מלחמת ישראל-ארה"ב

ספי רכלבסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי רכלבסקי

מי אמר שהעורף אינו מוגן? מי ששוחח בשנים האחרונות עם אהוד ברק ידע, שהוא מודע היטב לעצה, כי יש שני תנאים שיקדמו למלחמה עם איראן: החזרת גלעד שליט, ומכירת דירתו. שליט - כדי להיראות כ"ארך אפיים", לפני שחיי מאות ואלפים מושלכים; והדירה? אין הכנה טובה יותר למכין המלחמה. אם ייהרגו "רק" 500 - אלפי דירות ייפגעו. המצב של ברק, שמכר את דירתו האמיתית ונמצא עם דירה עתידית על הנייר, הוא אידיאלי. דירות מנייר לא נהרסות. איפה ברק ואיפה דן חלוץ וקומץ מניותיו.

ימים טובים לברק. משחזר למשרד הביטחון, רוב מבצעי צה"ל מתוכננים היטב וחסכניים בנפגעים ישראלים. כך בכור הסורי, בעופרת יצוקה ובסיבוב האחרון בדרום, המכין למלחמת ישראל-איראן המתקרבת. ועתה, מי שישהו בבונקרים בלב תל אביב, או בבונקר הענקי מתחת להר המנוחות בירושלים, יידעו שגם הנדל"ן האישי שלהם לא ייפגע. ואולם ברק הוא רק הערת שוליים. לברק אולי אין אלוהים. העניין הוא, שלבנימין נתניהו יש.

לא בכדי תומכים וחוגגים עתה עם נתניהו חוגים אוונגליסטיים רחבים המטיפים למלחמת גוג ומגוג ישראלית-איראנית, שבה יושמדו רוב היהודים - ואז יתגשם התנאי לשיבת ישו המשיח. ומי חמורו של מי? זאת נדע בקרוב.

ב-8 בנובמבר 1956 ניצב דוד בן גוריון מנצח סיני ונשא נאום כובש, ששם פס על ארצות הברית. בתוך יומיים חזר ממלכות ישראל השלישית שלו ושל משה דיין - מול איומי מלחמה רוסיים ונשיא אמריקאי לאחר ניצחון בבחירות. אלא שנתניהו אינו מתכוון לסגת. בשביל ברק - המלחמה שישראל מכינה היא גם בלוף לזירוז האמריקאים וגם אמת. לא בשביל נתניהו, הקובע. מבחינתו, יש רק תסריט אחד.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

חסד שמיים עשה עמנו מיכה לינדנשטראוס, שמעל בתפקידו ולא בדק אם מאות המיליונים הנשפכים למען תעמולה ב"ישראל היום" אינם עבירה על חוקי מימון מפלגות. חסד, כי במקום שבו הדמוקרטיה נרמסת מוכרח להימצא "תישרין". שאם לא כן, איך נדע מה באמת קורה?

ביום חמישי שעבר ברום עמודיו הפליא עורך "ישראל היום", עמוס רגב, במתקפתו הבולטת על האמריקאים וממשלם. אולי לא הגיעו הדברים לקביעת המממן המשותף שלדון אדלסון, שמעשי אובמה מועדים להוביל להרס ישראל, אבל הם התקרבו לכך. רגב המשיל את ישראל לאיש שמכוניתו נתקעה בעלייה לירושלים. הנהג שבא לעזור טוען שהיה מכונאי בשריון, אך מביא לרוב רק רע. אובמה, על פי רגב בביטאון השלטון, אפילו לא היה מכונאי, וכוונתו כנראה אינה טובה. לא רק על אובמה שופך המאמר רפש. ארה"ב, לדבריו, כבר עשורים איננה מסוגלת לנצח במלחמות. היחידים שמסוגלים הם הישראלים.

כשמגיעות מדינות עוינות ליכולת גרעינית, מתחילה מלחמה קרה. המלחמה הקרה כבר פרצה, והיא איננה בין ישראל לאיראן. היא בין ישראל לארה"ב. כל המתחולל עתה בדרמה העולמית ניטש למעשה בין הממשלים הישראלי והאמריקאי. איראן היא רק הערת אגב בעימות. החשש הגדול של נציב הדורות שלא יהיו - נתניהו - איננו מאיראן. נתניהו חושש מהממשל האמריקאי, שירקח לו הסכם עם איראן במטרה למנוע מישראל לתקוף בקיץ. כיוון שכך, עלול נתניהו להקדים ולרצות לתקוף מהר עוד בטרם התחילה סכנת השיחות.

מובן שדווקא אם צודק נתניהו ביחס לאובמה, היתה מדיניותו אמורה להיות הפוכה והיה עליו לייצר תמיכה מערבית אמיתית בישראל. כך גורסים בכירי מערכת הביטחון בעבר ובהווה.

סביר להניח, שכך היה מנסה לפעול גם ברק, אם היה המוביל. ואולם, כאחד הראשונים שראוי שיצטרפו לתביעה הציבורית נגד הלינה המשותפת, לא מצליח ברק לחרוג מעולם הביצוע ומדאגתו לדובי האישי שלו. את החזון מובילים המבוגרים בקיבוץ. אלה שאלוהים בקרבם. אלא שמאמינים עתה בכוחם לנצח את אמריקה. באלוהים עדיף שלא נבטח.

Read this article in English: The cold war

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ