הצלחה וחושך באיראן

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

על האפשרות של כישלון אין צורך להכביר מלים. אם ההתקפה לא תצליח להשמיד את המתקנים, כי אז תספוג ישראל מהלומה יום כיפורית. כושר ההרתעה שלה ייפגע והיא תתגלה כנמר של נייר. גם הנקמה האיראנית תהיה אז כואבת במיוחד.

אבל הבה ונקווה שהכל יילך כשורה. המטוסים יפציצו, כל הכורים והמתקנים ייהרסו עד היסוד. גם אז יש סכנה שכמה מהמטוסים יופלו חלילה - וכבר יש לנו פרשת רון ארד שתיים. אבל עם הצלחה (היסטורית) לא מתווכחים: המחיר שווה. הלאה: גם גדולי התומכים בהתקפה, שמספרם מתרבה במהירות מבהילה, מודים שאין שום סיכוי שאיראן תשב בחיבוק ידיים וההתקפה ישראלית לא תיענה במכת נגד פראית. אין מצב. מטחי טילים ממזרח, מצפון ואולי גם מדרום, כולל על מדינת תל אביב, ישתקו את ישראל. זה עלול להימשך זמן רב. שר הביטחון הבטיח מקסימום 500 הרוגים. אולי המעיט, אולי לא, אבל ספק אם ישראל חסונה ומוכנה למספר כזה של הרוגים בזמן קצר. דם, שכול ומשק שייעצר באחת. ישראלים יהגרו, תיירים ידירו רגליהם, מצב רוח לאומי של ייאוש ופחד.

אבל גם בזה לא די: האיראנים, עם של זיכרון מתושלחי, לא ישכחו ולא יסלחו. הצלחה ישראלית תיתפש כמובן כחמורה הרבה יותר מכל "פסוקי השטן" כולם: אם סלמן רושדי חי בפחד-איראן זה חצי יובל שנים כמעט, אימת הפתווה שתוצא נגד הישראלים תהיה גדולה וממושכת לאין שיעור. שוב יבוא הקץ לדיבור בעברית מעבר לסף נתב"ג. זהירות, הנוקמים האיראנים בכל מקום.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

איראן מופצצת ומובסת תהיה איראן נוקמת, ונקמתה תוגש חמה וקרה כאחד. קודם הטילים על ישראל, אחר כך שנים של פעולות טרור בעולם. כל זה, נזכיר, במצב של הצלחה ישראלית מסחררת. הלאה. העלאת מחירי הנפט בעולם, גם היא תוצאה מיידית ובלתי נמנעת של ההצלחה, תביא לבית הלבן אחד משניים: נשיא דמוקרטי זועם או נשיא רפובליקאי נבער וימני, שניהם לא טובים לישראל. גם אירופה תכעס; על רוסיה וסין אין מה לדבר. חזרה לאיראן: את הפוטנציאל הגרעיני שלה תשוב איראן לפתח במהירות. לשם כך יידרשו לה כשנתיים, גם על פי הגדולים שבמשלהבי ההתקפה. הידע שלה לא יופצץ לעולם והמוטיווציה תנסוק, עזה כמוות, גדולה לאין שיעור מזו הנוכחית. העם האיראני יתאחד עוד יותר סביב הנהגתו והשנאה לישראל תרשוף עוד יותר.

בכל זאת, הרווחנו שנתיים. אלו יהיו שנתיים קשות לישראל. ומה יהיה בסופן? עוד הפצצה? עוד הצלחה? בינתיים יהיו כמה נחמות קטנות: "הרבה דברים ייהרסו, והרבה גם יבכו, אבל הדמגוגים ישתתקו", כתב המשורר אהרן שבתאי ("הנחמה שבמלחמה", "הארץ", תרבות וספרות, 16.3). שבתאי התייחס לאפשרות של מפלה, אבל גם במקרה של הצלחת אמת, עולה ויורדת, מותר להניח שבנימין נתניהו ואהוד ברק לא ישרדו. ראשי ממשלה ושרי ביטחון לא שורדים בדרך כלל מצבים של אבידות המוניות. כך היה במלחמת יום הכיפורים הכושלת וכך במלחמת לבנון הראשונה, המוצלחת. את נזקי ההצלחה לא ישכחו לשניים והם ייאלצו לרדת מהבימה, גם אם יהיו שיכורי ניצחון בתחילתה.

אולי גם המגלומניה הישראלית תרוסן מעט: למודי ניסיון ממלחמת 1967, אולי יבינו יותר ישראלים שגם הצלחה צבאית עלולה להיגמר בבכי, בכייה לדורות. למודי מלחמות ברירה, שנועדו להשיג שליטה אזורית, אולי יבינו יותר ישראלים שהדרך לבסס את מעמדה של ישראל באזור אינה עוברת בנתיב ההפצצות. "ואנחנו נתפכח, נשוב להיות בני אדם, מחזיקי עיפרון", כשירת שבתאי, תהיה לנו אז לנחמה היחידה בהצלחה המדומה, שעלולה להתרגש עלינו בקרוב, קשה רק מעט פחות מהיפוכה הנורא.

* הערה אישית: במאמרי "במבה-לנד" ("הארץ", 15.3) ציינתי שבקיר הפייסבוק של ח"כ זהבה גלאון אין זכר לנעשה בדרום ובעזה. מסתבר שגלאון התאבלה בשבוע שעבר על מות אמה. לא ידעתי זאת. תנחומי והתנצלותי לגלאון.

Read this article in English: A tale of success and darkness

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ