האח הגדול שולט גם בנו

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

זה לא שאנחנו לא יודעות ויודעים שבטלוויזיה יש מניפולציות. ברור שאנחנו יודעים, נו, אנחנו לא מפגרים. אז זהו, שכנראה שאנחנו כן.

בסוף השבוע פורסם, שלמשתתפי "האח הגדול" ניתנו כדורים פסיכיאטריים על ידי הפסיכיאטר של ההפקה ובידיעתה - כדורים שרק סייעו להעצים את המניפולציות המטורפות שנעשו על המתמודדים, כדי לכוון את התנהגותם על פי שאיפות התוכנית. כך סיפרו שישה ממשתתפי הסדרה בתחקיר של "ידיעות אחרונות", המגובה בהקלטות.

העניין פה הוא גדול בהרבה מעבר לעוול שנעשה למשתתפים המסוימים האלה. העניין הוא העוול שנעשה לנו, הצופות והצופים, 40% מאזרחי ישראל שחשופים לזה לפחות ארבע שעות בשבוע. אנחנו, ש"ברור" לנו שהמניפולציה שבה מדובר כוללת "רק" כליאת אנשים בבית ועריכה מגמתית. העניין הוא בשקר שלפיו מדובר בבחירה חופשית: אנשים רוצים ללכת לשם, אף אחד לא מכריח אותם. הנה, סמנכ"ל התוכן של קשת אמר שוב בתגובה, ש"אנשים רואים את 'האח הגדול', הם יודעים לאן הם נכנסים".

זהו בדיוק: אנשים חושבים שהם נכנסים למשחק לא-מזיק, עם סיכוי לזכות בכסף וסיכוי מצוין לזכות בתהילה, גם אם זמנית. הם לא מעלים על דעתם שהם נכנסים למקום שבו הגוף, הנפש והמוח שלהם הופכים להיות החומרים שבהם ישחקו בעלי הבית של התוכנית והערוץ. הם הופכים להיות זאת שהאח הגדול עומד מעליה ואומר "יש לך עשר דקות לשחק לי עם הבולבול בין השדיים", ומקבל על זה פרס בכך שהוא חוזר בגדול.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ככה בדיוק נוצרת התודעה הכוזבת של כולנו: אנחנו בטוחות ובטוחים שאת כל הדברים המופרכים והמופרעים שאנחנו רואים אותם עושים שם, הם עושים מבחירה חופשית. כן, כן, תודעה כוזבת: לא בכדי מעורב בסיפור פסיכיאטר. בדיוק כמו שבתוכנית 24/7, כשכלאו בבית 15 בחורות כדי שבחור אחד יוכל לבחור ביניהן אחרי שטעם מכל מי מהן שרצה בכך, היתה פסיכולוגית, שעל ידי השיחות עם המשתתפות הופכת את הסיטואציה המעוותת הזאת לנורמלית, מסתירה את הפער העצום ביחסי הכוחות בין המשתתף/ת לבין הערוץ, וחוזרת ויוצרת את התודעה הכוזבת של האחריות האישית, של הבחירה הכאילו חופשית.

ככה גם עבורנו זזה הסקאלה, ככה גם אנחנו מאבדים את כושר השיפוט שלנו ביחס למה אפשר ואי אפשר לעשות אתנו, לאיך אנחנו אמורים להתנהג, איך אנחנו אמורים להיראות. ככה נראה לנו יותר ויותר סביר שמישהו מעלינו יקבע בשבילנו חוקים שרירותיים שאין לנו דרך לערער עליהם, שאם מישהו מנסה לערער עליהם הוא נענש מיד ושאנחנו נתינים חסרי אונים; כאלה שחצי שנה אחרי המחאה הגדולה נענשים במחירי הדלק העולים ובתזכורת לאושוויץ.

ככה בדיוק תוכנית שסיפקה כדורים פסיכיאטריים למשתתפים (קשת לא מכחישה את הדברים, רק מייחסת אותם לאחריות הפסיכיאטר) מדווחת אצלנו בעיקר כעוד מערכה בקרב בין בעלי הבית האמיתיים. "הקרב העיקרי פה הוא בין 'ידיעות' לבין קשת", הסביר לי אתמול בכיר בענף הפרסום, "כל השאר הם שחקני משנה". "הקרב" הוא על עוגת הפרסום: לא בכדי אמר מיד בעל משרד הפרסום הגדול ביותר, שהפרסום ב"אח הגדול" לא ייפגע. שהרי המסך כולו נועד להתאים לפרסומות שמשדרים בו המפרסמים והפרסומאים, והם כולם צריכים שהפרה החולבת הזאת תמשיך לייצר להם המון כסף, מאתנו.

"כל השאר", שחקני המשנה, הם המשתתפים, הצופות והצופים או אם תרצו הקונות והקונים. אבל האמת היא שאנחנו אפילו לא שחקני משנה. אנחנו פיונים, על הלוח של כמה אנשים שמתעללים בנו באמצעות הכוח הרב-מדי שיש להם בידיים. מי שרוצה להמשיך ולחשוב שיש "שוק חופשי" או דמוקרטיה בעידן שבו לכל כך מעט אנשים יש כל כך מעט כסף, שתקרא את תיאורי המניפולציות על משתתפי "האח הגדול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ