הסיפור האמיתי על אשכנזי

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים299
ארי שביט
ארי שביט

לא קשה לתאר מה היה מתרחש בארץ, אילו היתה עיריית אור עקיבא מחליטה השבוע לקרוא רחוב על שם אהוד ברק. שר הביטחון היה מואשם במגלומניה והיה נתפש כנפוליאון בונפרטה הממליך את עצמו לקיסר. כותרות ענק בכל עיתון ואמירות מושחזות בכל מהדורת טלוויזיה היו טוענות, שברק אטום, מתנשא, כוחני וציני.

חוסר שיקול הדעת של האיש בעניין שדרות אהוד ברק היה נתפש כעדות מרשיעה לכך שהוא חסר עכבות. המפלצת מאקירוב היתה מגולגלת בזפת ובנוצות ומוגדרת כאויב העם מספר אחת.

חוגגים שנה לזירה הדו לשונית של הארץ

אבל לגבי אשכנזי מותר. דוד בן גוריון, מנחם בגין ויצחק רבין לא זכו לכך שרחובות ייקראו על שמם בעודם בחיים. יגאל ידין, יגאל אלון ומשה דיין לא זכו להיות מונצחים בעודם בחיים. אבל גבי אשכנזי זכה. הקצין הצנוע, שתמיד רחק מאור הזרקורים, זכה להיות לאזרח הישראלי הראשון המסיר את הלוט מעל לשלט רחוב הנושא את שמו.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בעיתוי תמים להפליא, יום אחרי הגשת טיוטת המבקר בעניין פרשת אשכנזי, חנך גבי אשכנזי את שדרות גבי אשכנזי באור יהודה. יותר בונפרטה מבונפרטה. יותר נפוליאון מנפוליאון. יותר דן כנר מדן כנר.

אשכנזי איננו אדם רע. הוא לוחם ללא חת, אשר שירת את מולדתו בנאמנות. הוא מפקד אינטליגנטי וכריזמטי, שהוביל את אנשיו לקרב בשיקול דעת ובקור רוח. ואולם כאשר היה אשכנזי לראש המטה הכללי, הוא מצא את עצמו כפוף לארבעה נבחרים שנתפשו בציבור כבלתי לגיטימיים: אהוד אולמרט, עמיר פרץ, בנימין נתניהו וברק.

הרמטכ"ל התבלבל. הוא פיתח בוז עמוק כלפי הדרג המדיני ונהג בגסות רוח בדרג המדיני. הוא הטיל אימה על הצבא, השתלט על התקשורת וחסם כל ביקורת.

אחרי שבנה לעצמו דימוי של גנרל-אליל, התחיל להאמין בכך שהוא כזה. רב אלוף אשכנזי נהפך לבונפרטה, הנוהג כמי שעומד מעל לממשלה ומעל לחוק ומעל לכל נורמה.

טיוטת דו"ח מבקר המדינה מספרת רק חלק מהסיפור השייקספירי של הרמטכ"ל ה-19. הנה הסיפור המלא: בשנת 2010 אסר מפקד הצבא מלחמה על השר הממונה עליו מטעם הממשלה הנבחרת. מפקד הצבא התיר לקולונלים שלו לאסוף חומרים מכפישים על השר הממונה עליו. במקרה אחד לפחות, מפקד הצבא הורה במפורש לאחד הקולונלים להפיץ את החומרים המכפישים.

מפקד הצבא תכך תככים נגד אלוף פיקוד הדרום. מפקד הצבא הדיח קצינים מצטיינים בגין אי-אמירת אמת, בשעה שהוא עצמו כשל שוב ושוב באי אמירת אמת. מפקד הצבא הפר אמונים כלפי ממונים והפר אמונים כלפי פקודים. מפקד הצבא השחית את הצבא שאותו היה אמור לשקם ומרד בממשלה שאותה היה אמור לשרת.

הנכס הגדול של בונפרטה מאור יהודה הוא בונפרטה מאקירוב. הואיל ואשכנזי הצליח למצב את עצמו כמתנגד הראשי של שר הביטחון, הוא זוכה לאהדה ולסלחנות של רבים המתעבים את ברק.

אבל מדינת ישראל תחגוג בקרוב 64. מדינה בת 64 אמורה להיות מדינה רצינית. מדינה רצינית אינה יכולה לעבור לסדר היום על העובדה, שהרמטכ"ל שלה מרד בממשלתה הנבחרת.

גם מי שמאמין שברק הוא נבל ואשכנזי הוא מאמי אינו יכול להתעלם מהעובדות המזעזעות שחשף מבקר המדינה. אם גם עכשיו לא תנקה ישראל ביסודיות את אורוות הקריה, היא תגלוש במהירות במדרון החלקלק המוביל אל מעבר לדמוקרטיה.

אם גם עכשיו נעצום את עינינו, יהיה העתיד עתיד של חונטות קצינים, האוספים חומרים מכפישים ומפיצים חומרים מכפישים וחוסמים ביקורת. ומטילים אימה. העתיד יהיה עתיד של גנרלים כוחניים, הקוראים שדרות על שמם בעודם בחיים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ