היקף הלחץ והיקף החזה

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוית הכט
רוית הכט

אפשר לראות ב"חוק הפוטושופ", שמקודם בכנסת בימים אלו, סוג של תעלול פוטושופ משל עצמו. לכאורה הוא בא להגן על נשים ולמנוע מהן שיעבוד לאידיאל יופי רזה עד חולי, שהמדיה דוחפת להן. למעשה, הוא מורח באמצעים קוסמטיים את הדיון בבעיה הכאובה באמת: האופן (הבעייתי עדיין) שבו אשה נתפשת בעיני "החברה", כן אפילו ברגעים אלה, עמוק במאה ה-21.

לפי ההצעה של חברי הכנסת דני דנון ורחל אדטו, שאושרה השבוע בכנסת בקריאה ראשונה, תיאסר העסקת דוגמניות ודוגמנים שמדד ה-BMI שלהן (מדד מסת הגוף) נמוך מ-18.5 (הוספת צורת הזכר בחוק אינה אלא משב פוליטיקלי-קורקט קל, שכן קהילת הדוגמנים כוללת בעיקר דוגמניות, וקהילת האנורקסים כוללת בדרך כלל אנורקטיות). עוד מציעים יוזמי החוק שבכל פרסומת שבה ייעשה שימוש בתוכנות עריכה דיגיטליות לצורך הצרת היקפים, יופיע כיתוב המעיד על כך. כל זאת כדי שבנות ציון תזקופנה את קומתן השפופה, ותצרוכנה בלי בושה וייסורי מצפון מתנובת הארץ - כאחד הדשאים, כאחד האדם.

"תופעת הפרעות האכילה מעבירה מסר מסכן חיים לנוער בישראל. דוגמניות מרוטשות בפוטושופ, הסובלות מרזון קיצוני, מעודדות אנורקסיה ומהוות איום חברתי אסטרטגי, אשר מוביל במקרים מסוימים למוות", קרא דנון, כדי להדגיש את חשיבות החוק.

דוגמנית. היטפלות לדוגמניות לא תועיל לשיפור מעמד האשה צילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

המטרה של דנון ואדטו - שחרור גוף ונפש האשה מאידיאל היופי שאינו עולה בקנה אחד עם בריאותה ונוחותה - ראויה וצודקת. נשים אכן נשפטות ביתר חומרה בשל המראה החיצוני, הרבה יותר מגברים, והן כבולות לפולחן יופי אובססיבי (לא מזמן העיד בגאווה זמר מפורסם בראיון, שזוגתו מתעוררת חצי שעה לפניו כדי שחלילה לא יחזה בה כשהיא קמה מהשינה, כלומר במצבה הטבעי, הפגום והמוזנח).

הבעיה היא שההצעה למדוד מותניים וחזה היא בסך הכל היבט נוסף בשיח, שעדיין אינו מסוגל לשחרר את האשה. אפשר להיטפל לדוגמניות שמותניהן הצרות מנחילות תודעה כוזבת ל"נשים רגילות", ולעודד אותן לאכול עד שיגיעו לממדים "נורמליים ובריאים", כהגדרת יוזמי החוק (שבלי משים קובעים אידיאל יופי משל עצמם, המעוגן במספר). אבל קשה להאמין שבפעולות מסוג זה יש תועלת ממשית לשיפור מעמד האשה - שהוא הוא לב הבעיה.

בתודעה הישראלית, הנמצאת במקום לא מספיק טוב באמצע - בין מדינות מערביות המעמידות בראשן נשים, לבין חברות נחשלות שבהן נשים וילדות סובלות מדיכוי אלים וניצול - נשים הן עדיין מיעוט תרבותי. האשה נתפשת כאדם שמצד אחד יש לשמור על כבודו וחירותו, אך מצד שני יש להצר ולפקח על תנועתו. משהו בין ילד לגבר. תרומתה חיונית וחשובה, אך מוגבלת. יש דברים רבים שהיא לא מבינה בהם: כסף, ביטחון, טכנולוגיה (ועוד חומרים שמהם עשויים סקטורים בעלי שכר גבוה). ויש דברים שבהם היא מבינה ועוד איך: המראה שלה, למשל.

על פי סקר של השבועון "אקונומיסט", השכר של נשים נמוך ב-18% משכר הגברים אפילו במדינות ה-OECD, קרי המדינות המפותחות, הליברליות, הנאורות. שדרות הניהול הבכירות כמעט ריקות מנשים - שהן רק 3% ממנכ"לי החברות הגדולות. מדוע ח"כ דנון לא רואה בנתון זה איום חברתי אסטרטגי? מדוע הוא ושכמותו לא נזעקים לתקן מציאות עגומה זו, העמידה בפני שפע חוקים לשוויון בשכר, שבפועל איש אינו אוכף אותם?

היקף מותניה של הדוגמנית הרומניה אילונה ספנגנברג, שזיעזע את העולם, הוא שיא אקסצנטרי של תעשייה חולה, המנציחה דיכוי נשים. הוא כל כך קיצוני עד שהוא נוגע בחריג ובמופרך. לכן אי אפשר שלא לצאת נגדו ולגנות אותו. זה קל מדי.

שחרור האשה האמיתי יחל דווקא בפירוק מנגנוני הלחץ הנורמטיביים שמופעלים על נשים, בשקט יעיל ובהסכמה יום-יומית, הרחק מעין המצלמות: הלחץ המופעל על נשים ללדת, וכמה שיותר ילדים; הלחץ להיניק, תוך כדי פיזור איומים דמוניים על נזקים נוראיים שמהם יסבלו צאצאי נשים אגואיסטיות, שבחוצפתן מעדיפות לפתח קריירה על חשבון תפקודיהן האמהיים הקדושים; המחסומים והקשיים האינסופיים שבהם נתקלת אשה שרוצה להתקדם במקום עבודתה; ומעל לכל, הרשות והחירות הניתנת למשטר להגביל, למדוד ולקטלג נשים ולקבוע מה "בסדר" בשבילן (מעל 18.5 ב-BMI - אבל לא להגזים, כן?) ומה לא. כל אלו נוכחים בחיי נשים בצורה קשה ומשמעותית יותר מהיקף החזה של דוגמנית זו או אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ