עבדי האח הגדול

נרי ליבנה
נרי ליבנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נרי ליבנה
נרי ליבנה

כמה ממשתתפי תוכנית הריאליטי המושמצת "האח הגדול" קראו את הספר של ג'ורג' אורוול "1984", שממנו לקוח שם התוכנית? גם אם רובם לא קראו את היצירה, יש להניח כי הם מודעים למשמעות המושאלת של הביטוי "האח הגדול", כמטפורה למשטר השולל מהפרט את כל חירויותיו. כולל, ובעיקר, חירות המחשבה. על זו הוא מפקח באמצעות "משטרת המחשבות" והמצאת שפה חדשה הקרויה בשם "שיחדש", שמטרתה לסלק מהשפה מונחים כגון "חופש".

אפשר לתהות, עד כמה מעוניינים בחופש מי שמוכנים להצטלם לתוכנית טלוויזיה שבמהלכה הם סגורים בבית אחד עם זרים, כל תנועותיהם מצולמות, כל מלה מוקלטת, וחלק גדול מהתנהגויותיהם מוכתב על ידי המוחות היצירתיים מאוד של ההפקה, במסגרת כל מיני "משימות" מגחיכות ומעליבות.

כל מי שמסכים להשתתף בתוכנית - האם אינו מקבל עליו מראש ויתור על הפרטיות, על החופש להתנהג ולדבר כפי שהוא רגיל בלא נוכחות המצלמות, ועל כל מה שהוא באמת? וכל זה כדי שייתפש בעיני שאר המשתתפים או הצופים כמי ש"הולך עם האמת שלו עד הסוף"? האם אין הוא מאמץ, מבלי דעת, את מלות השיר בספר של אורוול, המייצגות את הבגידה המוחלטת בחשיבה האינדיווידואלית וברצון החופשי: "תחת עץ הערמון הגדול איש ברעהו בגדנו בכל"?

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

אלא שתוכנית הטלוויזיה "האח הגדול" אינה מתרחשת באוקיאניה, מדינה שבה כולם מלשינים על כולם וכל מי שנתפס בעבירה על ידי "משטרת המחשבות" צפוי לעונשים נוראים. התוכנית מצולמת בווילה בנוה אילן. אין שם עץ ערמון, לכל היותר יש ג'קוזי המכונה "שכשוכית", אנשים אינם נולדים לתוכה אלא מנסים להתקבל אליה, רובם - בניגוד גמור לגיבור של אורוול - אינם מנסים לברוח ממנה, להיפך, הם מנסים להישאר בה זמן רב ככל האפשר.

אף על פי כן, מעקב אחרי הדיווחים הנרחבים בתקשורת על פרשת הכדורים הפסיכיאטריים שניתנו לכמה ממשתתפי העונה השנייה על ידי הפסיכיאטר אילן רבינוביץ', מגלה עניין אחד מפתיע ואולי אפילו מדהים במובן האמיתי של המלה. כל המרואיינים מאמינים, שיש באמת "אח גדול", לא מטפורי, אלא בשר ודם ממש. יש בהם מי שסבורים, שהאח הגדול הזה הוא פסיכיאטר. בלי להתייחס לדמות של רבינוביץ' ולהתנהגותו, מי שמתראיינים בעניינו מייחסים לו ולמקצוע הפסיכיאטרייה יכולת שליטה ומניפולציה אינסופית כמעט, כאילו הם אנשים המאושפזים בכפייה בבית חולים פסיכיאטרי בגולאג.

יש אחרים המאמינים, שאותו "אח גדול" הוא יורם זק, האדם שקולו נשמע בוקע מהרמקולים ב"חדר האח הגדול" ואת פניו אינם רואים, ממש כמו "האלוהים של הבית", כפי שהגדירה אותו אחת המרואיינות עלומות השם בימים האחרונים.

אבל רבינוביץ' איננו אלא פסיכיאטר חובב פרסום, ויורם זק איננו אלא איש טלוויזיה. וחדר "האח הגדול" איננו באמת "חדר 101" של אורוול, שאליו מובאים עברייני המחשבות כדי להיענש על ידי עימות עם הסיוטים הגדולים ביותר שלהם. ולווילה בנוה אילן יש דלת, שאפשר גם לצאת דרכה - אלא אם כן לפני שהחלטת להיכנס דרכה קיבלת על עצמך את האמונה, ש"חירות היא עבדות" ו"שקר הוא אמת" והשתתפות בתוכנית טלוויזיה היא חזות הכל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ