שלגיה אומרת די

מעין קרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעין קרת

תארו לעצמכם את שלגיה קמה, יוצאת מתוך ארון הזכוכית שלה ואומרת "בעצם אני לא רוצה תפוח, מה שרציתי זה חמין". תארו לעצמכם שיש לה טיעונים הגיוניים ושהקול שלה אינו רפה ומתקתק אלא תקיף ובעל עוצמה. זה בעצם מה שקרה בשבוע האופנה בניו יורק, כשהדוגמנית היפהפיה שרה זיף פתחה איגוד לדוגמניות, שבאמצעותו הן יוכלו להשמיע את קולן. שאפו.

נכון שלפעמים הן מרוויחות סכומי עתק וזוכות בתשומת לב שנשים במקצועות אחרים לא זוכות לה, כשכל העוויה בפניהן או ניואנס בזווית הפה מעוררים תגובות של מיליוני צופים. אבל האם זה אומר שעליהן לציית לכל פקודה בלי להניד עפעף (או להניד אותו רק בפתיינות ובחיוך?).

לכאורה נדמה, שמכיוון שדוגמנית משתכרת סכומי כסף גדולים בעבור עבודתה - יש לה גם המון כוח. בפועל, יש דוגמניות ספורות שמקומן מובטח. רובן המוחץ - גם אלה שמציגות בשבוע האופנה בניו יורק - סובלות מניצול כלשהו, בין אם כלכלי, מיני, פיסי או נפשי.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

האם דוגמנית צריכה לרעוב? לצרוך סמים? להיות קטינה? לאפשר לאנשים לראות אותה עירומה בלי שתהיה לה כל שליטה על כך? האם לא עדיף שיהיה לה את הכוח להיאבק במה שמדכא אותה? שתוכל גם לייצג יופי וגם לדאוג לעצמה? שתרגיש שהיא באמת יפה, ולא רק בשביל התמונה? ואולי, מי יודע, גם התמונה תהיה אז יותר יפה?

לפני שמדברים על אנורקסיה ובולימיה ועל הפוטושופ, צריך לשים לב לסיפור הנוסף שיש כאן - נשים שעוצרות לרגע את התהליך האוטומטי שבו הן מקריבות את עצמן באופן לא פרופורציונלי כדי להיות יפות בעיני כולם. ורגע העצירה הזה, שהתרחש בניו יורק, הוא חשוב, כי הוא מעביר מסר לכל אשה באשר היא: עצרי לרגע וחשבי על מצבך, אל תקבלי את הכל בזרועות פתוחות רק מפני שאת מקבלת משהו, מותר לך לקבל ועדיין לשאוף למשהו שיותר מתאים לך.

אין סיבה הגיונית שבגללה נשים אמורות לרעוב - ולא מדובר רק על הפרעות אכילה אלא גם על דיאטות מסרסות (השמנת יתר נובעת אף היא, בין השאר, ממודל רזון קיצוני). אין סיבה הגיונית שבגללה נשים צריכות לנהור בהמוניהן לניתוחים פלסטיים, לפצוע את גופן, לחתוך אותו בסכינים ולהזריק לתוכו חומרים שונים ומשונים כל שני וחמישי.

בכל מקום - בבית, במספרה, בקיוסק - נשים רואות בטלוויזיה מה נחשב להכי יפה בעיני העולם, מה אומרים ועושים ה"מומחים". משם הן שואבת את מודל היופי שלהן ביחס לעצמן ולסביבה. היופי, הן לומדות, הוא להגיע לגובה הזה והזה, למשקל כזה וכזה, עם צבע כזה כזה - כשכל הזמן הגברים מתבוננים בהן בערגה.

אבל יופי אמיתי שואב ממודל רחב ופתוח הרבה יותר. זה לא אומר שאין מקום לנשים דקיקות, אלא רק שאין מקום לנשים רעבות. יש מקום למגוון של מודלים נשיים, וכולם צריכים לענות על קריטריון אחד: לשמור על האדם עצמו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ