הכיבוש הזולל

אופיר פינס־פז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר פינס־פז

דו"ח שפירסם באחרונה גוף ימני ששמו "מטות ערים" קובע, כי חלה עלייה של 50% במספר האירועים שערכו שרים וחברי כנסת כדי לקדם את האינטרסים של ההתנחלויות והמתנחלים. הדו"ח מונה 150 אירועים כאלה, לעומת 100 שצוינו בקודמו, והוא מתייחס רק למחצית השנייה של 2011.

כשאהוד ברק ניסה לשכנע אותי להצטרף לממשלה בראשות בנימין נתניהו, היה אחד הטיעונים העיקריים שלו, שמפלגת האיחוד הלאומי תישאר בחוץ. מנתוני הדו"ח מסתבר, שאפשר להוציא את האיחוד הלאומי מהקואליציה, אבל אי אפשר להוציא את הקואליציה מהאיחוד הלאומי.

ממשלת נתניהו והקואליציה שלה עובדות שעות נוספות על הרחבת מפעל ההתנחלויות, חיזוקו וביסוסו. כך המפעל ממשיך לזחול ולזלול תקציבים למכביר. כך המתנחלים ממשיכים לקבוע עובדות בשטח. זכורים היטב נתניהו ודובריו, המנסים להטיל רפש ביו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) ובדרישתו להקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות כתנאי לחידוש המשא ומתן. הדו"ח של "מטות ערים" מוכיח באופן ברור, כי הצדק עם אבו מאזן. השרים וחברי הכנסת של סיעות הקואליציה עסוקים במאמצים לרצות את המתנחלים, כאילו הם ורק הם שלחו אותם לבית המחוקקים, כאילו אין אזרחים המתגוררים בתל אביב, בחיפה, בבאר שבע וביתר ערי ישראל.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

על רקע הדו"ח של "מטות ערים", המנטרה של נתניהו - קריאתו לפלסטינים לפתוח במשא ומתן ללא תנאים מקדימים - נשמעת כשיא חדש של ציניות וזלזול באינטליגנציה של הציבור.

מחברי הדו"ח העניקו צל"ש ליו"ר סיעת הליכוד והקואליציה, המוביל בטבלת השרים וחברי הכנסת. בדו"ח מדורגים הפוליטיקאים על פי הישגיהם בקידום ההתנחלויות. לא בכדי מינה נתניהו את ח"כ זאב אלקין ליו"ר הסיעה והקואליציה. נתניהו ידע, שאלקין יספק את הסחורה ויגשים את חלומו של ראש הממשלה, המנסה בכל כוחו לעצב לעצמו דימוי מתון.

רוב חברי הקואליציה רואים בעיני רוחם את ההתנחלויות גדלות, משמינות ומתרחבות, עד שלא יהיה אפשר להגיע להסדר מדיני שעל פיו תוכל לקום מדינה פלסטינית. החלום הזה משותף לאלקין, לנתניהו ולכל הפוליטיקאים האחרים הזוכים להערכת מחברי דו"ח "מטות ערים"; משר החינוך, גדעון סער, ועד שר הרווחה והתקשורת, משה כחלון. על פי הדו"ח אפשר לחשוב, כי שני האחרונים סיימו את כל מטלותיהם וכי עיקר זמנם מוקדש לטיפוח ההתנחלויות והמתנחלים.

השבוע ציינו 90 להולדת יצחק רבין. רבין נרצח משום שניסה להציע לציבור בישראל תקווה וסדרי עדיפויות חדשים. רבין קבע סדרי עדיפויות ברורים, שעל פיהם הגליל והנגב קודמים לשטחים, שלום וביטחון הם יעדים אסטרטגיים, ולא טקטיקה זולה בידי מי שאומרים דבר אחד אבל עושים את ההיפך ממנו.

מהמורשת העשירה של רבין לא נותר כמעט דבר. ישראל מנוהלת היום על ידי חבורה, שכל תשומת לבה וכל מעייניה נתונים להתנחלויות. כן, כמעט שכחתי, הם גם רוצים שלום, רוצים מאוד שלום. כמה חבל שאין להם פרטנר בצד השני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ