בין הרפז לווטרגייט

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

רוברט וילנדר היה מפקד קרבי מצטיין בחיל הים האמריקאי. הוא התאכזב כשלא הצליח להחתים לשירות קבע קצין קשר מוכשר באחד מכלי השיט שעליהם פיקד. הקצין הצעיר, שרצה רק להשלים את שירות החובה שלו, חלם להיות עיתונאי. שמו: בוב וודוורד.

חצי שנה לפני הפריצה למשרדי המפלגה הדמוקרטית בבניין ווטרגייט, שהעלתה את וודוורד ואת שותפו קרל ברנסטיין לגדולה והפילה את הנשיא ריצ'רד ניקסון, עמד אדמירל וילנדר, כקצין הקישור של המטות המשולבים במועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, במרכז שערורייה פנימית בממשל ניקסון. היא נזכרת כאן, מפני שלנוכח פרשת בועז הרפז נאמר שוב ושוב, ש"באמריקה זה לא יכול לקרות" במערכת היחסים בין הדרג הצבאי לדרג המדיני; ואם זה קורה, בא עונש בסדר גודל של הדחת הגנרל דגלס מקארתור על ידי הנשיא הארי טרומן.

טענה זו מופרכת בעליל. מקארתור, מצביא המלחמה בקוריאה, התגרה בטרומן, הפר את מרותו, חלק עליו פומבית בנושאי מדיניות וטיפח בעצמו שאיפות נשיאותיות. וילנדר שימש כלי בידי יו"ר המטות המשולבים אדמירל תומס מורר.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

הדלפה סדרתית של מסמכים מביכים לעיתונאי ג'ק אנדרסון עוררה את ניקסון לשסות את השרברבים שלו - אלה שהפעילו גם את פורצי ווטרגייט - בבעלי הגישה לחומר הסודי. החוקרים חשפו חייל זוטר אך מוברג היטב, פקוד של וילנדר, שנהג לצלם מסמכים של המועצה לביטחון לאומי שהוסתרו מידיעת הצבא. המסמכים הועברו בחשאי באמצעות וילנדר למורר, שאותו ביקש ניקסון למדר.

החייל החביב, שהתנדב לסייע למזכירות טרודות להעביר דואר לבניין סמוך, צורף גם ככוח עזר למשלחות לחו"ל, ושם הציל מסמכים מביעור ושלח אותם למפקדיו בשק הדיפלומטי. ניקסון התלבט כיצד לנהוג במורר, שטען בחקירה שקיבל לעיונו מדי יום הררי מסמכים ולא טרח לברר את מקורם. הנשיא החליט שאינו יכול להרשות לעצמו לריב עם הצבא. לא רק שלא הדיח את מורר ואף לא הסתפק בשנתיים הנקובות לכהונתו, אלא שהעניק לו שנתיים נוספות. פטור בלא כלום אי אפשר: וילנדר קיבל תפקיד בכיר אחר ופרש בכבוד, אך החייל סולק לבסיס מרוחק של חיל הים בחוף המערבי.

הדמוקרטיה האמריקאית שרדה. היא ידעה להבחין בין עמדנתו העקרונית של טרומן לגחמות של ניקסון. היא גם שמרה על עצמה, בשיטת הבלמים והאיזונים, מפני מצב שבו בעל הבית משתגע: לקראת סוף תקופת ניקסון, הוזהרו מפקדי הצבא (על ידי שר ההגנה ג'יימס שלסינג'ר) שלא לציית להוראותיו להזיז כוחות או לפתוח באש.

היו בישראל מקרים של פעולות צבאיות מעבר לגבול בלא אישור הדרג המדיני, כגון פיגועים שבוצעו בלבנון בהוראת הרמטכ"ל רפאל איתן, אלוף פיקוד הצפון יאנוש בן-גל ומפקד אזור דרום לבנון מאיר דגן, בלא ידיעה והסכמה של ראש הממשלה ושר הביטחון מנחם בגין (ובהסתרה מראש אמ"ן יהושע שגיא). היו גם קצינים שסירבו למלא פקודה מופקרת, כמו מפקד חזית הדרום ישראל טל, שסיכל את הוראת שר הביטחון משה דיין והרמטכ"ל דוד אלעזר לחדש את הלחימה בסואץ בתום מלחמת יום הכיפורים. מה לחומרת פרשיות אלה ולסיפור הצבעוני אך קל המשקל של הרפז, שמבקר המדינה, בלהיטותו השגויה לראות בו חזות הכל, דחק בגללו לשולי הדו"ח את הבחינה המעמיקה שהתכוון לבצע של יחסי הדרג הצבאי עם הדרג המדיני.

השפעת דו"ח המבקר תימדד במינוי הרמטכ"ל הבא, האמור להיכנס לתפקידו בפברואר 2014 - חודשים מעטים לאחר הבחירות לכנסת, אם אלה יתקיימו במועדן. דו"ח המבקר ייחשב לכישלון אם בעקבותיו לא תמוסד שיטה שתמנע מראש ממשלה ומשר ביטחון, שנכשלו פעמיים במינוי הרמטכ"ל ה-20 - אלוף יואב גלנט כמינוי קבוע, ואלוף יאיר נווה כמינוי ארעי - לעוות גם את תהליך המינוי של הרמטכ"ל ה-21.

Read this article in English: Harpaz in America

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ