השנאה המעוורת לנתניהו

ישראל הראל
ישראל הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל הראל
ישראל הראל

השנאה, לא רק השוחד, מעוורת עיני חכמים ומסלפת דברי צדיקים. ובנימין נתניהו הוא אדם שנוא. השנאה היצרית, הבלתי נשלטת, כלפיו משבשת את היכולת לנהל דיון הוגן ורציונלי באחד הנושאים הגורליים ביותר לעתיד ישראל.

תומכיו וגם מתנגדיו תמימי דעים: המסע הנוכחי לארצות הברית הוא אחד החשובים - אולי החשוב ביותר - שאליו נסע ראש ממשלה בישראל. קיימת הסכמה רחבה למדי גם בקרב שונאיו ביחס להגדרת יעד הנסיעה: מניעת נשק גרעיני מאיראן.

גם על הקווים הכלליים לדרכי הפעולה המועדפות אין מחלוקת מהותית: גיוס ארה"ב ויתר מדינות העולם להפעלת סנקציות כואבות ואמינות, שיכניעו את איראן בלא קרב. אם אלה ייכשלו, יבוא הזמן - בהובלת ארה"ב - של האופציה הצבאית. רק אם יכלו כל הקצין ויתקיים בנו "ואביט ואין עוזר, ואשתומם ואין סומך", נעבור לשלב "ותושע לי זרועי".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

לו היה גמור עמו לצאת למכת מנע מקדימה, הוא היה נשאר בירושלים. להפעלת לחצים, ולא לספיגתם, יצא לוושינגטון. אם יצליח, מלאכתנו, כפי שמדקלמת מקהלת ה"שב ואל תעשה", תיעשה בידי אחרים. הניתן לשאוף לתוצאה טובה מזאת?

הואיל ובישראל מדובר, איש לא ציפה שהשליחות החשובה והקונסנסואלית תלווה בתשואות ובהתלהבות שלהן זכתה מיהדות ארה"ב בוועידת אייפא"ק. אך מאין נובעות הציפיות לכישלון שליחותו? מה יכול לגרום לאנשים, שברגיל הם חכמים ונבונים, לטמון בדרכו מוקשים ומטעני צד, שתכליתם לבזותו, להשפילו ולהחלישו? לגרום לו לאבד את הביטחון העצמי דווקא ערב הפגישות החשובות שיועדו לו במסע "החשוב ביותר של ראש ממשלה ישראלי"? והרי היעד המועדף של נתניהו אינו שונה במהותו מיעדם-מטרתם של משטיניו: הצבת ארה"ב בראש החץ של הפעילות העולמית נגד איראן.

נושא איראן לא היה בראש סדר היום הבינלאומי של הנשיא האמריקאי. רק נתניהו, בשל המוניטין שיצאו לו על כך שמנוי וגמור עמו למנוע מאיראן נשק גרעיני, גרם לאובמה לשנות סדר יום זה. לו ישב לפניו ראש ממשלה ישראלי אחר - נניח, שמעון פרס - הוא היה אמנם חוזר מוושינגטון עטור בתהילת התקשורת הישראלית, אך באפס הישגים בהצבת ארה"ב - היא-היא מטרת התקשורת הישראלית - בראש החץ למניעת גירעון איראן.

בשליחות המדינה יצא נתניהו לוושינגטון. וגם, כפי שהתבטא בוועידה, העם היהודי כולו. ואלפי הצירים קמו והריעו - ולא חששו שיואשמו ב"נאמנות כפולה" - כשהכריז זאת.

אך יותר מכל רצה נתניהו לרצות, תגובה פסיכולוגית מובנת, את מבקריו מבית. הדיווחים מוכיחים, שלמרות הלוחמה הפסיכולוגית הבלתי מרוסנת שאלה ניהלו נגדו, הצליח להעלות את נושא איראן לראש התודעה הפוליטית האמריקאית (אולי אף יותר מאשר לראש התודעה הישראלית) ו"לסבך" את אובמה בהתחייבויות נשיאותיות שלא ניתנו קודם לכן. וגם, כמעט כמובן מאליו, לקבל גיבוי לעמדות של ישראל בקונגרס ובקרב המועמדים הרפובליקאים לנשיאות.

תמורת איפוק ישראלי התחייב אובמה למנוע מאיראן, במגוון דרכים, נשק גרעיני. רק עמידה מלאה, תקיפה ונחושה תגרום לישראל להשתחרר מהתחושה היהודית העתיקה "ומעמים אין איש אתי". ורק אז תיוותר האופציה של "ותושע לי זרועי וחמתי היא סמכתני".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ