ישראל לא תתקוף

אורי אבנרי
אורי אבנרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי אבנרי
אורי אבנרי

ישראל לא תתקוף את איראן. נקודה. ארצות הברית לא תתקוף את איראן. נקודה.

ארצות הברית לא תתקוף, לא בשנה הזאת ולא בשנים הבאות, בגלל סיבה חשובה לאין ערוך משיקולי בחירות או בעיות צבאיות. ארצות הברית לא תתקוף מפני שהתקפה תביא לאסון לאומי לה ולעולם כולו.

"אם אתה רוצה להבין את המדיניות של מדינה, קח את המפה", אמר נפוליאון. דקות אחרי ההתקפה תסגור איראן את מצר הורמוז, שבו עובר כמעט כל הנפט של סעודיה, האמירויות, כווית, קטר, בחריין, עיראק ואיראן - 40% מכל הנפט העולמי העובר בים. כמה דקות אחרי זה יעלו מחירי הנפט פי שניים, שלושה וארבעה, והכלכלה האמריקאית והעולמית תקרוס.

דברים פעוטים כאלה לא עולים בדעתם של גנרלים, פרשנים צבאיים ושאר חכמים, המשקיפים על העולם דרך חור המנעול הביטחוני.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

סגירת המצר היא מבצע צבאי קל שבקלים. די בכמה טילים יבשתיים או ימיים. כדי לפתוח אותו מחדש לא יספיקו הפלגות ראווה של נושאות המטוסים האדירות של חיל הים האמריקאי. ארצות הברית תצטרך לכבוש חלקים גדולים של איראן, כך שהמצר ייצא מטווח הטילים האיראניים. איראן גדולה מגרמניה, צרפת, ספרד ואיטליה גם יחד. זה יגרום למלחמה גדולה וארוכה, משהו בסדר הגודל של מלחמת וייטנאם.

מבחינת איראן, אין הבדל בין התקפה ישראלית להתקפה אמריקאית. דינן שווה. בשני המקרים, ההמשך יהיה חסימת המצר ומלחמה גדולה.

די בכך כדי שארצות הברית לא תתקוף, וכדי שתאסור על ישראל לתקוף.

זה 56 שנים לא יצאה ישראל למלחמה בלי הסכמה אמריקאית מוקדמת. כאשר עשתה זאת ב-1956, נטל ממנה הנשיא דווייט אייזנהאואר את כל הישגי הניצחון, עד למילימטר האחרון. לפני מלחמת ששת הימים וערב מלחמת לבנון הראשונה שלחה ממשלת ישראל שליחים מיוחדים לוושינגטון כדי לוודא שאכן יש הסכמה חד-משמעית.

אילו תקפה הפעם נגד רצון האמריקאים, מי היה ממלא את מחסני צה"ל? מי היה מגן על ערי ישראל, שיהיו חשופות להרבה רבבות טילים של איראן ובנותיה? שלא לדבר על גל האנטישמיות הצפוי, כאשר יתברר לציבור האמריקאי שישראל, ישראל לבדה, גרמה להם לאסון לאומי?

ייתכן שדי בלחץ דיפלומטי וכלכלי אמריקאי כדי לעצור את דהירת האייתוללות לפצצה. זה קרה בלוב של קדאפי וקורה בקוריאה הצפונית. הפרסים הם עם של סוחרים, וייתכן שאפשר לגבש דיל שיהיה כדאי להם.

זה נתון בספק, מפני שדיבורי הניאו-שמרנים בוושינגטון בשעתו על האפשרות לכבוש את איראן בקלי קלות שיכנעו את האיראנים שעליהם להצטייד בנשק ההרתעה האולטימטיבי. מה היינו אנחנו עושים במקומם? ליתר דיוק: מה עשינו במקומם (לפי פרסומים זרים וגו')?

אז מה יקרה? אם לא יושג דיל, איראן תשיג נשק גרעיני. זה לא סוף העולם. כפי שאמרו כמה מראשי הביטחון היותר אמיצים שלנו, זו אינה סכנה קיומית. נצטרך לחיות במצב של מאזן אימה, כמו אמריקה ורוסיה בתקופת המלחמה הקרה וכמו הודו ופקיסטאן. לא נעים, אבל לא נורא.

איראן לא תקפה שום מדינה אחרת זה אלף שנים. מחמוד אחמדינג'אד הוא דמגוג פרוע, אך ההנהגה האיראנית דווקא נוהגת בזהירות מופלגת. ישראל אינה מהווה איום על שום אינטרס איראני. התאבדות לאומית הדדית כלל אינה באה בחשבון.

גדעון סער התפאר, בצדק, שנתניהו הסיח את דעת העולם כולו מהעניין הפלסטיני לבעיה האיראנית. זוהי הצלחה פנטסטית. אובמה אומר לו, למעשה: שחק בהתנחלויות כמה שאתה רוצה, אך את איראן תשאיר בבקשה למבוגרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ