מעמדה הבינלאומי של ישראל נתפש כרעוע במיוחד ותלותה באמריקה גדולה במיוחד. אל פלא החייאתה של השפה העברית אחרי אלפיים שנות אפסון, אל נס הקמתה של מדינת מהגרים משגשגת בארץ ישראל בתקופה כה קצרה ואל המצאת הקיבוץ נוסף עכשיו עוד פלא תבל, שראוי להימנות עם שבעת פלאי תבל החדשים הרבה יותר מפסל ישו הגואל, מהקולוסאום ומהחומה הסינית: כוחה הפלאי של ישראל אל מול ארצות הברית. שום הסבר רציונלי לא יוכל לפלא הזה.

ישראל מככבת במערכת הבחירות לנשיאות ארצות הברית כפי ששום מדינה זרה לא מככבת בה, והמועמדים מתחרים ביניהם בשאלה של מי יותר גדול - מי אוהב את ישראל, הכי הכי - עד כי לעתים נדמה שהבחירות נסבות רק על כך. יהודים עשירים דוגמת שלדון אדלסון תורמים סכומי עתק למועמדים לנשיאות ארצות הברית אך ורק כדי לקנות את אהדתם לישראל, ונשיא ארצות הברית, מבשר השינוי, נאלץ להתקפל במהירות מפחידה מתוכניתו להשכין שלום במזרח התיכון, אך ורק משום שישראל אמרה לא. אם בבריטניה אולצה בסוף השבוע חברת פרלמנט להתפטר לאחר שהעזה למתוח ביקורת על ישראל - באמריקה היא אפילו לא היתה מעלה על דעתה לעשות כן.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ישראל מנחילה לעולם שיעור חדש ביחסים בינלאומיים: הגודל לא קובע. כשזה מגיע למדיניות החוץ, אירופה הגדולה מיישרת קו עם ארצות הברית, הרבה יותר מישראל הקטנה. נתניהו גם לימד את העולם שאפשר להגיד לא, מפורש ובוטה, לנשיא האמריקאי ולא רק להישאר בחיים, אלא אף להתחזק. אז אובמה התחנן להמשך הקפאת ההתנחלויות - אז מה. נתניהו יסדר (ויסתדר) - הוא כבר הוריד את הנושא מסדר היום. מחר הוא יבוא לבית הלבן ודרישה חדשה בפיו: או אתם או אנחנו (נתקוף את איראן), ויעמיד את נשיא מעצמת העולם במצב קשה. אובמה לא רוצה לסבך את ארצו בעוד מלחמה או במשבר אנרגיה, אבל כשנתניהו דורש, מי לא יירא?

לכאורה סיבה למסיבה, עילה להתפעל מאוד מראש הממשלה. איך זה שכוכב אחד מעז - ומצליח שוב ושוב. אבל גם המסיבה הזאת עלולה להיגמר רע. יום אחד אולי יתחילו לעלות השאלות גם באמריקה שטופת המוח: עוד מלחמה? האם נכון לסכן את חייהם של עוד חיילים אמריקאים בעבור אינטרס שהוא יותר ישראלי מאמריקאי? ואולי צריך לבוא גם בתביעות אל בת החסות הקטנה? בינתיים אובמה אולי לא יוכל לאסור על ישראל לצאת להרפתקה האיראנית שלה, מבלי לתת לה תמורה משמעותית. הרי מדובר בראש ממשלת ישראל. אבל החבל הזה גם עלול להיקרע יום אחד, וכל זה עלול להתפוצץ בפרצופה של ישראל שיכורת הכוח: היא לא ידעה מתי לעצור, והיא עוד עלולה לשלם על כך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ