רולטת הטילים

משה ארנס
משה ארנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ארנס
משה ארנס

חוקי המשחק בכל הנוגע לטרור שמקורו בעזה מוכרים לשני הצדדים. הם הסתברותיים מטבעם, והמשחק כולו הוא גרסה של רולטה רוסית. די בטילים אחדים המשוגרים מעזה אל דרום ישראל כדי לשלוח למקלטים כמיליון ישראלים ולהשבית בתי ספר. אם התקפות הטילים יגרמו לאבידות בנפש, הממשלה תצטרך להחליט על מבצע קרקעי רחב ממדים ברצועה. שני הצדדים נושאים עמם עדיין זיכרונות כואבים ממבצע "עופרת יצוקה", והמחבלים בעזה סומכים על הססנותה של ממשלת ישראל ביחס ליציאה למבצע דומה. לכן, התשובה לשאלה אם מטח הטילים על הדרום יוביל למבצע קרקע בעזה תלויה במספר הנפגעים, שאותו לא אנו ולא הם איננו יכולים לחזות באופן ודאי.

ההסתברויות הקובעות את אופי "המשחק" השתנו עם הופעתן של סוללות "כיפת ברזל", המגינות על חלק מערי הדרום. למחבלים קשה יותר להסב לישראל אבידות בנפש - מה שמפחית את הסבירות למבצע קרקעי ישראלי. ואולם, כדי להקטין את סכנת הפגיעה יש לשבש את חיי היום-יום של כמיליון ישראלים בדרום ברגע שמתעורר חשש לירי טילים, ולהחזיר את שגרת החיים רק כאשר האיום חלף. ה"איזון" הלא נוח הזה בין ישראל למחבלים בעזה אינו יכול להימשך לנצח.

שורש הבעיה הוא מספר הטילים הגדול הקיים בעזה. לאורך הזמן גדל מספר הטילים וכך גם הטווח שלהם, המכסה יותר ויותר יישובים ישראליים. כך הולך וגדל איום הטרור על האוכלוסייה האזרחית בישראל. התהליך המסוכן זה החל עם ההתנתקות מגוש קטיף בספטמבר 2005. ממשלות ישראל, שבזו אחר זו סירבו להתבונן במציאות באופן מפוכח, לא מצאו את האומץ לעצור את התהליך בחיתוליו. זה לא יסתיים עד שהנשק שבידי המחבלים ברצועת עזה יושמד ואספקתו תופסק. את זה צריך היה לעשות בימי "עופרת יצוקה", לפני פחות משלוש שנים. המשימה לא הושלמה. ממשלת אהוד אולמרט שגתה כאשר הניחה שהמבצע יהווה גורם מרתיע שישים קץ לירי הטילים, ושבמידה שההרתעה לא תפעל - תוכל ישראל לצאת למבצע נוסף. באיחור למדו שחזרה על מבצע קרקע רב-היקף אינה עניין פשוט. כיום אמור להיות ברור, שכאשר מתחילים עדיף להשלים את המלאכה.

ישראל היא המדינה היחידה בעולם, המאוימת על ידי טרוריסטים שהתמקמו בטווח טילים ממרכזי אוכלוסייתה האזרחית. מתקפה של מאות טילים תשבש את חיי היום-יום, שעה שאלפי טילים יובילו להתלקחות רבתי. בעימות כזה אין נקודת שיווי משקל. זהו מצב בלתי נסבל שאינו יכול להימשך לנצח. כאשר מופעלת "כיפת ברזל" היא משנה את ההסתברויות, אולם לא את המצב הבסיסי. במוקדם או במאוחר יהיה צורך לנטרל את הטילים.

הרתעת טרוריסטים היא עניין מורכב. רבים, כגון הג'יהאד האיסלאמי וועדות ההתנגדות העממית בעזה, אינם ניתנים להרתעה. דבר לא יעצור בעדם. אחרים, כגון חמאס וחיזבאללה, שקיבלו על עצמם אחריות פוליטית באזורים בהם הם פועלים, מגלים רגישות מסוימת ללחצים המגיעים מהסביבה. כדי לחמוק מלחצים אלה הם מפעילים לעתים ארגונים אחרים, שלטענתם אין להם שליטה עליהם, דבר שהופך את ההרתעה לבעייתית.

איום חמור יותר מזה שבדרום נשקף לישראל מחיזבאללה ועשרות אלפי טיליו. לטילים אלה טווח המכסה את כל שטח ישראל. במקרה הזה, שום "הגנה אקטיבית" לא תספק את ההגנה הדרושה. שעה שהם מאיימים על ישראל, הם מאיימים גם על לבנון, שיושבת על חבית אבק שריפה כל עוד טילי חיזבאללה פרושים בשטחה. מכה שתנטרל מספר כה גדול של טילים תעיף חלק גדול מלבנון לשמים. את זה אמורים ממשלת לבנון וידידיה להבין היטב. אויביה של לבנון נמצאים בתוכה. חיזבאללה שמתיימר להיות השומר על ריבונותה של לבנון, מעמיד בסכנה את עצם קיומה. חובה לפרק אותם מנשקם, ומוטב מוקדם מאשר מאוחר.

תגיות קשורות:

תגובות