איפה הכסף? מתחת למזרן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פעם, בסוף שנות ה-90, ניסה שר האוצר בייגה שוחט להעביר בכנסת חוק שמטיל מס על ירושות גדולות. להצעה קמו מתנגדים רבים מקרב עשירי ישראל, וזה מובן. אך יום אחד קיבל בייגה טלפון מחברי הכנסת של "יהדות התורה" שאמרו: גם אנחנו מתנגדים. "מה לכם ולירושות?" שאל בייגה המופתע, "הרי אתם מייצגים אנשים שבקושי גומרים את החודש ואין להם מיליונים". "אצלנו נהוג שההורים נותנים דירה לכל זוג צעיר שמתחתן", ענו לו הח"כים. "איך ייתכן", זעק בייגה, "הרי יש לכם שמונה ילדים בממוצע, אז מאיפה הכסף?" "במופלא ממך אל תדרוש", חייכו אליו אנשי יהדות התורה מעבר לשפופרת, וסיימו את השיחה. המס לא הוטל.

נזכרתי בסיפור כאשר קראתי באחרונה ראיון עם המנכ"לית היוצאת של הביטוח הלאומי, אסתר דומיניסיני, שנשאלה באופן טבעי על הפערים בחברה ועל העוני בקרב חרדים וערבים. דומיניסיני הפתיעה: "בקרב חרדים וערבים קיים תת-דיווח סטטיסטי משמעותי על ההכנסות. העוני אצלם נמוך בהרבה ממה שמתפרסם". רגע, מה קורה כאן? הרי "מה שמתפרסם" זה מטעם הביטוח הלאומי, אז הם פשוט עבדו עלינו לאורך שנים?

אין זאת אלא שמדובר ב"סינדרום המנכ"ל הפורש". זה קורה למנכ"לים בשירות הציבורי וגם לקצינים רמי דרג בצבא, שמרגע פרישתם הם מחליפים דיסקט, וכל מה שאמרו שם מתהפך כאן. כי העולם גמיש והזיכרון הציבורי קצר.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

דומיניסיני המשיכה וסיפרה, שעקב אי האמינות של נתוני ההכנסה בקרב ערבים וחרדים ביצע הביטוח הלאומי סקר הוצאות המשפחה שהוא אמין יותר מסקר הכנסות המשפחה, ואז התברר, ששיעורי העוני האמיתיים בישראל נמוכים ב-40% (!) מאלה שאנו מכירים. "אני מעריכה שרק 11% עד 12% ממשקי הבית נמצאים מתחת לקו העוני", אמרה דומיניסיני, וזה מנפץ את התמונה השחורה שאליה התרגלנו - ששיעור העוני אצלנו הוא 20%, ושהוא הכי גבוה בעולם המערבי. "עם שיעור עוני כזה ישראל כבר לא ניצבת בראש הסולם, מה גם שלא מעט מהעניים בארץ בוחרים מרצונם החופשי להיות עניים", סיכמה דומיניסיני, ורמזה כמובן לחרדים.

ההפתעה של בייגה והגילוי של דומיניסיני מלמדים, שהגיע הזמן להפסיק לחפש את הפתרון מתחת לפנס. הגיע הזמן להפסיק להטיל עוד מסים ועוד אגרות על אותו שליש שנושא בעול: זה שעובד, זה שמשרת, זה שמשלם מסי אמת, כלומר המעמד הבינוני השכיר.

הגיע הזמן להגביר את האכיפה על המעלימים מכל שכבות הציבור, ובעיקר חרדים וערבים, ולהשיג מהם את המיליארדים שחסרים בקופה. גם ועדת טרכטנברג חושבת כך. היא ממליצה על העמקת הגבייה בעקבות מחקר שערך הבנק העולמי ב-2007, ובו גילה שהפעילות הכלכלית האמיתית אצלנו גבוהה ב-23% מהפעילות המדווחת. כלומר, הכלכלה השחורה בישראל היא אחת הגדולות בעולם ושם מסתתרים המיליארדים האבודים.

אבל את מהפכת האכיפה אי אפשר לבצע בלי מנהל במשרה מלאה ברשות המסים, ומדהים לגלות שכבר חודשים ארוכים אין מנהל כזה. הוא לא קיים, משום ששר האוצר יובל שטייניץ רוצה מנהל מטעמו, ולא מוכן לקבל את המלצת ועדת האיתור שקבעה שרו"ח משה אשר יהיה המנהל.

החלק החמור בפרשה הוא שבג"ץ הורה לשטייניץ, כבר מזמן, להגיש לממשלה את המינוי, אך שטייניץ התחמק. כיום הוא מנסה לשכנע שרים להצביע נגד המינוי, כשגם הוא מתכוון להצביע נגדו.

נקווה ששטייניץ יתעשת, יבין שהוא טועה, ויצביע ביום ראשון הקרוב בעד מינוי אשר למנהל רשות המסים. כך תסתיים תקופה רעה ברשות ושטייניץ יוכל להדריך את המנהל החדש לשים את המלחמה בהון השחור בראש סדר העדיפויות. כי הגיע הזמן שהמעמד הבינוני השכיר יפסיק להיות הפרה החולבת היחידה של המשק.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ