החשמל והפצצה

יואל גוז'נסקי
יואל גוז'נסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל גוז'נסקי
יואל גוז'נסקי

משקלה של אנרגיה גרעינית כמקור אנרגיה במזרח התיכון זניח, אך לא פחות מ-13 מדינות באזור הצהירו בשנים האחרונות שהן שוקלות לפתחה, וחלקן אף החלו בהקמת תשתיות גרעין למטרות אזרחיות. סביר שבתחילת העשור הבא טורקיה, איחוד הנסיכויות, ואולי מדינות נוספות, ייצרו חלק מהחשמל הדרוש להן בכורים גרעיניים.

המצדדים במעבר לאנרגיה גרעינית מזכירים בעיקר את הפחתת התלות בדלקים מזהמים ושחרור נתח גדול יותר של דלק וגז ליצוא, אולם לא ניתן לשלול גם את השפעתם של שיקולים של יוקרה ומעמד אזורי, המתלווים לפיתוח הגרעיני. לעומת זאת, יש להביא בחשבון את הצורך באבטחה של מתקני הגרעין מפני טרור, ואת הבעייתיות שבהקמתם באזורי לחימה פוטנציאליים.

טיעון משכנע שמעלים התומכים בעצירת תוכנית הגרעין של איראן הוא שיש למנוע ממדינות אחרות לפתח יכולת דומה. ואולם, קצב התפוצה של אנרגיה גרעינית למטרות אזרחיות נמוך מכפי שהוערך באמצע העשור הקודם. מדינות רבות טרם פתרו סוגיות מהותיות הקשורות לפיתוח הגרעיני, בין השאר הבטחת אספקת דלק לטווח ארוך והסדרת הטיפול בדלק מוקרן. בכמה מדינות גברו החששות לאחר האסון הגרעיני ביפאן ואחרות לא פתרו סוגיות כגון מימון הקמת הכורים וההתאמות הנדרשות ברשתות החשמל. כתוצאה מכך, רק מספר קטן של מדינות מבין אלו שהצהירו כי בכוונתן לעשות כן, יצליחו לבסס תוכניות גרעין בנות קיימא.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

נותרה סוגיית הגישה לטכנולוגיה של העשרת אורניום והפרדת פלוטוניום. ארה"ב ביקשה לבסס את ההסכם בינה לבין איחוד הנסיכויות מ-2009 - שבו היא הסכימה לסייע בהקמת כור לשימוש אזרחי בתמורה להתחייבות של איחוד הנסיכויות שלא להעשיר אורניום - כתקדים שיחול על כל המדינות המבקשות לבנות תשתית להפקת אנרגיה גרעינית. אך מאז דווח כי ירדן וסעודיה - שהצהירה זה כבר על כוונתה להקים 16 כורים גרעיניים - אינן מוכנות לוותר על זכותן להעשיר אורניום בשטחן.

מסתמן כי ארה"ב, החוששת לאבד שווקים בתחרות עם מדינות כרוסיה, צרפת וקוריאה, מבקשת להניח בצד את התקדים שקבעה ולאמץ מדיניות של "כל מקרה לגופו". בפועל, מדינות אלו ואחרות יוכלו להעשיר אורניום בשטחן. על ממשל אובמה, שחרט על דגלו את המאבק בתפוצה הגרעינית, לעמוד בתנאים שהוא עצמו הציב. אחרת, איראן תקבל את המסר הלא נכון וייגרם נזק לאמנה לאי-הפצת נשק גרעיני (NPT).

עד כה ניתן היה להציג חלק מן הפרויקטים הגרעיניים כמודלים מתחרים לזה האיראני: הוכחה כי ניתן לקדם שימוש באנרגיה גרעינית למטרות אזרחיות בהתאם לסטנדרטים המקובלים ולזכות בסיוע מהקהילה הבינלאומית. ואכן, רוב המדינות מציגות רמת שקיפות גבוהה יחסית, כדי לזכות בתמיכת ממשלות וחברות זרות. אך לנוכח האופי הדו-שימושי של הטכנולוגיה הגרעינית ומדיניותו התמוהה של ממשל אובמה בנושא, חלק מהן עלולות לממש בעתיד את הפוטנציאל הצבאי הגלום במיזמים.

הכותב הוא חוקר במכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ