חיסול ללא תועלת

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

הנה זה (שוב) בא: החיסול, התגובה, התגובה לתגובה. הנה זה (שוב) בא: הרפלקס, ההתלהמות, העיוורון. צה"ל מחסל, הארגונים הפלסטיניים נוקמים - הפלסטינים מחרחרים מלחמה וטרור. דני דנון כבר קרא כמובן לפגוע ב"כל אוחזי הנשק ברצועה" בגלל ש"מיליון איש חיים תחת אש" - והמיליון, אם במקרה לא הבנתם, הם תושבי דרום ישראל, רק הם חיים תחת אש. אתמול אחר הצהריים כבר נחו 15 גופות של פלסטינים בצד ההוא, שמונה פצועים בצד הזה ו"כיפת ברזל" חגגה חצי יובל רקטות מיורטות בהצלחה.

את פולחן הדם המחזורי הזה מלוות תמיד שתי שאלות: "מי התחיל?" ו"של מי יותר גדול?" - ושתיהן כמו נלקחו הישר ממשחקייה של פעוטון. התשובה לשאלה הראשונה מעורפלת תמיד, התשובה לשנייה חדה תמיד כתער. מי התחיל? צה"ל והשב"כ התחילו. הרושם הוא שהם מחסלים מתי שאפשר, לא מתי שצריך. מתי צריך? זוכרים את הדיון על החיסולים, אי שם בעבר הרחוק? אז נדמה היה שמותר לחסל רק "פצצות מתקתקות", שבדרכן למחוזות ההרג. ובכן, גם תוקפה של ההגדרה העמומה הזאת פג מזמן. בפסיקה האחרונה של אהרון ברק כנשיא בית המשפט העליון, הוא אסר חיסולים שמטרתם "הרתעה או ענישה".

על המחוסל האחרון, לפי שעה, זוהיר אל-קיסי, מזכ"ל הוועדות העממיות בעזה, נאמר שהיה אחראי לפיגוע בגבול מצרים - הרתעה וענישה - אבל ליתר ביטחון גם ש"הוביל והכווין התארגנות לביצוע פיגוע בשטח ישראל, שהיה בשלבי התארגנות אחרונים". די היה בהודעה המפותלת הזאת של דובר צה"ל כדי שהציבור בישראל יקבל את מנת החיסול הקבועה הזאת שלו בהבנה ובאהדה אוטומטיות. מי יודע מה תיכנן המנוח אל-קיסי? רק השב"כ. לכן נקבל את גזר דין המוות שלו ללא שאלות מיותרות.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

האומנם "הוביל והכווין"? מה זה "שלבי התארגנות אחרונים"? הכתבים הצבאיים אמרו - הכתבים הצבאיים יודעים. אפילו שאלת היעילות - לא החוקיות - של החיסול אינה עולה עוד לדיון. איזו תועלת תצא לישראל ממנו, זולת עוד נפגעים ועוד ימי חרדה בדרום? האומנם החיסול הזה מנע פיגוע? זאת לא נדע. די שמגישי החדשות יודעים (והם לא יודעים, רק מדקלמים בצייתנות את הטקסטים שקיבלו ממערכת הביטחון).

השאלה השנייה, של מי יותר גדול, מיותרת ומגוחכת הרבה יותר, כמובן. הצבא המצויד בעולם מול צבא יחפני הרקטות. בכל זאת צריך לשוב ולהוכיח זאת לכולם, לנו ולהם, פעם אחר פעם. התוצאה רשומה לפניכם: אתמול אחר הצהריים זה היה 15:0 לטובת ישראל. אם להשתמש במדד "עופרת יצוקה", הרוג ישראלי אחד ל-100 פלסטינים, כי אז מדובר בנסיגה סטטיסטית. רק שוו בנפשכם אם חלילה היו נהרגים בסוף השבוע 15 ישראלים? "עופרת יצוקה 2", מלחמת אזורית, עם מצרים החדשה ברקע. אבל להרוג 15 פלסטינים מותר, מעלה פיהוק.

עוד יום, יומיים, צריך לקוות, והשקט ישוב לשרור - הפרשנים הרי אומרים ששני הצדדים "לא מעוניינים בעימות". מתווך אלמוני יישא וייתן והאש תינצר, עד לסיבוב הבא, שבו ישובו השאלות הילדותיות; ישראל שוב לא תתאפק מלחסל, הפלסטינים שוב לא יתאפקו מלנקום, אלו וגם אלו בסכלותם.

כי ככה זה בשגרת בית המשוגעים הזאת. לכל באיו הכל נראה נורמלי, שגרתי ותקין, כמו שזה תמיד נדמה למאושפזים: להשוות את איראן לאושוויץ, או לחסל בעזה ברפלקס עיוור באמצע עוד רגיעה שהיתה טובה לכולם. מנהיג האופוזיציה העולה, שאול מופז, האלטרנטיווה הניצחת לשלטון הנוכחי, כבר בירך על החיסול, כמותו גם שר החינוך; ראש הממשלה כבר התקשר לראשי הערים בדרום כדי "לחזק את ידיהם", גם זה חלק מהריטואל הקבוע; תושבי הדרום במקלטים ושאר האזרחים מצקצקים בלשונותיהם ומפטירים לעצמם ש"ככה זה", "אין מה לעשות" ו"כל הכבוד לצה"ל", לפני שהם מתפנים לתנומת הצהריים שלהם, בשבת האביבית הזאת.

Read this article in English: Way to go, IDF!

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ