כשבן השבט יחבור לעולם

יש רק דרך אחת להתמודד עם סכנות הטרור הגרעיני ועימותים כמו זה שבין ישראל לאיראן. והיא לא קשורה לסנקציות

קרלו שטרנגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קרלו שטרנגר

בין מטחי הרקטות מרצועת עזה לדיון האינסופי על איראן, השתתפתי השבוע באירוע שעשוי להצביע על הכיוון שאליו מועדות פנינו: "כנס הסינגולריות" הראשון בישראל.

לפני חמש שנים ייסדו הממציא והעתידן ריי קורצווייל ויזם החלל פיטר דיאמנדיס את "אוניברסיטת הסינגולריות" בבסיס נאס"א שבעמק הסיליקון. מטרת האוניברסיטה היא "לאסוף ולחנך דור חדש של מנהיגים, שישאפו להבין וליישם טכנולוגיות המתפתחות בקצב מסחרר כדי להתמודד עם האתגרים האדירים הניצבים בפני האנושות".

המדע הבדיוני של האתמול הופך למציאות המחר. כפי שאמר ינקי מרגלית, יוזם הכנס, בשנות ה-90 עלות מיפוי הגנום האנושי היתה אסטרונומית, ואילו היום כל אחד יכול להשיג מיפוי של הגנום שלו תמורת כמה מאות דולרים.

הנושאים שנידונו בכנס היו מרתקים, אך ברצוני להתמקד בהיבט המוסרי ובהיבט הפוליטי שלו, וזאת אף על פי שמדובר באירוע א-פוליטי לגמרי. הדוברים בכנס, בין שהיו ישראלים ובין אם אורחים מחו"ל, חלקו מערכת ערכים משותפת. הבעיות שנידונו לא התייחסו לאומה, לדת או למוצא אתני מסוימים. שכן מדובר בבעיות גלובליות: פיתוח מקורות אנרגיה בני קיימא לאוכלוסיית העולם, בתקווה שיותר ויותר בני אדם יצטרפו למעמד הבינוני, ושיפור תוחלת החיים ואיכותם. ההנחה שעמדה בבסיס הכנס היתה, שבכוחה של הטכנולוגיה להוביל את האנושות מעידן של מחסור לעידן של שפע.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

השפע יביא יותר ויותר בני אדם, אומות ויבשות למצב של "ווין-ווין" שבו כולם מרוויחים. כלומר, למצב שבו כל המעורבים יבינו שהם יצאו נשכרים יותר משיתוף פעולה, ולא מעימות.

נקודת המבט האופטימית של הכנס, שהתנהל ברוח של קהילה גלובלית המנסה לפתור את בעיות האנושות, עמדה בניגוד בולט להקשר שבו הוא התקיים: הרקטות שנורו מרצועת עזה על הדרום וחילופי האיומים ההדדיים בין ישראל ואיראן, המעיבים על חיינו תקופה כה ארוכה. נראה שרוח שיתוף הפעולה הגלובלי אינה מצליחה לחדור למזרח התיכון, השקוע עמוק בתפישות דתיות-שבטיות.

רוב תושבי האזור עדיין אינם מבינים את התלות ההדדית שבה שרויה האנושות. המשטר האיראני ממשיך לחשוב במונחים דתיים-שבטיים. כמוהו החיזבאללה והחמאס, וגם כמה מהמפלגות בממשלת הקואליציה בישראל.

המזרח התיכון הוא אחד האתגרים הגדולים העומדים בפני האנושות: כפי שהוכיחו פיגועי ה-11 בספטמבר והמלחמות שפרצו בעקבותיהם, בעידן של תלות הדדית גלובלית, לתפישות דתיות-שבטיות יש השלכות הרות אסון; בתקופה שבה יותר ויותר גורמים מחזיקים בנשק להשמדה המונית, האידיאולוגיות האפוקליפטיות השואפות לחולל את ביאת המשיח (חזון אחרית הימים בנצרות, שובו של המהדי באיסלאם, או המשיח של היהודים) מגלמות סכנה גלובלית גדלה והולכת.

יש רק דרך אחת להתמודד עם סכנות הטרור הגרעיני ועימותים כמו זה שבין ישראל לאיראן: לחנך את הדור הבא מגיל צעיר ברוח האתיקה של שיתוף פעולה גלובלי. מחקרים בפסיכולוגיה מוכיחים כי כמעט שאי אפשר לשנות אמונות שנטעו בילדים בגיל רך. ילדים שחונכו להאמין כי דת הוריהם היא הדרך היחידה לגאולה, וכי אלה שאינם מאמינים הם אויבים, יהפכו בבגרותם לבני אדם קנאים, צרי אופקים ולא-סובלניים.

טכנולוגיות התקשורת העכשוויות מאפשרות לכל ילד על כדור הארץ להיחשף למגוון של תרבויות, דתות ואורחות חיים. לכשיגדלו, ילדים אלה לא יראו במגוון הזה איום, אלא מקור של שמחה ועניין. הם יבינו שהם לא רק אזרחי מדינתם ובני דת מסוימת, אלא גם אזרחי העולם.

זה עשוי להישמע כאוטופיה, אבל אין זה כך. אני משתתף באירועים שונים כדוגמת כנס הסינגולריות. בימינו קיימת רשת גלובלית של בני אדם שבשבילם להיות אזרחי העולם זאת מציאות חיה ויום-יומית, בין שהם עושים זאת בחקר בעיות גלובליות המטרידות את האנושות, או בהגנה על זכויות אדם, או ביצירת אמנות המעוררת אמפתיה ומקרבת בין קבוצות שונות.

הבעיה היא, שקיצונים דתיים נוקטים את כל האמצעים כדי להרחיק ולבודד את ילדיהם מההשפעות הגלובליות, מחשש שאלה יפגעו בשאיפות הבדלניות שלהם. אחת המשימות הקשות העומדות בפנינו, היא לשכנע אותם שהאנושות אינה יכולה עוד להרשות לעצמה שנאה של האחר, קנאות וצרות אופקים, וכי ילדיהם יהיו מאושרים, מצליחים ופרודוקטיביים יותר, אם רק יאפשרו להם להשתחרר מכבלי השבטיות הארכאית ולהצטרף למסע לעבר עתיד בטוח ומספק יותר לאנושות כולה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ