מגרון - הזדמנות לעליון

יהודה בן מאיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהודה בן מאיר

בימים הקרובים יהיה על בית המשפט העליון להכריע באחת השאלות הקשות והחשובות שהונחו אי פעם על שולחנו. עליו להחליט האם להיענות לבקשת המדינה ולאשר את ההסכם שהושג בינה לבין תושבי מגרון. אישור ההסכם משמעו הקפאת ההחלטה הקודמת של בית המשפט העליון ודחיית ביצועה לתקופה ארוכה. דחיית ההסכם תחייב פינוי המאחז בכוח, כלומר עימות קשה בין חיילי צה"ל לבין תושבי מגרון ותומכיהם.

יש נימוקים רבים וטובים מדוע אין לאשר את ההסכם; ההתנגדות של תנועת שלום עכשיו לכך אינה סרת טעם או נטולת היגיון. החשש שמדובר בעוד מקרה של ישראבלוף ומשיכת זמן הוא חשש אמיתי, שיש לו על מה להתבסס.

ובכל זאת ואף על פי כן, למרות הבעייתיות שבהיענות לבקשת המדינה - יש גם נימוקים כבדי משקל מדוע יש לאשר את ההסכם. לא תמיד אימוץ העיקרון "ייקוב הדין את ההר" הוא הדרך הנכונה. בעצם השגת הפשרה בין הממשלה לתושבי מגרון ובנכונות של כל 50 המשפחות הגרות ביישוב לחתום עליו, יש מסר בעל ערך ובשורה חשובה לחברה הישראלית.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

המסר והבשורה הם, שלאחר שנים של פינויים ועימותים אלימים בין המדינה למתנחלים, גם חברים בגרעין הקשה של המתנחלים הגיעו להכרה שמעבר לערך של ארץ ישראל - שהוא אכן ערך מרכזי ואמיתי - יש גם ערכים אחרים שחייבים להתחשב בהם, ושמעבר לחלום - שהוא ראוי ויפה - קיימת גם מציאות.

ביטוי לכך ניתן בדבריו של אחד ממייסדי היישוב, שאמר שהוא יודע שייתכן שבסופו של דבר הבית שבנה ושבו הוא גר ייהרס, אך בכל זאת הוא הולך לפשרה משום שהיא תאפשר את המשך קיומו של היישוב - גם אם במקום אחר - לצד קיום החלטת הבג"ץ, וזאת תוך הימנעות מעימות בין אחים. הסכמת תושבי מגרון להסכם, משמעה הכרה בערך שלטון החוק ובחשיבות העליונה שבמניעת מלחמת אחים - ואל יקל הדבר בעיניכם.

חלקים רבים בחברה הישראלית אינם מכירים את האנשים האלו ואינם מבינים את הלוך מחשבתם. אולם מן הראוי שייעשה מאמץ להכירם ולהבינם. מדובר באנשים בעלי מחויבות אידאולוגית עמוקה. בעבורם, הסכמה להוריד יישוב בארץ ישראל - גם אם מדובר רק בהזזה של שני קילומטר - היא קשה כקריעת ים סוף, מה גם שיש להם טענות לגופו של עניין, שאינן מופרכות כלל ועיקר. הם היו נתונים ללחץ כבד מהימין הקיצוני שלא להסכים לפשרה. אכן, ההסכם הוא לצנינים בעיני הימין הקיצוני הרואה בו, במידה מסוימת של צדק, תקדים מסוכן. אישורו יהיה רע בעיניו כמו גם בעיני השמאל הקיצוני, אבל הוא יהיה טוב לעם ישראל ולמדינת ישראל.

אם בית המשפט לא יאשר את ההסכם, הדבר רק יחזק את טענת השווא של הימין הקיצוני לפיה שופטי בית המשפט העליון מתנגדים תמיד למתנחלים. עם זאת, אין להתעלם מן החששות בכל הנוגע לביצועו הלכה למעשה. ראוי, אם כן, שבית המשפט יאשר את ההסכם, אבל בכפוף לכך שכל שלושה חודשים תתייצב הממשלה בפניו ותוכיח, במסמכים, בתצלומים ובתצהירים חתומים, שהבנייה של היישוב החילופי אכן מתקדמת כסדרה ושמה שנחתם אכן יבוצע, כלשונו וכרוחו ובמועדו. כך גם יישמר שלטון החוק וגם יימנע עימות מיותר.

Read this article in English: Avoiding an unnecessary confrontation

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ