אשכנזי רמטכ"ל מצטיין?

נילי אושרוב
נילי אושרוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נילי אושרוב
נילי אושרוב

מתברר שטיוטת דו"ח מבקר המדינה, שהציגה את התככים והמזימות בלשכת הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, עשויה להיתפש על ידי אשכנזי לא רק כחשיפה מביכה של התנהלותו, אלא כמכשול בדרך ללשכת ראש הממשלה, או לפחות ללשכת שר בכיר. אז מתברר, אם כן, שאשכנזי רואה בעצמו מועמד ראוי לתפקידים כאלה. רק אצלי נשמטת הלסת מתדהמה? נראה שכן.

כולם חושבים שאשכנזי היה רמטכ"ל מצוין. בלי להגיד דבר על הלסת שלי, אני שואלת, כאזרחית מן השורה: אתם יודעים משהו שאני לא יודעת? אשכנזי הוזעק "להציל" את הצבא אחרי לבנון השנייה. בשנים שחלפו מאז הצבא יצא ל"עופרת יצוקה", מבצע נקודתי שבו רוקן צה"ל על ראשם של אזרחים את כל הזעם והתחמושת שהיו לו.

קשה להעריך את מידת הצלחתו של צה"ל, וקשה עוד יותר לומר באיזו מידה יושמו לקחי לבנון השנייה. קשה גם לקבוע שעמידתו של אשכנזי בראש הצבא הובילה לשינוי עמוק, תפישתי וניהולי. הצבא נשאר ארגון ענק ומסורבל, המתוקצב בתקציבי עתק ומקובע בתפישות מיושנות. צה"ל, כמובן, אינו קובע בעצמו את מדיניותו, אך לא שמענו מלשכת הרמטכ"ל (אם כי אולי אשתו של אשכנזי סימסה ולא ידענו) שום תפישה מקורית, השגה או תובנה חדשה שמעידה משהו על היושב בה.

ונניח שאשכנזי אכן היה רמטכ"ל מצוין, עובדה שכרגע כאמור לוטה בערפל ומרובבת בבוץ דו"ח המבקר, איך זה בדיוק עושה אותו ראוי לראשות ממשלה? מילא אם היה מנכ"ל חברה תעשייתית או מסחרית גדולה, מילא אם היה ממלא תפקידים ציבוריים מרכזיים, ואנחנו כציבור היינו חשופים בצורה כלשהי ליכולותיו, להשקפת עולמו, למשנתו החברתית-מדינית-כלכלית, למקורות ההשראה שלו, לכריזמה שלו, לתעוזה שלו.

מסע הפרידה האינסופי שערך אשכנזי בחודשי כהונתו האחרונים חשף אותו לציבור וגילה איש לא מקורי, נואם לא רהוט במיוחד, המשתלב בנוחות באווירה הבולשביקית המיושנת של טקסי פרידה פומפוזיים מ"מנהיג", שמעידים יותר מכל על הזמן והכסף המיותרים שיש לארגון שבראשו עומד המנהיג העוזב. ועכשיו בא דו"ח המבקר ומעיד על פגמים חמורים באישיותו, בהתנהלותו ובוודאי ביכולתו לבחור חברים.

אשכנזי, כמו קציני צבא בכירים אחרים, התקדם בהתמדה בסולם דרגות שבו הקריטריונים לקידום אינם ברורים, בארגון מתוקצב ובלתי שקוף, שהישגיו בלתי מדידים. המחשבה שאיש שעמד בראש הצבא מתאים לראשות הממשלה היא עוד סימפטום לחשיבה המיליטריסטית של החברה הישראלית. ובמקרה הספציפי שלפנינו, כל ההוכחות שאותו אדם אינו מתאים מוטחות בפנינו.

אשכנזי הולך עכשיו לשוק הפרטי. שיקולי השוכרים את שירותיו הם עניינם הפרטי. יכול להיות שהם רואים בו כישרונות עלומים, רוצים לתת לו הזדמנות, חושבים שהוא ראוי למשרה. זה כאמור עניינם. אני מניחה שאשכנזי יקלוט די מהר את נוחותו של כיסא המנהל המרופד בשוק הפרטי, והמחשבות על פוליטיקה יתנדפו כאדי גז טבעי. אם לא - זה כבר יהיה העניין של כולנו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ