בשבוע שעבר התפרסמו בכלי התקשורת שתי ידיעות שנגעו ללב הציבור. האחת עסקה בכבש שנפל לים מספינת משא של בקר וצאן, וניצל על ידי אנשי ריף הדולפינים באילת. השנייה סיפרה על ברווז שכמעט ונדרס בנתיבי איילון, וניצל על ידי שוטרים.

הידיעות זכו למאות טוקבקים נרגשים. אנשים הוקסמו מההרואיות של המצילים ומכך שחיה חסרת ישע הצליחה לחמוק מגורל אכזר. אבל בהנחה שלא כל כותבי הטוקבקים היו צמחוניים, נשאלת השאלה האם ההתפעמות הקולקטיבית מהאירועים הללו אינה משולה להתפעלות של אזרחים גרמנים בזמן מלחמת העולם מסיפור בריחתו של יהודי מהגטו.

"בעבור בעלי החיים כל יום הוא טרבלינקה", כתב חתן פרס נובל לספרות יצחק בשביס זינגר, ואין בכך הפרזה. מחקרים מעמיקים על גורלן של חיות המנוצלות בתעשיות המזון, כמו אלה המוצגים בספרו המעולה של ג'ונתן ספרן פויר "לאכול בעלי חיים", מספקים לנו הצצה אל המציאות האפלה והאכזרית שתעשיות החלב, הבשר והביצים מנסות להסתיר מאתנו.

בישראל המצב לא טוב יותר מאשר בשאר העולם. על פי נתונים של עמותת אנונימוס לזכויות בעלי חיים, שבעה מיליון תרנגולות בישראל כלואות בכלובי סוללה, בתנאי התעללות שנאסרו בחלקים מתוקנים יותר של העולם. הממשלה הקציבה כחצי מיליארד שקלים לבניית לולים חדשים, אך במסגרת הרפורמה בענף הלולים, משרד החקלאות עדיין לא התחייב לאסור הקמת לולי סוללה חדשים, בדומה לאיסור שנקבע באירופה, ואף לא לפרק את לולי הסוללה הקיימים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

גם הכבש שנפל לים האדום לא נפל מספינת האהבה. אוניית הבקר והכבשים שממנה נפל הגיעה מאוסטרליה. על פי אנונימוס, מעל חמישה מיליון כבשים בשנה נשלחים מאוסטרליה למזרח התיכון באוניות, המאכלסות אותן בצפיפות של שלושה כבשים למטר רבוע. המסע הקשה, האורך עד לשלושה שבועות, מביא לכך שכ-150-200 אלף מביניהם מתים בייסורים. בהקשר זה יש לציין, שלא מן הנמנע שהכבש הספציפי שנמצא בים לא נפל או ברח, כפי שנכתב בכמה מקומות, אלא הושלך לים - שיטה מוכרת לטיפול בחיות שהמסע הפך אותן לחולות מדי.

והתנאים שבהם חיות פרות בתעשיית החלב יגרמו לכם לשים בצד את הקפה שאתם שותים עכשיו. כמויות החלב הקיצוניות המופקות מגופה של פרה ממוצעת בישראל גורמות לה למחלות, לנכות וכמובן לכאבים. שיטות הטיפול בחלק מהבעיות הללו הן מזעזעות וכוללות כריתה של פטמות "מיותרות" במספריים וללא משככי כאבים ופעולות פוצעות ומייסרות אחרות.

רובנו לא ערים לרמת האכזריות השיטתית, הכרוכה בהפקת מוצרי המזון שאנחנו צורכים בכמויות עצומות, אבל פחות או יותר בסביבות גיל ארבע, רוב הישראלים כבר יודעים שהשניצל היה פעם תרנגולת. וזה לא ממש מזיז לנו. הישראלים קונים בסביבות 9,000 טונות בשר בחודש רגיל (כלומר, לא כולל יום העצמאות), וישראלי ממוצע צורך כ-4,000 בעלי חיים במהלך חייו. במלים אחרות, נדרשת מידה רבה של הדחקה, ציניות או העמדת פנים, כדי להתרגש מסיפורה של חיה אחת שניצלה מחיסול שאנחנו הזמנו. רוצים להציל חיות? למה להסתפק בכבש אחד בריף הדולפינים? תפסיקו לאכול אותן, ותוכלו להציל אלפים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ