1949 בתמורה ל-1967

שאול אריאלי
שאול אריאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אריאלי
שאול אריאלי

חסידי גוש אמונים ראו במלחמת ששת הימים הגשמה של שלב נוסף בגאולה, אבל רבים אחרים סבורים כי המלחמה המיטה אסון על ישראל. אלה סבורים כי לסכסוך הישראלי-הפלסטיני היו השלכות קשות על דמותה של ישראל החילונית והדמוקרטית. לטעמי, תפישה זאת מתעלמת מההזדמנויות שהצמיחה המלחמה, בשל פירות הבאושים שהוליד הכיבוש.

מלחמת ששת הימים היתה קו פרשת המים של הסכסוך. היא הניעה שינויים מהותיים, שאינם רק בעיות הדורשות פתרון, שנותרו פתוחות לאחר מלחמת העצמאות - הכרה, גבולות, ביטחון, ירושלים וגורל הפליטים - אלא גם הוסיפה לישראל נכסים שאותם ביכולתה להמיר בהסכמים.

ראשית, היא העניקה לגיטימציה בינלאומית לכיבושיה של ישראל במלחמת העצמאות והסירה את "גבולות החלוקה" מעל סדר היום. מנגד, גם אחרי 44 שנות כיבוש, הקהילה הבינלאומית מסרבת להעניק לגיטימציה לסיפוח של מטר רבוע אחד לישראל שלא במסגרת הסכם. קרי, קווי 1949 הם תמורה לכיבושי 1967.

שנית, היא שינתה את האינטרסים של מדינות ערב בסכסוך. אם עד אליה האינטרס שלהן היה השתלטות על שטחים בארץ-ישראל, מאז מלחמת ששת הימים הן מתמקדות בהחזרת שטחיהן שנכבשו על ידי ישראל. השינוי הזה הביא להסכמי השלום עם מצרים וירדן, לחתירה סורית להסכם ואף להצעה של הליגה הערבית להסכם שלום אזורי.

שלישית, היא שינתה את היקף העימות המדיני והצבאי. העימות כבר אינו בין ישראל למדינות ערב, אלא בינה לבין הפלסטינים. הפלסטינים זכו בכך רק לאחר שהנהגתם זנחה את המאבק המזוין על פלסטין כולה לטובת מאבק מדיני על חלק ממנה. כך היא יצרה מחדש את האפשרות להקמת מדינה פלסטינית במסגרת החלטה 242. כלומר, המדינה תקום על 22% מארץ-ישראל, בתמורה להכרה בישראל.

רביעית, היא אילצה את החברה היהודית בישראל לקבוע את סדרי העדיפויות שלה: חלוקה או ארץ-ישראל השלמה? מה חשוב ממה, ארץ או מדינה? מה יהיה אופי המשטר בישראל - דמוקרטיה או אתנוקרטיה ליהודים? מה קודם למה - שלטון החוק או שלטון הרבנים? איך להתייחס אל בני המיעוט הערבי - כגיס חמישי או כאזרחי ישראל?

במלים אחרות, מלחמת ששת הימים היתה הגשמה של התפישה שגולל זאב ז'בוטינסקי במאמרו "קיר הברזל" מ-1923: "עם חי מסכים לשאלות גורליות ועצומות... כאשר בקיר הברזל לא נראה אף לא סדק אחד, רק אז מאבדות קבוצות קיצוניות שסיסמתן 'בשום אופן לא' את קסמן, וההשפעה עוברת לקבוצות המתונות... אז יבואו אלינו המתונים האלה ובידם הצעות לוויתורים הדדיים... ושני העמים יוכלו לחיות זה בצד זה בשלום".

העם היהודי נדרש להכריע אם גם הוא "עם חי", היודע להציע ולקבל פשרות בהתאם לפרמטרים שהציגו הילרי קלינטון וברק אובמה, או שקסמם של גוש אמונים ואנשי "תג מחיר" עדיין לא פג בעיניו.

ככל שממשלת נתניהו תשהה את ההכרעה הנדרשת על החזרת הנכס האחרון שהניבה מלחמת ששת הימים - יהודה ושומרון - בתמורה להסכם קבע, היא תעמיד בסכנה את ההישגים המדיניים המשמעותיים שהיו לישראל מאז 1967, הסכמי השלום עם מצרים ועם ירדן והברית האסטרטגית עם טורקיה.

Read this article in English: 1949 in exchange for 1967

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ