השאלה הכי קשה מ-48

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

התומכים בתקיפה באיראן מוכרחים לענות בכנות על עשר שאלות מכריעות.

האם כלו כל הקצין ואבד הסיכוי לכך שהקהילה הבינלאומית תבלום את הגרעין האיראני באמצעות מצור מדיני-כלכלי? האם ברור לחלוטין, שהאמריקאים לא יבלמו את הגרעין האיראני ב-2013 באמצעות תקיפה אווירית? האם תקיפה ישראלית אכן תעכב את הגרעין האיראני בחמש שנים לפחות? האם תקיפה צבאית לא תצית מלחמה אזורית עקובה מדם ומלחמת-עד דתית? האם לא תגרום תגובת הנגד של איראן והחיזבאללה להרג המוני נורא, שהעורף הישראלי לא יוכל לעמוד בו? האם פעולה ישראלית שאיננה על דעת ארצות הברית לא תנפץ את הברית האסטרטגית עם ארה"ב? האם המשבר הכלכלי העולמי שייגרם בעקבות הפעולה לא ייצור גל הדף אנטי ציוני ואנטישמי, שיסכן את מדינת היהודים? האם מתקפה על נתנז לא תפגע דווקא בדימונה? האם לא תמוטט המתקפה את משטר הסנקציות ובכך תעניק לאיראנים גם את ההצדקה וגם את היכולת להתגרען במהירות? האם מתקפה על איראן לא תגרום לכך שבסיומה תהיה ישראל כערער בערבה?

המתנגדים למתקפה באיראן מוכרחים לענות בכנות על עשר שאלות גורליות.

האם יוכלו הישראלים של המאה ה-21 להמשיך לחיות את חייהם כאשר צל של פטרייה שיעית מרחף מעליהם? האם תוכל ישראל לעמוד במלחמות הקונוונציונליות האינסופיות שיפרצו בגבולותיה בעקבות ההתגרענות של איראן? האם תוכל ישראל להתמודד עם מזרח תיכון גרעיני, רדיקלי ופראי? האם תשרוד ישראל כאשר ארצות הברית תפנה לה עורף משום שתהיה מוכרחה לפייס את המעצמה הגרעינית העולה איראן? האם תשרוד ישראל בבידוד המדיני שאליו תיקלע כשאיראן הגרעינית תחלוש על המפרץ ותכתיב את מחירי הנפט בעולם? האם די יהיה בדימונה כדי לעמוד אל מול הגירעון הצפוי של סעודיה, טורקיה ומצרים? האם תיתן דימונה מענה לסכנה של טרור גרעיני? האם תוכל ישראל לעמוד במצב שבו הגרעין האיראני שם קץ לשלום ולתקוות השלום? האם תוכל ישראל לעמוד במצב שבו הגרעין האיראני מחייב אותה לחיות על חרבה יום יום ושעה שעה באכזריות שכמוה לא ידענו מעולם? האם מוכנים אנחנו לקבל עלינו את הסיכון של אחד ממאה שפצצה גרעינית תתפוצץ מעל תל אביב?

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אליכם

תמונת המצב קודרת. מדיניות הסיכול הישראלית הרוויחה זמן, אך נכשלה. מדיניות הפיוס הבינלאומית יצרה אשליה, וקרסה. הסנקציות הופעלו מאוחר מדי ובעוצמה קטנה מדי, וספק רב אם יעצרו את איראן בעוד מועד. גם פסגת וושינגטון לא עלתה יפה. אין תיאום אסטרטגי בין ארה"ב לישראל. אין אמון בין ברק אובמה לבנימין נתניהו. נשיא ארה"ב לא נתן לראש ממשלת ישראל ערובה לכך, שמיד אחרי נובמבר יבלום את איראן בכל מחיר.

כך שהעולם אשר היה אמור לחלץ את מדינת היהודים מהדילמה האיומה שלפניה היא עומדת - לא עושה זאת. נכון: יכול עדיין להתרחש נס. אולי איראן תישבר ברגע האחרון. אולי ארה"ב תתפכח על סף התהום. אבל במארס 2012 התחושה בירושלים היא, שישראל לבד. לגמרי לבד. אנחנו הולכים וקרבים אל הצומת האחרון.

אסור לטעות הפעם. בשום פנים ואופן אסור לטעות. עשר שאלות לכאן ועשר שאלות לכאן, ושאלה עשרים ואחת: לתקוף או לא לתקוף. אל מול השאלה הקיומית הזאת אין ימין ואין שמאל, אין רעים ואין טובים, אין מחרחרי מלחמה ואין חדלי אישים. אל מול השאלה הקיומית הזאת אסור להתלהם ואסור לזייף ואסור לחשוב באופן דוגמטי. בצומת האחרון הדיון בינינו לבין עצמנו מוכרח להיות עמוק, נבון, אחראי, צלול וקר רוח. כי השאלה העשרים ואחת היא השאלה הקשה ביותר שלפניה עמדנו מאז מאי 1948. שאלה של חיים ומוות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ