הימין האמריקאי משתגע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

וושינגטון. זה לא חדש, אבל הבחירות המתקרבות מחדדות זאת: ארצות הברית היא שני חלקים הפוכים של אותה הוויה, סותרים ועוינים זה לזה. בבית הלבן יושב, אמנם, המנהיג האפריקאי-אמריקאי הראשון בתולדות האומה, המוביל עם רעייתו מדיניות מהפכנית שחוק ביטוח הבריאות הממלכתי הוא רק ראשיתה, אבל הכוחות הפועלים נגדו אפלים ורבי עוצמה.

במדינת פנסילבניה עבר השבוע תיקון לחוק ההפלות, שיחייב גינקולוגים לערוך לכל אשה שמבקשת לעבור הפלה מלאכותית בדיקת אולטרסאונד וגינאלית. האשה, מצדה, תיאלץ להתבונן בתמונת העובר, להקשיב לפעימות לבו ולשמוע הסבר מפורט על מצבו.

ההצעה, ביוזמת המשפטנית קתי ראפ המתמודדת מטעם המפלגה הרפובליקאית על תפקיד התובע הכללי, זכתה אמנם לכינוי "אונס מטעם המדינה", אך חברי קונגרס רפובליקאים מתחרים ביניהם על אימוצה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

זהו רק קצה הקרחון של הטירוף הדתי-שמרני העולה בימים אלה כהתפרצות וולקנית רעה בימין האמריקאי. הרפובליקאים, שמלכתחילה לא חסכו מברק אובמה האשמות סרק - הוא מוסלמי, לא אזרח ארה"ב, מעלה מסים (וזאת דווקא יום לאחר שהוריד מסים למעמד הביניים) ושונא את הכנסייה ואת הדת - טוענים שהוא מביא את המדינה להתערבות בוטה בחיי הפרט (אבל אולטרסאונד וגינאלי אינו התערבות בעיניהם).

מה פתאום המדינה צריכה לדאוג לחלשים? הטיח בו השבוע המועמד הרפובליקאי ריק סנטורום. הלוא התפקיד הזה שמור רק לגורם אחד: אלוהים! לאלוהים יש, ללא ספק, תפקיד מרכזי בבחירות האלה. וגם לשטן. כבר ב-2008 אמר סנטורום (שבעיניו הקתוליות אפילו הפרוטסטנטים לא נוצרים מספיק), שהשטן חדר לממשל באמריקה ומחריב אותה.

בקרב הציבור הדמוקרטי בארה"ב מתעורר עתה חשש עמוק, שמא העיקרון החשוב המפריד בין דת למדינה בארה"ב מתכרסם במהירות מבהילה. וכמה לא מפליא שבציבור הזה יהודים רבים. רבים הרבה יותר ממה שנדמה כשראש ממשלת ישראל קוצר תשואות רמות באייפא"ק. יהודים אלה חרדים עתה כפליים: בגלל הטירוף המשיחי הפושה בפוליטיקה האמריקאית וזה הפושה בישראל, ויותר מכל - בגלל הזיקה בין שניהם.

ציבור עצום של יהודים חילונים, מסורתיים, רפורמים, קונסרווטיבים ואורתודוקסים-מודרניים רואה לנגד עיניו שתי מערכות פוליטיות ששברו את הכלים, ופועלות בסגנון הנראה להם כהשתוללות מדאיגה. הקשר בין האוונגליסטים הקיצונים לבין קיצוני המתנחלים, המתנהל מעל לראשו של הציבור האמריקאי (ומאחורי גבו של הציבור בישראל), עבר לדעתם מזמן את גבול הלגיטימיות - בתקציבי העתק המושקעים בו ובשטיפת המוח שהוא מוביל.

גם האופן שבו בנימין נתניהו מדבר היישר אל הימין האמריקאי, במה שמצטייר כמעקף ציני של הדיאלוג השביר בין ירושלים לוושינגטון, מעורר כאן תסכול. ארגוני זכויות אדם, קהילות ליברליות, אנשי אקדמיה ואנשי ציבור - כולם מביעים מורת-רוח וייאוש לנוכח ההקצנה החרדית-דתית-לאומנית בישראל, והתחזקות הקשר בינה לבין הנצרות הלבנה הלאומנית והיהדות הימנית-קיצונית והחרדית-קיצונית בארה"ב. רק באחרונה התברר לרבים מהם, שאותו שלדון אדלסון ששופך הון לקמפיין של ניוט גינגריץ' הוא גם המו"ל של החינמון התומך בנתניהו, והרימו שתי גבות. לא אחת.

כיוון שכך, הם אומרים, אולי הגיעה העת שהישראלים בשמאל ובמרכז, שבמשך שנים אמרו לאותו ציבור דומם ונאמן "אל תתערבו", ישלבו ידיים עם מיליוני יהודים אמריקאים שחרדים כמוהם לעתידה ולגורלה של ישראל. אכן, הגיע הזמן להראות לממשלת ישראל מה רב כוחו של ציבור שיכול לא רק לתרום בנדיבות, אלא גם לתבוע שינוי מדיניות, ריסון ההקצנה ומחשבה מחודשת על אופייה וזהותה של מדינת היהודים.

Read this article in English: The crumbling wall

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ