ענר שלו
ענר שלו

הבחירות הבאות מיותרות. בנימין נתניהו הוא ראש הממשלה הבא. נתניהו ייבחר לקדנציה שלישית ברוב גדול. כמו ולדימיר פוטין ברוסיה, שייכנס בקרוב לקדנציה שלישית כנשיא, כך גם פוטיניהו הישראלי. איש לא ייקח את זה ממנו.

הסקר בפיקוחו של קמיל פוקס, שנערך באחרונה בעבור עיתון "הארץ", מעניק לליכוד 35-37 מנדטים. מפלגת האופוזיציה העיקרית "קדימה" מתרסקת. גם מפלגת העבודה או יאיר לפיד אינם מהווים איום ממשי. כמו פוטין, נתניהו יכבוש את המדינה בהליכה.

נתניהו יהיה ראש הממשלה הבא למרות היותו דמות שנויה במחלוקת: אפילו אנשיו הקרובים ביותר, כעוזי ארד, מותחים עליו ביקורת חריפה. נתניהו יהיה ראש הממשלה בפעם השלישית למרות פרשת נתן אשל ושאר הזעזועים בלשכתו. מי שלא מסוגל לייצב לשכה למשך כמה חודשים ינהל מדינה במשך אולי יותר מעשר שנים.

נתניהו יהיה ראש הממשלה הבא למרות החיסול הממוקד של כל תהליך או אופק מדיני, אף שנשיא צרפת כינה אותו שקרן, ולמרות יחסיו המתוחים עם נשיא ארה"ב. הוא ייבחר לקדנציה שלישית למרות המחאה החברתית הרחבה כל כך, שמתעבת את כל מה שהוא מייצג.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

זה נראה כמו פרדוקס. מה גורם לציבור בישראל לבחור בו שוב ושוב, ולהעדיף אותו על פני אנשים אמינים וערכיים ממנו? מה גורם לנו לשים בראש אחת המדינות המאתגרות והמסובכות בעולם אדם שלא היינו קונים ממנו מכונית משומשת?

סוד ההצלחה של נתניהו הן מגרעותיו דווקא. בוחרים בו לא בגלל יתרונותיו אלא בגלל חסרונותיו. האהבה של הציבור לנתניהו היא אהבה נרקיסיסטית. זה אנחנו משתקפים שם בשלולית העכורה, את עצמנו אנחנו מזהים, בעצמנו אנחנו בוחרים.

נתניהו הוא זיקית. הוא מסתגל לצבעי הסביבה. כמו זליג בסרטו הנודע של וודי אלן, הוא מגלם כמה וכמה אנשים בו-בזמן. אביר שלטון החוק בטקס חילופי נשיא בית המשפט העליון, ואיום גדול על שלטון החוק בהתנהלותו והתנהלות הקואליציה שלו. יש נתניהו של נאום בר אילן והקפאת ההתנחלויות, ויש נתניהו של אין עם מי לדבר ואף שעל. השאלה מיהו נתניהו האמיתי היא חסרת משמעות. היתרון הגדול שלו על פני כל שאר הפוליטיקאים שלנו הוא שאין כלל בנמצא נתניהו אמיתי.

נתניהו מזגזג בין דיבורים גבוהה גבוהה על עקרונות (שאנו יכולים לקבל או לדחות), ובין נטישתם לאנחות כתגובה לצורך פוליטי או לחץ ציבורי. נתניהו משדר כוח, עוצמה ונחישות בנאומיו, כגון זה באחרונה באייפא"ק, אבל הוא המנהיג הלחיץ ביותר שהיה לנו אי פעם. גם בדיכוטומיה הזאת הציבור הישראלי מאוהב.

נתניהו פורט על המגלומניה שלנו מצד אחד, ועל הפחדים שלנו מצד שני, כפי שאף פוליטיקאי בישראל מעולם לא פרט. אין זה מקרה שהוא מרבה להשתמש בשואה. השואה היא הפחד האולטימטיבי, ורמזיו לשואה שנייה ("הדורות שלא יבואו אחרינו") מגדירים אותנו כקורבנות אולטימטיביים ומחזירים לנו את תחושת הצדק שאיבדנו. לולא היתה איראן היה צריך להמציא אותה.

לצד טיפוח הפחד מתאפיינת גישת נתניהו לאיראן במגלומניה: הרעיון שישראל יכולה לפתור את הבעיה בעצמה. הרעיון שאפשר לתקוף בקיץ זה, נגד עמדת ארה"ב, נגד עמדת העולם, בכוחות ובציוד מוגבלים ביותר. כמו בחיי הנפש, כך בחיי עם: לצד התמודדות עם טראומה יש רצון לא מודע לחזור אל הטראומה. נתניהו, שמזהיר משואה שנייה, עלול להוביל אליה. לכן אנחנו בוחרים בו.

Read this article in English: True love

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ