צבי בראל
צבי בראל

יחד עם "כיפת ברזל" החל לפעול גם המיקרוסקופ המדיני והצבאי. השאלות המדיניות המרכזיות נתחבו למגירות, האיום האסטרטגי - איראן - הוסט ללהבה הנמוכה, ואת מקומן תפסה ספירה דקדקנית של היירוטים המוצלחים של כיפת ברזל. העילה לפריצת המלחמה הזאת כמעט נשכחה. מי זוכר מה שמו של אותו מזכ"ל הוועדות העממיות שהיה לכאורה בדרך לבצע פיגוע שבעטיו חוסל (ושבמקומו מונה כבר מזכ"ל חדש)? מישהו יכול לקבוע שהפיגוע אכן סוכל כתוצאה מן החיסול? לא שר הביטחון. "הסבב הזה התחיל בפגיעה בזוהיר אל-קייסי, מראשי הוועדות העממיות, שעסקו בהכנה ככל הנראה של פיגוע גדול שאני עוד לא יודע לומר אם הוא סוכל", הבהיר השר. "ככל הנראה" ו"לא יודע לומר" הם הביטויים שבגללם נכלאו מאות אלפי אזרחים במקלטים.

לא רק העילה למלחמה כבר נשכחה - כל יום סיפק את התירוץ להתקפות של היום הבא - אף צד גם לא מיהר לבקש הפסקת אש, הרי מי שמבקש אותה ראשון נתפש כמפסיד, ויוקרה, כפי שלמדנו, היא חלק בלתי נפרד מן העוצמה הלאומית. גם מטרות מוגדרות לא היו למלחמה הזאת. נגד מי היא? מה רוצים להשיג כתוצאה מהדיאלוג האלים הזה?

על פי "הוראות התפעול" המוכרות של המלחמות מול עזה, מהר מאוד מופיעה במלוא הדרה הסיסמה "לחסל את תשתיות הטרור", שבאה מיד אחרי הסיסמה "חמאס אחראי למתרחש ברצועה". לסיסמאות הללו יש כוח של ממש. בעבר הן הפעילו את המבצעים הקרקעיים השאפתניים ברצועה, כולל את גולת הכותרת מבצע "עופרת יצוקה", לו מיוחס השקט שנמשך שלוש שנים.

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

אלא שהביטוי "תשתית הטרור" מתחיל לבלבל. חאלד משעל הצהיר בעקבות הסכם הפיוס עם פתח בפברואר (ועוד קודם לכן במאי 2011), כי החמאס ידבק ב"התנגדות לא אלימה" כדרך להשתחרר מן הכיבוש. התנתקותו מסוריה וממילא מאיראן התקבלו בישראל כהתפתחות חיובית וחשובה. השבוע הוא ביקר בסעודיה וניהל שיחות על האפשרות להחליף את המימון האיראני במימון סעודי. אסמעיל הנייה ומחמוד א-זהאר הטיחו ביקורת קשה במשעל, עד כי זה הודיע שלא יתמודד על קדנציה נוספת. זה בינתיים לא קרה, ושני המנהיגים ברצועה ממהרים עכשיו להבהיר כי "אין מחלוקת בחמאס". אבל יש מחלוקת בחמאס, והיא חשובה משום שהיא מעידה על התחבטות, על חיפוש דרך ועל בדיקת העלות והתועלת של אופי הפעילות של הארגון עד כה.

זו איננה ההתחבטות של הוועדות העממיות, ארגון רופף שנשען בחלקו על קשרי משפחה ובנוי מחלקיקי ארגונים, אשר רואה בחמאס יריב, וגם לא של הג'יהאד האיסלאמי, ששומר בינתיים על קשריו עם איראן, אף שהצטרף להסכם הפיוס עם פתח. "תשתית הטרור" הזאת איננה תזמורת פילהרמונית שמנגנת לתנועותיו של מנצח אחד. רוחשות בה יריבויות אישיות ואידיאולוגיות, שגרמו לחמאס להימנע מלהצטרף לחגיגת הירי על ישראל, אבל הוא כנראה ייאלץ ללחוץ על ההדק אם הפסקת האש לא תחזיק מעמד, והמערכה תימשך.

היריבויות הללו, קל וחומר ההזדמנויות המדיניות והביטחוניות שהן מזמנות, כולל הסיכוי לנהל מו"מ עם רשות פלסטינית מאוחדת שתייצג גם את עזה, אינן מעניינות את ממשלת ישראל. היא מעדיפה לצייר אויב גדול ומאוחד, לעטרו בתואר "תשתית" ובכך להגדיר מטרה ראויה, שבה כאילו אפשר לנצח מבלי לשלם מחיר מדיני, ומנסה כעת למכור את האשליה הזאת לאזרחי המדינה ובמיוחד לתושבי הדרום, כאילו מדובר במטרה נעלה שמחיר הישיבה במקלטים ראוי לה.

אלא שהמטרה הזאת, חיוני לזכור, נשלפה מהארון רק אחרי שהתברר שתגובת הג'יהאד האיסלאמי וועדות ההתנגדות לא התנהלה על פי התרחיש המצופה, והארגונים לא הסתפקו בכמות מדודה וידועה של טילים. במקרה כזה, כמובן, אין מנוס, מוכרחים להראות להם. כי כבר לא מדובר במחבל שכנראה רצה להפיק פיגוע שאולי לא סוכל, עכשיו - נא זקוף קומה - נלחמים בתשתית.

Read this article in English: The war on 'infrastructure'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ