נישואים סוג ב'

אלכס טנצר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלכס טנצר

המצב החוקי בישראל, המגביל את זכותם של אזרחים רבים להינשא במדינה, הופך אותם לאזרחים סוג ב'. בעשורים האחרונים "נישואי קפריסין" היו פתרון לרבבות מהם, אך נישואים אלה נהפכו למוסד מנודה.

על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) בשנת 1990 (התחלת העלייה ההמונית מברית המועצות), נרשמו כ-270 זוגות ישראלים לנישואים בקפריסין, ואילו בשנת 2000 גדל מספרם יותר מפי 11 והגיע ל-3,170. הגידול הכללי במספר הזוגות שנישאו במשך אותו עשור היה מתון יותר - כ-23% בלבד.

כעת המגמה היא של ירידה. בשנת 2008 נרשמו כנשואים במשרד הפנים 5,028 זוגות שערכו את הטקס מעבר לים. זוהי ירידה בהשוואה לנתוני שנת 2007, אז 5,705 זוגות דיווחו על נישואיהם בחו"ל, ובהשוואה לנתוני 2004 (6,987 זוגות) מדובר כבר צניחה של 28%.

בדו"ח הלשכה אין הסבר מדוע ואיך זה קורה, אבל ניתן להעריך כי הדבר קשור לחלופות חוקיות שנוספו בשנים האחרונות להסדרת יחסים זוגיים בישראל במסגרת אזרחית, ולעובדה כי זוגות רבים בוחרים שלא להסדיר כלל את יחסיהם, גם כאשר הם מביאים ילדים לעולם.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

יש חשיבות לא רק למספר הכולל של ישראלים היוצאים לחו"ל כדי להינשא, אלא גם לפילוח הפנימי. על פי נתוני הלמ"ס, 4,806 מבין 7,951 ישראלים שנישאו בחו"ל בשנת 2008 נולדו בחבר המדינות, ורק 2,134 היו ילידי ישראל. השיעור הגדול של חסרי דת מבין הנישאים בחו"ל (2,624) מצביע על כך כי הדבר נכפה עליהם באין דרך אחרת להתחתן. גם חוק ברית זוגיות לחסרי דת של מפלגת ישראל ביתנו, שנכנס לתוקף בנובמבר 2010, לא מצליח להביא לירידה דרמטית בנישואין בחו"ל, שכן רובם או שאינם מוכנים לבדיקה יהדותם ברבנות או שהם רוצים להתחתן עם יהודי.

מצב זה עומד בסתירה להכרזה על זכויות האדם של האו"ם, שאושררה גם על ידי ממשלת ישראל, שבה נקבע כי "כל איש ואשה שהגיעו לפרקם רשאים לבוא בברית הנישואים ולהקים משפחה, ללא הגבלה מטעמי גזע, אזרחות או דת..." (סעיף 16). חתימת הממשלה על ההכרזה מזכירה לי הבטחות שהפוליטיקאים נוהגים להפריח ערב בחירות.

אנשים שמתחתנים בחו"ל חיים בארץ כאזרחים ישראלים לכל דבר: הם משרתים בצה"ל, משלמים מסים וממלאים את שאר החובות החלות על אזרחי המדינה. ולמרות זאת, המדינה גורמת להם לחוש שהם אזרחים סוג ב'. מדינת ישראל אינה רואה בזכותם להינשא עניין חשוב דיו כדי לקבוע זכות זו בחוק.

וצריך לחשוב גם על כל אותם זוגות עניים, אשר אינם יכולים להתמודד עם העלות הכספית של "חבילת נישואים" בקפריסין. המדינה מאלצת עניים אלה לחיות כרווקים. כשהמדינה פוגעת בזכותו הבסיסית של אזרח מבלי שהאזרח עשה מעשה שיצדיק את הפגיעה, חובתה של המדינה לפצותו על הפגיעה. זהו כלל מקובל והגיוני, השואב הן מעקרונות הצדק הטבעי והן מעקרונות דיני הנזיקין.

הכותב הוא פעיל חברתי בקרב עולי חבר המדינות

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ