ביבי שב בשקט

יואל מרקוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל מרקוס

בעוד הוא נואם מול הזרקורים, רק צופי הטלוויזיה בבית יכלו להבחין, שמאחורי השיער המאפיר שלו זוחלת התחלה של קרחת. כן, הזמן עושה את שלו. קשה להאמין, שבדרכו לקדנציה שלישית כראש ממשלה ובעשור השביעי לקיומה של מדינת ישראל, הוא מאזכר את השואה כבסיס למדיניות העכשווית של ממשלתו כדי לזכות לתשואות. איך אומרים הציניקנים בתוכנו? "אין ביזנס כשואה ביזנס", במיוחד כשאמריקה עומדת לפני בחירות נשיאותיות.

האין ביבי מבין, שכאשר הוא מדבר על השואה במושגים עכשוויים הוא גורם לדור הצעיר לברוח מהארץ? במשוואה של ביבי, שהובאה השבוע , ולפיה "עדיף טילים על תל אביב על פני פצצה איראנית", לא ברור על מי הוא מאיים - על איראן, או על תושבי העיר תל אביב. וכאילו לא די במסעות ביבי ונאומיו בוושינגטון, מי קופץ כאן אם לא שר האוצר, יובל שטייניץ, ותובע מראש הממשלה להציג אולטימטום לאיראן ואף לנקוב בלוח זמנים מדויק לפעולה. מה היה ביבי עושה בלעדיו?

מומחים בנושאי ביטחון גורסים, שממשלת ישראל משחקת באש. מי שחושב שאנו יכולים לפתור את האיום האיראני לבדנו טועה ומטעה. דרושה פעילות בעוצמה מעצמתית כדי לנטרל אותו באופן מוחלט, כולל הגנה על העורף שלנו מפני טילים. הסיסמה של שמשון הגיבור תמות נפשי עם פלשתים היא לא בראש של תושבי ישראל באלה הימים של מלחמה על מחירי "פסק זמן".

ההצלחה של ביבי היא בעיקר בהעלאת האיום האיראני לתודעה העולמית. ההבדל בין קצרי הרוח למציאות הוא, שלעולם לוקח זמן לעכל את האיום ולפעול נגדו. לא רק הבחירות לקדנציה שנייה עומדות לנגד עיני אובמה. אפשר להבין נשיא, המנסה לרפא את אמריקה, שדיממה בכמה מלחמות, במחיר של שימוש באמצעים דיפלומטיים בנושא איראן.

ביבי מנפח את החזה שלו ברטוריקה עצמית. זו תסמונת מקובלת אצל חברינו מהימין. להכות בלי לחשוב על התוצאות. איומי ביבי, שאם אתם לא תפעלו אנחנו נפעל לבדנו, מזכירים את האולטימטום שהציב הרשל'ה, שאם לא ייתנו לו ארוחת ערב הוא יעשה מה שאבא שלו עשה. אחרי שנענו לדרישתו, שאלו אותו מה התכוון לעשות אלמלא נענו לו. תשובתו היתה: הייתי הולך לישון רעב.

אך צחוק בצד, אדם הבקי היטב בזירתנו מעריך, שראש ממשלה הפוחד מאשתו לא יעז בסופו של דבר ללחוץ על הכפתור. וטוב שכך. במאמר המערכת של "ניו יורק טיימס" השבוע נאמר, שהן אובמה והן נתניהו אחראים באותה מידה למתח שנוצר ביניהם; אך "אין להטיל ספק במחויבות הנשיא לביטחון ישראל", כשהוא מזהיר את ישראל שהתקפה על איראן תביא לתגובה נגדית קשה מצדה וכי "יש עדיין חלון" לפתרון דיפלומטי והוא אינטרס של אמריקה וישראל.

פעולה ישראלית באיראן לא תהיה ממוקדת, בדומה להריסת הכור אוסירק בעיראק ב-1981, או לפעולה הממוקדת בסוריה ב-2007. מתקפה ישראלית באיראן עשויה לכל היותר לדחות את ייצור הפצצה במחיר פריצת מלחמה אזורית. שלא לדבר על הפגיעה הקשה שהעורף האזרחי עלול לספוג.

"טיימס" כותב עוד, שהמערכת הצבאית האמריקאית יכולה לפעול טוב יותר מזאת של ישראל ו"צודק אובמה באומרו שהשימוש בצבא צריך להיות האופציה האחרונה". יפה. ביבי חוזר ואומר, שלישראל הזכות להגן על עצמה - בל נשכח, אם כן, שהקשר ההדוק עם ארה"ב ומחויבותה הם חלק חשוב מההרתעה שלנו. אם ביבי חושב שהוא שהזיז את ארה"ב לצדנו, שיהיה לו לבריאות.

בינתיים החכם בעת הזאת ייעץ לו: עשית את שלך. שב בשקט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות