ועכשיו לעובדות

ליאור עמיחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור עמיחי

מאמרו של ישראל הראל ("מגרון נכנעה, לא המדינה", "הארץ" 1.3) רצוף כל כך הרבה טעויות והטעיות, עד שברור כי כל מאמציו מופנים לשיפור תדמיתם של מתנחלי מגרון ובהם בנו, איתי הראל.

ראשית לעובדות. המאחז מגרון הוקם באופן לא חוקי, ללא החלטת ממשלה ובלי תוכניות בנייה, על אדמה פרטית פלסטינית שנמצאת מחוץ לתחומי מדינת ישראל. המינהל האזרחי - גוף צבאי הפועל מתוך צה"ל - הוציא צווי הריסה לכל המבנים במאחז, סמוך להקמתם.

בשנת 2006 תנועת "שלום עכשיו" יחד עם כמה מבעלי הקרקע, עתרו לבג"ץ בדרישה לממש את הצווים ולפנות המאחז. משפט פשוט זה התעכב במשך חמש שנים בשל מאמצי המדינה להגיע להסדר עם מתנחלי מגרון על העברתם להתנחלות אחרת. בג"ץ הסכים פעם אחר פעם לבקשות הדחייה של המדינה, כדי להימנע מפינוי בכוח. לבסוף, כאשר המתנחלים סירבו לעבור לשכונה חדשה שתוכננה בעבורם בתחומה של התנחלות סמוכה, הבין בג"ץ כי אין אפשרות לרצות את המגרונאים, ופסק כי על המדינה לפנות את המאחז עד סוף מארס 2012.

הכרעת בג"ץ אינה מספקת את הראל. הוא טוען בתוקף כי פרקליט מטעם המדינה טען במהלך משפט שיזמו חלק מבעלי הקרקע, ש"לתובעים אין זכות בקרקע". הוא לא מציין, חלילה, כי השופטת באותו משפט פסקה באופן הפוך (במלותיה שלה: "לא השתכנעתי").

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

הראל קובל על שרי הממשלה, ש"לא היה בהם האומץ לתמוך בחוק המסדיר את חוקיות היישוב". אבל כיצד יסדירו? האם כנסת ישראל רשאית לחוקק חוק שיחול על השטחים הכבושים? הרי משנת 1967 הם מנוהלים בידי הצבא ולא על פי חוקי המדינה. האם חברי הכנסת אינם יודעים שאין להם סמכות לחוקק חוקים בגדה המערבית שכן ישראל מעולם לא סיפחה את השטחים? האם ייתכן לחוקק חוק שיכפה על בעלי קרקעות, שאין להם זכות הצבעה לכנסת, לוותר על אדמתם?

ולשם מה? הראל מספר על גבורת המתנחלים, שבחרו לגור בצמוד לכביש בעל חשיבות ביטחונית רבה. לא תודה. איני מבקש את גבורתם אם היא מהולה במשיחיות דתית לאומנית. אם בביטחון עסקינן, הניחו בבקשה לצה"ל להחליט על איך לפעול ועל איזו גבעה לפעול.

למרות דבריו של הראל, מגרון אינה התיישבות בלב ישראל, היא מחוץ לגבולות ישראל ולהקמתה השלכות מדיניות וביטחוניות. לו היו מתנחלי מגרון אכן מגלים אחריות כפי שנטען במאמר, הם היו מכבדים את החלטת בג"ץ ומתפנים מרצון ולא מאיימים בסירוב להתפנות שיגרור אלימות.

ההסכם המתגבש בין השר בני בגין למתנחלי מגרון הוא אכן כניעה. הוא שם ללעג את החוקים הדמוקרטיים בישראל. אין כיום פרוצדורה חוקית שמאפשרת לשנות החלטת בג"ץ לאחר שהתקבלה (ולאחר המועד להגשת בקשה לדיון חוזר). אם יצלח הניסיון לשנות את פסיקת בג"ץ ולהיאחז בקרקע, זאת תהיה הידרדרות נוספת של מערכת המשפט בגלל הכיבוש. טועה הראל כשהוא קובע כי ההסכם בא לחלץ את בג"ץ. אם יתקבל, הוא יפגע עוד יותר במעמדו ובסמכותו.

הכותב הוא חבר בצוות מעקב התנחלויות ב"שלום עכשיו"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ