הטרור כבר כאן

יואל מרקוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל מרקוס

ביבי משבח את ראשי הערים בדרום ותושביהן על עמידתם. ברק מצטלם ליד סוללות כיפת ברזל וכולו מדושן עונג (ולא חשוב שמי שהורה לייצר אותן היה עמיר פרץ בכהונתו כשר ביטחון). אם הקודקודים שלנו מתענגים כל כך על הצלחת טילי הכיפה במחיר 80 אלף דולר לטיל, למה שלא יעבירו את מגורי הקיץ שלהם לדרום?

העובדה המרה היא ש-63 שנים לאחר הקמת המדינה, ולמרות כל הסכמי השלום שחתמנו עד הלום, אנחנו עדיין תחת איום פרימיטיבי של הטרור האיסלאמי. בעוד שמנהיגינו עוסקים ב"היי פוליסי" בינלאומי למניעת נשק גרעיני מאיראן, אחד אחמד או מוסטפה באים בטנדר או רכובים על חמור, מציבים את המרגמה או כל תלול-מסלול אחר, מכוונים, יורים ונמלטים.

אנו עם כה חכם עד שמתקשים להילחם בטרור הכי מצוי והכי פרימיטיבי שיש. פרימיטיבי אמרנו? עבר זמנו כאילו? אם כך מה אפשר לומר על החיסול הממוקד של ראש ועדות ההתנגדות בעזה? איפה פה התחכום? ומה הביא אותנו לחשוב שסוג כזה של לחימה בעזה הוא עדיין המלה האחרונה ביחסים בינינו לבין שכנינו או שזה יעבור בלי תגובה?

כשראינו איך טילי הגראד מתחילים לזחול מאשקלון ובאר שבע צפונה, התעורר מטבע הדברים החשש שאו-טו-טו יגיעו לתל אביב. יאמר הציניקן נו אז מה, תושבי תל אביב חסינים יותר? וכשהרמטכ"ל אומר שאנו במצב בלתי נסבל, עולה מדבריו שכל עוד אין פתרון לבעיית עזה - זו שאלה של זמן עד שטיליהם יגיעו לתל אביב.

ואנו מברברים על האיום האיראני, אך לא על איום חידוש הטרור מעזה. טילים או לא טילים, השחצנות שלנו עולה כפורחת. בוגי יעלון מאיים בראיון עיתונאי מתרברב, שאם יירו על תל אביב, נפעל בדרך של תקיפה קרקעית עד שהם יגידו די. קשה להאמין ששר בכיר בממשלה, רמטכ"ל לשעבר, יכול לדבר שטויות כאלה. האמת היא שאין בכוחו של צה"ל לפתור את הבעיה הזאת של עזה על מיליון וחצי תושביה. מה נעשה? נכבוש אותה? מישהו באמת רוצה אותה? או שמא גם היא נחשבת חלק מארץ ישראל השלמה?

יש לנו ממשלה שלא מגלה מה יהיו גבולות הקבע של ישראל. היא גם לא אומרת זאת לפלסטינים. בעוד הם מעבירים הצעות ומפות כתובות, ישראל אף פעם לא אמרה איך היא רואה את גבולות הקבע שלה. מדוע? כי הימין והדתיים הם נותני הטון בממשלה הזאת. שולט בה לא רק ראש ממשלה תחת אזהרה, אלא בצל פחד אובססיבי לאבד את רסן השלטון.

האופטימי היה אומר שטוב שיש לנו שלטון איתן, אך הפסימי יאמר שגם הטיטניק היתה אונייה איתנה. מה שהצלחנו לעשות זה להפוך את הנושא הפלסטיני לנון-אישו. על ידי כך שיצרנו מצב בשטח, שאי אפשר יהיה לבצע פינוי והפרדה אמיתית הלכה למעשה גם אם יהיה רוב לפינוי.

נכון שהפלסטינים לא נטולי אשמה, אך בסופו של דבר יש אמת אחת שאי אפשר להתחמק ממנה. והיא "הצלחתם" של ביבי וברק להפוך את הנושא הפלסטיני-הישראלי לבלתי ישים. נכון שהפלסטינים בעיקשותם סירבו מהיום שבו הוחלט על תוכנית החלוקה באו"ם להכיר בקיומנו. בכך הם ירו לעצמם ברגל, וגזרו על עצמם גורל של פליטים ועם ללא מדינה.

ביבי הצליח להוריד את ההיסטוריה מסדר היום העולמי, האזורי, וגם בישראל. כשהנשיא שמעון פרס דיבר בוושינגטון על הצורך לשמור על ישראל דמוקרטית ואטרקטיבית, רמז בכך שביבי-ברק מובילים אותנו להיפוכו של כל מה שהתכוונו להיות. אנו נראים בעיני מדינות רבות בעולם מכוערים.

האזרח הישראלי לא שכח את ימי החרדה כשעלה לאוטובוסים שהתפוצצו או לא, לבתי הקפה שיושביהם נהרגו ונפצעו. יש מצב של אשליה קולקטיבית שהכל יהיה בסדר. אך מה שקורה בימים אלה מלמד אותנו שהטרור עלול לחזור במלוא עוצמתו. לאיראן תהיה בסוף הפצצה ואצלנו תפרוץ האינתיפאדה השלישית.

מתקרב אלינו צונאמי והצמד ב' וב' מלאים מעצמם במה שבאנגלית מדוברת נשמע הרבה יותר טוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות