אקדמיה בג'ונגל

דימיטרי שומסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דימיטרי שומסקי

במאמרו ("הארץ", 9.3), מבקש גור אלרואי להתריע על סכנת הפיכת האקדמיה בארץ לתאגיד עסקי למטרות רווח. זאת, בתגובה למינוי איש העסקים עמוס שפירא לנשיאות אוניברסיטת חיפה, שהוא מהתסמינים המובהקים לתופעה זאת. ואולם, מקצת הטיעונים שבהם משתמש אלרואי לא רק שאינם משרתים ביעילות את מטרתו הראויה אלא אף עלולים בעקיפין לתרום להכשלתה.

הידרדרות מעמדן הציבורי של האוניברסיטאות בשנים האחרונות, שבה כרוכים הניסיונות להחיל על האקדמיה היגיון עסקי, מקורה באימוץ הולך וגובר של אתוס "הווילה בג'ונגל". על פי אתוס זה, הווילה בג'ונגל אינה זקוקה לאוניברסיטה בייעודה המקורי: מפעל אוניברסלי ליצירת ידע במגוון תחומי הרוח וההוויה האנושית. לכל היותר נזקקת הווילה להכשרת אנשים לתחזוקתה, אנשי ביטחון שישמרו עליה, וכן, אנשים שיספקו לה את אמצעי הקשר האלקטרוני עם "העולם הנאור" שמעבר לג'ונגל.

כתוצאה מן הפער בין הצרכים המצומצמים של החברה האנושית בתפישת הווילה בג'ונגל לבין הייעוד האוניברסלי של האוניברסיטה, הולך ונוצר בווילה השיח המטעה והכוזב על האוניברסיטה כעל גוף "מסורבל", "לא יעיל", "בזבזני", "מושחת". שיח זה משמש הצדקה למדיניות קיצוצים מתמשכת, שתכליתה לעצב מחדש את האקדמיה על פי החזון ה"חברתי" הניאו-ליברלי המצומצם של הווילה בג'ונגל.

לנוכח מצב זה, כדי להמשיך ביצירת הידע האנושי בממדים אוניברסליים, נזקקות האוניברסיטאות יותר ויותר לתרומות מגופים פרטיים. כל כישלון בגיוס תרומות מאשש את התזה של הווילה בג'ונגל בדבר חוסר יעילות, ומכשיר את הקרקע למעורבות ישירה של אנשי עסקים בניהול האקדמיה, כפי שאירע באוניברסיטת חיפה.

והנה בא אלרואי ומוסיף שמן למדורת השבט של הווילה. כאילו לא די בדימויי "הסרבול" וה"בזבזנות" מבית היוצר הניאו-ליברלי של הווילה, הנדבקים לאוניברסיטאות השכם והערב, טוען אלרואי כי תהליך גיוס התרומות באוניברסיטאות נגוע בצביעות ובכשל מוסרי מצד אנשי הסגל, משום שחלק מהכסף שמגיע לאוניברסיטאות נצבר בדרכים לא כשרות.

לא ברור מהו גודלו של אותו חלק לא כשר של הכסף, שכן, כדברי אלרואי, טרם נכתבה "עבודת מחקר מעמיקה על הקשר שבין הון לאקדמיה". אך באווירת העוינות לאקדמיה השוררת בווילה בג'ונגל, אין צורך בעבודת מחקר כדי להטיל ספק במוסריות של אנשי הסגל, גם אם הדברים מבוססים באופן חלקי למדי.

אולם מה שבעיקר מקומם בטיעון ה"הון ואקדמיה" של אלרואי הוא מה שלא נאמר בו. מן הראוי שייאמר בבירור: בבואם לגייס תרומות, נשיאי האוניברסיטאות והרקטורים, הדיקאנים וראשי מכונים ומרכזי מחקר, מונעים מתוך מחויבות עמוקה לציבור המרצים, החוקרים, התלמידים, ולעתיד ההשכלה הגבוהה בישראל בכללותה. זאת, על יסודו של ערך מנחה מרכזי בשיח הפנים-אוניברסיטאי: תפישת "האזרחות" האוניברסיטאית, שעיקרה מחויבות מוסרית למוסד ציבורי, המתקיים בזכות ציבור האזרחים ולמענו. האקדמיה בישראל היא מאחרוני הארגונים בחברת הווילה בג'ונגל, שבהם יש עדיין משמעות מעשית לתפישה מסוג זה בהתנהלותם הפנימית.

כדי לתרום להרמת קרנה של האקדמיה בציבור הישראלי, על חברי הסגל האוניברסיטאי לנקוט במשולב לפחות שני צעדים: ראשית, יש לומר לציבור את האמת על ההתנהלות הפנימית של האוניברסיטאות, גם אם אמת זאת לא תהיה פופולרית בעיני אנשי הווילה בג'ונגל: מחויבותם הציבורית של אנשי הסגל האקדמי מושתתת על אדנים ערכיים איתנים. הם עובדים בהוראה, מחקר, הנחיית תלמידים, ניהול המוסד הציבורי ועיצוב עתידו.

שנית, יש להגביר מעורבות בשיח הציבורי, במטרה לחשוף את סכנותיו של אתוס הווילה בג'ונגל ולהילחם בסיבותיו יותר מאשר בתסמיניו. לעומת זאת, אסור להרשות לעצמנו להגיע לייאוש, עד כדי הפנמת דימויים מעוותים על האקדמיה כמו אלה המופצים על ידי המחזיקים באתוס פגום זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות