אנשים ונחשים בביביזנטיון

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

עוזי ארד טמן מצלמה מתחת לשמלה של לשכת ראש הממשלה, ונחשפה אורוותה. התמונה המלוכלכת נתפרסמה ב"ידיעות אחרונות"; מי לא נבהל.

את ארד אני מכיר שנים רבות. הוא תמיד עורר בי סקרנות, ולאו דווקא בזכות הגותו וניתוחיו. התלות הכפייתית שלו בבנימין נתניהו הפליאה אותי: איך הוא תולה עיני עגל במי שלא הוכשר להיניק.

הערצה עיוורת היא תופעה המחייבת מחקר: אדם מבוגר הופך אדם אחר למושא הערצתו, וקושר בו את גורלו. פעם שאלתי עיתונאי בעל שם לפשר הערצתו לפוליטיקאי בעל כריזמה, ושמעתי מפיו וידוי: אני ילד שואה, הסביר, שזקוק ליד מלווה - מישהו להישען עליו; נסתתמו תהיותי. אבל ארד אינו ניצול שואה, הוא ניצול לשכה.

מה גורם לאנשי הצללים להכניס את ראשם למיטה חולה ומחליאה. הרי ברור מלכתחילה שזהו המקום שאיש ממנו חי עוד לא חזר; הרי ידוע להם עם מי הם הולכים לעבוד, עם מי יהיה להם עסק. ואף על פי כן, הם מוכנים להשתעבד ולהתאבד.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

צריך אדם להיות סמרטוט כדי לצחצח נעליים בחצר ביביזנטית. ומי שאינו סובל את הצחנה, מדוע יסכים לעמוד בצומת המכרעות של המדינה. אין לי סימפטיה מיוחדת למוכרי נשמתם, שבדרכם ללשכה הקטלנית מסבים מבט מסל הגיליוטינה, שכבר נתמלא בראשים מותזים.

נתניהו אסף בחייו יותר עדויות אופי מכל ראש ממשלה אחר, אולי רק אהוד ברק יכול להציג אוסף דומה. עשרות רבות של מכרים ומודעים, בארץ ובחוץ לארץ, העידו על אופיו המחורבן. תריסרים של עוזרים ויועצים, רמטכ"לים וראשי שב"כ ומוסד לשעבר, כבר גילו לנו מה הם חושבים עליו באמת. שרים שיושבים היום בממשלתו - הם משמשים אותו והוא משתמש בהם - רק אתמול דיברו אחרת. האם גם עובדות משק הבית חברו לקושרים נגדו, ונוספו גם הן על יריביו הפוליטיים?

אין מי שקרב ונלווה ולא נכווה, ובכל זאת אינם נזהרים; ובעיקר - אינם חוזרים ומזהירים. וכעת, לקראת ההכרעה הגדולה, כשחיים ומוות ביד האופי - שתיקתם היא בגידתם.

מעולם לא העזו מתנגדיו לענות בו סרה ושרה, כפי שעונים בו תומכיו הנבגדים - שורה ארוכה, ארוכה, הנה מוטלות גופותיהם. הרוצה לכזב ירחיק עדותו, אבל במקרה זה מדובר בעדים מקורבים: הוא פחדן ובהלתן, הפכפך ושרלטן, רהוט כסוכן רהיטים מאמריקה, וגרוע מכל - פיו ולבו אינם שווים, כי הפה רחב הרבה יותר.

מי יכול לומר שלשקר אין רגליים; יש ויש לו, והוא מתקדם יפה: פעם שיקרו כאן למען ארץ ישראל השלמה - זה היה מותר - ועכשיו משקרים למען שלמותו של ראש ממשלה, שהעולם כולו נגדו, לרבות מבקר המדינה, והוא נגד כל העולם.

רגע, נקשיב למתלבטים: נניח שהדברים הנאמרים עליו נכונים - רובם או מקצתם - ואנחנו בצרות. אבל מה האלטרנטיבה, מי ראוי לבוא במקומו. הרי כל הלשכות שורצות בהרפזים שפיפוניים, שבגללם מצטיידים בנעליים גבוהות.

הציפיות שלנו, לעומת הנעליים, כבר אינן גבוהות במיוחד, הן אפילו די נמוכות. מה בסך הכל אנחנו מבקשים: את המועמד, שסביבת העבודה שלו אינה זקוקה למכונה מרובת המתגים, שרק ממנה אמת יוצאת; את המועמד, ששדים מצוירים אינם רודפים אחריו בין הקירות; את המועמד, שלאחר יום עבודה קשה הוא חוזר לבית נורמלי, ונח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ