בשאר יכול לשכוח מהגולן

אלון ליאל
אלון ליאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון ליאל
אלון ליאל

בשנים 2004-2006 הייתי שותף למגעים חשאיים, בלתי רשמיים, עם נציגי השלטון בסוריה, במטרה לבחון אם אפשר להגיע להסכם שלום. בשיחות, שהתנהלו לסירוגין בחסות טורקית ושווייצית, התפתח ויכוח לא מפתיע: המשתתפים הישראלים ביקשו מחווה סורית שתאפשר את שינוי האווירה בישראל, ובשאר אסד השיב (באמצעות שליחיו): "אני אחייך אליכם רק אחרי שאקבל את הגולן". השיחות נהפכו לרשמיות ברבות הימים וקרסו, כזכור, בינואר 2009 בעקבות מבצע "עופרת יצוקה" בעזה.

ובכן, אפשר להודיע לך רשמית אדון אסד - אתה, את הגולן לא תקבל גם אם תתחיל פתאום לחייך אלינו ללא הרף. אחרי שני טורי השיניים המפלצתיות שחשפת בשנה האחרונה, אתה יכול לשכוח מאתנו - שמאל וימין כאחד. אם אי פעם נדבר עם סוריה על עתיד הגולן (ואני מאמין שאכן זה יקרה), זה לא יהיה אתך וגם לא עם משטר הדומה לזה שבראשו אתה עדיין ניצב בימים אלה.

לא פשוט בעבורי, כמי שהקים לפני חמש שנים בדיוק את "התנועה לשלום ישראל-סוריה" ועומד עדיין בראשה, לכתוב את הדברים, אך אני משוכנע שאסד איבד את הלגיטימיות שלו כשליט, ומכאן גם את זכותו לדרוש אי פעם את הגולן. זאת, גם אם יצליח להישאר בשלטון.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אליכם

בפרספקטיבה הרחבה יותר, כיום קשה לישראל לנקוט מהלך משמעותי כלשהו במשבר הסורי, וחבל. בשנים האחרונות החליטה הממשלה שלנו להסתפק בחיזוק הקשר עם עולם המערבי, בעיקר עם זה המזרח-אירופי, והזניחה את הניסיונות לחזק את הלגיטימיות שלנו במזרח התיכון. ההידרדרות הקשה ביחסים עם טורקיה היא הדוגמה הבולטת לנזק שנגרם. ומכאן, כאשר במרחק עשרות קילומטרים בלבד מגבולנו מתרחשת מלחמת אזרחים נוראה, אנחנו משותקים עד כדי כך, שאם נתערב לטובת צד כלשהו נגרום לו נזק תדמיתי ומדיני.

דווקא אנחנו, שכל כך קרובים גיאוגרפית, כל כך חזקים מבחינה צבאית וכל כך מזועזעים מההרג המתרחש ממש על סף ביתנו, מנועים מלפעול. מי שיכול לפעול - העולם המערבי ובעיקר האמריקאים, רחוקים גיאוגרפית, עייפים ממלחמות בעשור האחרון ועסוקים בקשיים הכלכליים (אירופה) או בפוליטיקה פנימית משתקת (ארצות הברית).

מלבד הבעת צער כבד לנוכח אלפי ההרוגים במלחמה בסוריה והאשמת אסד בהרג, נותר לנו כרגע לפעול רק ברמה ההומניטרית. על ממשלת ישראל, בסיוע החברה האזרחית, להיערך במוצהר וללא דיחוי, לאפשרות של קליטת אזרחים סורים ברמת הגולן ולהגשת עזרה רפואית והומניטרית לכל אזרח סורי שיחפוץ בכך.

כאן אין מה להפסיד. אם היד המושטת תיתקל בכתף קרה מצד האוכלוסייה הסורית, לפחות הפגנו את רצוננו הטוב, ואם באופן מפתיע למדי יסכימו אזרחים סורים להגיע לגולן כדי לקבל מחסה זמני, אולי נוכל לשנות את האווירה ביחסינו עם העם הסורי לדורי דורות.

ד"ר ליאל ששימש כמנכ"ל משרד החוץ, מלמד באוניברסיטת תל אביב ובמרכז הבינתחומי בהרצליה

Read this article in English: Forget about the Golan, Mr. Assad

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ