מגרון לא יפונה

טליה ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טליה ששון

מדובר בהכרעה מדינית שהורסת כל חלקה טובה - גם את חלקתו של בית המשפט העליון, וגם את עקרון שלטון החוק והשוויון לפניו. החלטת בג"ץ, כי על המדינה לפנות את מגרון עד 30 במארס השנה, גילגלה לפתחה של הממשלה את בעיית המאחז מגרון, שלא היתה נוצרת מלכתחילה אילו ממשלות ישראל היו עושות את המוטל עליהן. אבל הממשלות נכנעו תמיד למתנחלים, וכך מאנטנה סלולרית (שהיתה אנטנה דמה למעשה) שיש הכרח להגן עליה, נולד לו המאחז הכי גדול (והכי בלתי-חוקי) בגדה המערבית.

אין למתנחלים בו זכויות בקרקע, אין החלטת ממשלה על הקמתו ולא תב"ע מפורטת ובת תוקף או גבול מוניציפלי. שום אלמנט של חוק אין בו, במגרון. אבל יש לאנשיו כוח פוליטי להלך אימים על הממשלה, שאינה מוכנה בשום פנים לפנותו. שהרי איך יזכה בנימין נתניהו בבחירות הבאות, אם צעקות ומכות ופינוי בכוח על ידי פרשים ושוטרים קשי עורף יונצחו בעין המצלמה. וכיצד ישמר את הקואליציה הנוכחית שלו עם דני דנון ומשה פייגלין וחבר מרעיהם ממפלגתו?

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

אז מה האופציות שנותרו? הראשונה - ניסיון לשנות את החלטת בג"ץ. לכך דומה שהתנאים בשלים דווקא. דורית ביניש, החתומה על פסק הדין, כבר פרשה, והנשיא החדש נחשב נוח לממשלה, לשיטתה. אז מנסים ומגישים בקשה לאישור פשרת-בגין. נכון שהפשרה אינה גוזרת את גורל מגרון לפינוי כהחלטת בג"ץ, אלא מאפשרת התיישבות בו במשך עוד כמה שנים בלי תאריך יעד, והכל על חשבון הפלסטינים שזו אדמתם, אבל לא נורא, הם הרי כבר התרגלו שאדמתם מיושבת בידי אחרים. נכון שהממשלה תבנה את מגרון החדשה, וזה מנוגד להתחייבויות לארה"ב, אבל זה פרט קטן ולא נחשב. נכון שאין ברגיל אפשרות לעתור נגד פסק דין סופי של בג"ץ. אבל זה כנראה זניח. השופטים, לשיטת הממשלה המבקשת, יבינו שבעבורה שינוי פסק הדין בידי בג"ץ עצמו הוא הפתרון הנוח ביותר, אפילו אם יכופף קצת את הכללים ויעקם את עקרון שלטון החוק והשוויון לפניו.

כי הנה מימין מתנפנפת מעל הממשלה חרב מתהפכת - היא חוק המאחזים, שלפיו אם קרקע נלקחה שלא כדין מבעליה אך במשך ארבע שנים הוא לא מחה - היא לא תושב לו עוד, ולכל היותר יזכה בפיצוי. חוק הגזל ניתן לכנותו, והוא יחוקק לגבי שטח שאין למדינה ריבונות בו; והוא ישלול זכויות ממי שאינו מיוצג בכנסת; והוא מנוגד לחוק הישראלי ולפסיקת בג"ץ שאין להקים התנחלות על קרקע פרטית של פלסטיני; והוא עומד בסתירה לדין הבינלאומי; והוא מפר בבוטות התחייבויות מפורשות של ישראל ופוגע בביטחונה - אפילו יוזמיו בשקט יודו שהוא לא טוב לישראל, אלא מאי, פינוי מגרון רע יותר כי זו פגיעה פוליטית בהם, וזה הרי כבר בלתי נסבל. וכך ינפנפו בחוק, למען יאיים על הממשלה, למען תגלגל את מגרון למקום שממנו בא - מפתנו של בג"ץ.

מגרון בכל אופן לא יפונה. וזה הלקח שיש ללמוד ממקרה מגרון: מדינת ישראל מכריזה בשתיקה שאין בכוחה לפנות התנחלויות. אפילו לא מאחז אחד. נגזר גורלה להיהפך למדינה דו-לאומית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ