מפלגת ניכוי שליש

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

הוא באמת סבל, המסכן. תחילה תפסו אותו במוצב, הכו בו, ואז השליכוהו לבור. לאחר מכן דאגו למזער את מספר הקלוריות שהוקצבו לו, וכך הגבירו את תחושתו שימיו בשבי, ואולי אף על פני האדמה, קרבים לקצם. בוודאי גם מנעו ממנו להתפלל ולחגוג את חגי ישראל. אולי התאריך העברי לא היה ידוע לו כלל, ולכן גם לא ידע מתי מתקרב חג זה או אחר. הוא גם היה מנותק שנים ארוכות ממשפחתו, שלא ידעה היכן הוא נמצא במשך כל התקופה הזאת.

אף על פי שלא אחז בחבילה המכילה שוחד, מרמה, שיבוש הליכי משפט והפרת אמונים, הוא בילה בשבי האויב חמש שנים וחצי, שכל יום מהן היה בוודאי משול לשנה, וכל חודש - לנצח. לא היו לו חברים ב"מפלגת ניכוי שליש", ששקדו על חקיקת שני חוקים שסייעו לגיבורנו לשאוף אוויר חופשי כעבור שנתיים וחצי בכלא, ולא אחרי ארבע שנים, כדי שלגנבים ולרמאים האחרים יהיה פחות צפוף.

כן, אוויר נקי בהחלט נחוץ. שאם לא כן, הסירחון העולה מדברי שלמה בניזרי והתגובות של עדת מעריציו יקשה מאוד על הנשימה. בניזרי, נציג בכיר של מפלגה שהמלה "שחיתות" חרותה על דגלה באותיות של זהב, לא המתין דקה מהרגע שבו יצא מהכלא כדי לשתף את הציבור בתחושותיו - כי כאבו בכלא היה גדול מזה של גלעד שליט - ולא נמנע מלתאר את ארצו כמדינה האנטישמית ביותר בעולם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

מוחו של נבחר הציבור לשעבר אינו מצליח להבחין בין כלא לשבי, בין עונש ראוי (ולא חמור מדי) על עבירות שבהן הורשע בדין לבין סבל של בדידות בלא עוול. בתפישת העולם המעוותת שלו אין מקום להבנה יסודית לסבל של האחר שכן היא מושתתת על הנחה אגוצנטרית, ולפיה ה"אני" נעלה על ה"אחר".

ההשוואה בין סבלו בתוך חומות הכלא הישראלי, שבו הוגשו לו שלוש ארוחות ביום ובני משפחתו יכלו לבקרו באופן סדיר, לבין הסבל הבלתי יתואר של שליט בשבי (בלי חופשות, יתאר לעצמו בניזרי) היא הרבה מעבר לשילוב שבין טמטום לחוצפה. פתגם ביידיש גורס (בתרגום חופשי), "הוא לא טיפש קטן וגם לא חכם גדול". במקרה של המומחה לסבל אנושי מדובר במשהו אחר, מהותי יותר. מדובר בתפישת עולם אנוכית וסלקטיבית, שמשולבים בה באופן מופלא מרכיבים של גזענות.

בניזרי, "האחים" שלך הם נוכלים וגנבים, שבמחיצתם ישבת שנתיים וחצי בכלא. על תקן המקופח הנצחי, שהיה חבר כנסת ושר בממשלה, עדיף לך לשבת בשקט וליהנות מהשחרור המוקדם שבו זכית בעזרת חבריך. מסקרן לכמה שנות מאסר היה נדון אדם שעבר עבירות דומות במדינות אפריקה ואסיה. אדם כזה היה נשלח לכלא לא בגלל גישה אנטישמית או אנטי-חרדית של מערכת המשפט, אלא מפני שזה דינו של גנב ורמאי.

האם קיימת קואליציה במדינה מערבית-דמוקרטית, לא "אנטישמית" מיסודה, שהיתה מתחשבת בסבל העל-אנושי של בניזרי ושולחת אותו לחופשי כדי למנוע צפיפות משכניו לכלא?

אנא, מר בניזרי הלא מכובד - רד לנו מהגב. הפסק להרעיד את חלל האוויר באמירות שלא רק פוגעות באינטליגנציה שלנו, אלא גם מתסיסות את דעת הקהל נגד חלק מהציבור. זהו אותו חלק שאתה מתיימר לייצג, אבל בפועל גורם לו נזק בלתי הפיך.

ואנא ממך, מר בניזרי. השתדל למנוע מעצמך טיפוס מהיר מדי בסולם האנשים השנואים ביותר בארץ האנטישמית הזאת - ארץ שבינתיים אוכלת את חייליה, אבל משום מה לא את גנביה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ