אהבה ערבית

מוסטפא גדיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוסטפא גדיר

יש סברה, שלפיה אהבה היא רגש הנצור בלבו של כל אדם, אפילו הוא ערבי. אני יודע שיש שיחלקו על כך, אבל לא זו הנקודה. כערבי במדינת ישראל הבנתי - אמנם לאחר בדיקות קפדניות הן של חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו והן של מגילת העצמאות - שאין שום מניעה לכך שאתאהב (נהפוך הוא, מדובר בטקסטים יפים מאוד, ולאחר שתי קריאות רצופות אתה מתמלא בחשק עצום לצאת לרחוב ולזעוק: אני מאוהב).

ובכן, חברי מאוהב. וחברי מלא בגעגועים ורצון לממש את אהבתו, אך בשל ערביותו המופרזת הוא רואה את אהובתו לעתים רחוקות, לאחר תכנון מבצעי מורכב שלא היה מבייש פעולת ביון רוסית. החבר הזה החליט לשאת את בחירת לבו לאשה בטרם יפרום כפתור מחולצתה, ובחברתנו הכפרית האומללה השאלה הראשונה שמופנית אליך קשורה לדיור - בקיצור - איפה תגורו.

עובדה מעניינת היא שבלקסיקון שלנו לא קיים המושג "להשכיר דירה", ובניית בית, בניגוד לדעה הרווחת ברחוב הישראלי, אינה דבר כה פשוט ולא תמיד ישנו הדוד הבנאי או הסבא החולש על מחצית מאדמות עמק יזרעאל.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

אהובתו צנועה עד אין קץ ותסכים לנכס את כיפת השמים כמחסה, כל עוד מתאפשרים נישואיהם. אלא שחברי הציב כיעד בניית מעון לילדיו העתידיים. לחברי משרה מכובדת ושכר סביר. ממש כמו אלה שעוררו את מחאת הקיץ האחרון. הוא אינו נמנה עם אוהבי המותרות, וקוטג' מסובסד, פסק זמן במחיר אמריקאי ומכונית קטנה מספקים אותו בהחלט.

והנה ניגש חברי למהנדס המוכר לתושבי הכפר וידוע כבעל תכונות הנשגבות מבינתנו שקשורות בעיקר להתמודדות עם הביורוקרטיה. הוא ביקש מהמהנדס בית קטן שיכיל את אהבתם הגדולה. אלא שאז החל תהליך שכולל ניירות, ותיקיות, והצהרות ובעיקר ועדות, והכל כדי לבנות בית בחלקת האדמה הצנועה שירש חברי מאביו, שעודו בחיים ומתגורר במרחק צעקה ממנה.

לוועדות ולמוסדות בכלל יש חוש ריח מאוד מפותח. הן מסוגלות לזהות איום דמוגרפי ממרחק רב, לבקש מחברי תשלום על תשתית ביוב כשאין צפי להימצאות דבר כזה בביתו, תשלום על השבחת הנכס, כשהנכס מושבח בעצם שימושו, ועוד סעיפים הזויים וזמן מורט עצבים בדרך לאישור הבלוק הראשון בגרם המדרגות. מפה לשם, הוא נלכד בתהליך למשך שנתיים תמימות ואהובתו הנאה לא עומדת בלחצי משפחתה והחליטה להינשא לאחר.

המסקנה שלי מכל הסיפור היא שאהבה לא יכולה להיות תלויה באנשים ממושקפים, הרואים סטטיסטיקות יבשות, לא בוועדות, ולא בדו"חות. חוק זה חשוב, אבל מה משמעותו בארץ שבה החולות הם נחמה לבני שבט משולל זכויות.

גחמתם של כותבי חוקים מונעת מאוהבים את זכותם הבסיסית לחיים משותפים. חברי חש שאהבתו היא בגדר איום, כפי שאיחוד משפחות משני צדי הקו הירוק נחשב לאיום. האלטרנטיבה של עימות אינה נאה לשני העמים, אז בואו לא נאיים על האהבה חברים, כי היא באמת כל מה שנשאר לנו.

הכותב הוא מנהל אתר זופה, תקשורת למען מגזר בדווי טוב יותר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ